Mardin'e Gel Mardin'e..!

Nisan 2015 | Mehmet Fırat Kaya, Turizmci
Yolu Mardin'e düşecek olanlara rehber niteliğinde olsun...

Öncelikle ulaşım... Hava yolunu kullanarak ulaştığınızı var sayarsak, maalesef havaalanının içinden şehir merkezine toplu taşıma hizmeti bulunmamaktadır. Ya taksiye 50-60 TL vereceksiniz yada iki adım Kızıltepe - Mardin yoluna yürüyecek ve 2 - 3 lira vererek oradan geçen minibüsleri kullanacaksınız. Otobüs yada kendi aracınız ile geliyorsanız kendinizi zaten şehir merkezinde bulursunuz.

967

Mardin'i ikiye ayırarak başlayalım bu eşsiz kenti tanıtmaya.. Yeni yerleşim yeri (Yenişehir) ve Eski Mardin (Yukarı Mardin, Old Town, Şehir Merkezi, Centrum). Zaten sizi en çok ilgilendiren kısım eski yerleşim yeri olan tarafı...Konaklama için sayısız alternatif var. Öncelikle yeni yerleşim yerinde olan 3 - 4 - 5 yıldızlı otelleri tavsiye etmediğimi belirteyim. Her yerde konakladığınız tarzdaki otellerde kalmaktansa gezdiğiniz, havasını soluduğunuz sokaklardaki konaklarda kalmanız gezinizi çok daha anlamlı kılacaktır. Eski Mardin diye tabir edilen alan 3 Km uzunluğunda tek bir caddeden oluşmakta ve görmeniz gereken bütün tarihi - turistik noktalar yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Tabi butik oteller - konaklar da öyle... Hangi oteli tercih edelim diye sorarsanız İzala Butik Hotel, Dara Konağı, Reyhan-i Kasrı Konağı, Tuğhan Otel aklıma ilk gelen ve kaldığınıza pişman olmayacağınız konaklama alternatifleridir. Hatta bu 4'ünden başka oteli tercih etmemeniz faydanıza olur.

967

Gecesi gerdanlığı gündüzü mezarlığı andıran, Mardin Kalesi eteğine kurulu her karışı buram buram tarih kokan, taşların dile geldiği, ezan ve çan seslerinin birbirine karıştığı, her adımda ilginizi çekecek yeni şeyler görebileceğiniz bu eşsiz kentte sıra gezmekte... Size tam günlük klasik Mardin turu programı öneriyorum ki bu aynı zamanda tur operatörlerine program niteliğindedir... Kahvaltınızı yapıktan sonra tura başladığınızı varsayalım ve öncelikle araçla gidilmesi gereken yerlerden başlayalım. Şehrin 30 - 35 km uzağında olan ve mezepotamyanın Efes'i olarak tabir edilen Dara Köyü... Dara antik kenti su sarnıçları, tiyatrosu, su değirmeni, barajı, mahsarası , köprüsü, kilisesi, çarşısı, deposu, tophanesi ve 40 metre derinliğindeki yeraltı yerleşimi ile gezinize güzel bir başlangıç olacaktır. Bölgeyi gezerken yöre halkının çocukları sizlere eşlik etmek isteyecek ve ellerine tutuşturduğunuz parayı utanarak, sıkılarak alıp kokartlı rehberlerin anlatımlarından ezberlemiş oldukları bilgileri sizlerle paylaşacaktır. Dolayısıyla antik kenti gezerken profesyonel bir rehber ihtiyacınız olmayacaktır.

967

Dara gezinizi tamamladıktan sonra Mardin'e geri dönüş yolu üzerinde bulunan Deyrulzafaran Manastırı'na geçebiliriz. Burada giriş biletinizi aldıktan sonra manastırın cafesinde zafran çayını ve süryani çöreğini deneyerek sizleri içeriye almalarını bekleyebilirsiniz.

967

Manastırın rehberleri eşliğinde grup halinde gezinizi tamamladıktan sonra Kasımiye Medresesi'ne geçebilirsiniz. Burayı tarif etmek biraz zor bu yüzden navigasyon kullanmanızı tavsiye ederim. 700 yıllık tarihi ve mükemmel mimarisiyle her yeri ilim irfan kokan medreseyi gezdikten sonra öğle yemeği arası verip ''Eski Mardin'' gezinize yürüyerek devam edebilirsiniz. Yemekler ile alakalı daha sonra ayrıca tavsiyelerde bulunacağım. Daha önce de belirttiğim gibi tek bir caddeden oluşan şehir merkezinde Cumhuriyet Meydanı'ndaki otoparka aracınızı park ederek gezinize yürüyerek devam edebilirsiniz.

967

Aracınızı park ettiğiniz yerin hemen yanı başında olan Mardin Müzesi ve Kırklar Kilisesi ile gezmeye başlayabilirsiniz. Daha sonra yürüyüş güzergahınızda ama ara sokaklarda sırasıyla Tarihi Çarşı ve Pasajlar, Ulu Cami, Zinciriye Medresesi, Sabancı Sanat Müzesi, Hatuniye Medresesi'ni gezebilirsiniz. Ara sokaklarda kaybolma olasılığınız çok zayıf, indiğiniz yada çıktığınız ara sokaklardan ters yönde hareket ederseniz yine o ''tek cadde''ye çıkmış olacaksınız. Ara sokaklara mutlaka girmenizi tavsiye ederim ki gezerken aşağıdaki görüntülere canlı tanıklık edin...

Belediyenin Kadrolu Temizlik İşleri Çalışanları
967

Ara Sokakları Birbirine Bağlayan Tüneller (Abbaralar) 967

Meşhur Taş İşlemeciliği Örnekleri
967

Mardin ''Taklacı'' Güvencinleri967

Şimdi biraz da yiyip içelim.. Mardin'de ne yenir sorusu için ayrı bir yazı yazmak gerekebilir. Sayısız mahalli yemek çeşitleri ve meşhur kebapları diye özetleyerek denemeniz gerekenleri kısaca yazayım:Haşlanmış İçli Köfte (İkbebet), Kızarmış İçli Köfte (Irok), Kaburga Dolması (Kaburgaye), Erik Yahnisi (Alluciye), Etli Ekmek (Iğbesil Lahme), Mumbar (Kibe), Kapalı Lahmacun (Sembusek)gibi gibi... Mahalli yemekler yapan herhangi bir restauranta gidip Mardin Tabağı derseniz saydıklarımın hemen hemen hepsinden azar azar kocaman bir tabak yemek sipariş etmiş olursunuz.

967

Restaurant konusunda ise önerilerimin en başında ve en şiddetlisi Cercis Murat Konağı..Eşsiz bir atmosferde gerçek geleneksel tatlar ve özel süryani şaraplarını deneyebilirsiniz. ''Eski Mardin''de bulunan bu restaurant İstanbul'a da şube açmış olup Mardin'de akşam yemeği denince ilk tercih edilmesi gereken mekandır. Özellikle kaburga dolması ve meze tepsini almalı ve taslarda süryani şarabı içmenin tadına varmalısınız.967

Öneri listemin ikinci sırasında ise Bağdadi Resturant bulunmaktadır. Yine tarihi bir konakta hizmet veren bu restaurant Milliyet gazetesinin Türkiye'deki en iyi ilk 10 mekanı listesine girmeyi başarmış ve uzun bir süre listede kalmıştır. Aynı zamanda restaurantın alt katında bulunan Club7/24 ile yemekten sonra tarihi bir barda eğlencenin doruklarına ulaşabilirsiniz.
967

Öğle yemeği için ise Meşhur Kebapçı Rıdo tercih edilebilir. Hem yeni yerleşim yerinde hem eki Mardin'de bulunan bu restaurant geleneksel Mardin kebabı konusunda yıllardır iddiasını korumaktadır. Salaş ama tarihi mekanı benim için tercih edilen şubesidir.

967

Bir de eşinize dostunuza alabileceğiniz hediyelerle ilgili bilgi vereyim... Bu listenin en başında Telkari Gümüş işçiliği gelmektedir. Geziniz sırasında adım başı rastlayacağınız gümüşçülerden zevkinize ve ihtiyacınıza göre temin edebilirsiniz.

967

967

967

Yiyecek - içecek olarak hediye edilebilecek ürünler ise süryani şarabı, badem şekeri, cevizli sucuk, dibek kahvesi şeklindedir.

Süryani Şarabı
967

Badem Şekeri ve Dibek Kahvesi967

Cevizli Sucuk
967

Umarım olası bir Mardin gezinize yararlı olabilecek bir yazı olmuştur. Unutmadan, buralara kadar gelmişken Midyat, Hasankeyf, Şanlıurfa, Diyarbakır gibi bölgenin önemli turistik desinasyonlarını da mutlaka görmeye çalışın. Bol keyifli, bol anılı güzel geziler dilerim.