Malatya Kayusu

Mayıs 09 - 12:31 | Ada Dunn, Waitress
bahçesi Anatolia'nın doğusundaki malasya eyaletinin sembolidir.
Dünyadaki en büyük aprikot ülkelerinden biri olarak, tüm ülkeye taze ve kurumuş aprikot sağlar ve büyük bir sürü aprikot üretir. Eufrates Nehri tarafından beslenen fertili toprakların yüzünden Malatiah aprikotları lezzetlidir. Aprikot sülfür olmadan güneşde kuruluyor ve geleneksel metodlara uygun aile sahibi bahçelerinde üretiliyor.

9373

Malatya'nın aprikotları s ık sık almond şekerlerine benzer pastaya yıkılır ve çikolata satılır. Malezi aprikot Festivali yılda bir kez yapılır ve yaklaşık 40 yıl geçmişi var. Onun amacı yüksek kalite aprikotları terfi etmek, yerel üreticilere birbirlerini tanıtmak ve ilginç alıcılara haber vermek.
Dünyadaki en büyük aprikot üretim alanı olarak, Türkiye sokakları ve sokakları aprikot izleriyle dolu. Türkler aprikotları seviyor, bu yüzden çok numara icat etmek için en iyisini deniyorlar.
Türkiye'de, sokakta adana restorant'de aprikot var. İnsanların sabah ve akşam yemeği aprikot, içki, dökme, yılanlar var. Hepsinin aprikotları var, ve diyarbakır restoran da apricot yılan olarak sağlayacak. Tabii ki en azından süper pazarda kurulan aprikot yığını. Yerliler onları günlük tüketmesi için satın alırlar, turistler onları el mektupları olarak seçerler.
Hepimiz bildiğimiz gibi, meyve bitkilerin büyümesi genellikle iki faktöre bağlı: klimat ve toprak. En uygun toprak ve en uygun klimat en iyi meyve üretebilir.

9373

Türkiye Orta Deniz kıyısında bulundu. Tipik bir Mediterranean kliması var. Yaz'da, ortalama günlük ışığı 16 saatten fazla ve günlük arasında 20 dereceden fazla sıcaklık farklısı ile kurur. Aprikot meyvelerin büyümesi için çok uygun. Türkiye'deki aprikot meyvelerinin parlak renkleri, dolu pulp, mantar, tatlı ve yumuşak, yüksek şeker içeriğini ve üretim noktası sıradan aprikot meyvelerinin iki katından fazlasıdır.
Dünyada önemli Türkiye büyük bir aprikot oluştu. 10 milyondan fazla aprikot a ğaçları yapılmış ve dünyanın yaklaşık 1/7 sayısı vardır. Büyük bir sürü meyve ağaçları, taze aprikot meyvelerin çıkışı ve kurunan aprikot üretim kapasitesinin yüksek kaliteli üretim kapasitesinin itibarını çıkarıyor.
Her yıl aprikot büyüdüğünde, meyve çiftçileri onları geri getirecekler, sonra taşları ellerinden kaldırıp, yaklaşık 15 gün açık havada kururlar. Suyu parçaları gibi, güneş ve rüzgar yüksek sıcaklık yüzeyinde bulunduğunda, aprikot yavaşça kurunan aprikot haline gelir. Fark şu ki, suyu aprikotlar bir adım daha aşağılanmış ve yumuşatmıştır. Bu, lezzetli yumuşak ve soluk suyu aprikotların sırrı. Uyuşturulma ve yumuşatma pulüsü belli bir miktar su içerir. Yavaşlık ve zorluk ortamdır. Normal aprikot gibi biraz zor. Tadı yaşlı, orta yaşlı ve genç için uygun. Kurtulmuş aprikotlar elastik oluştuğunda kötü meyveleri yok etmek için el tarafından izlenmiş olurlar. Seçilen suyu aprikot sterilize ve tekrar çarpılmış. Bu şekilde protein, demir, fosforu, kalsiyum ve bunlar gibi bir çeşit beslenme maddeleri tutuldu. Her gün bir kaç kurulu Türk aprikot yiyecek, saliva ve apetizeri terfi etmek, kanser ve kanser önlemek, kan döngüsünü ve Qi'yi terfi etmek etkisi olacak.

9373

Pazardaki küçük ve gömülmüş suyu aprikotlardan farklı, Türk aprikotları büyük ve kalın ve üretim sırasında sanatlı olarak kabul edilmiştir. Bu yüzden çok yumuşak, balık ve pamuk tadıyor, böylece kalpleri çiğneyebilirsiniz.
Doğal suyu sürecinde sülfer fumigatyonu yok. Aprikot'daki fruktoz dışarıdaki derisini eşsiz karamelik renklerine boyuyor ve fruktoz toplayanların siyah olacağı yer. Bu doğal olarak oluşturulmuş, çok doğal ve güvenli ve kolayca yiyebilirsiniz.
9373