Masaj teknikleri

Nisan 2013 | Gonca Köse, Öğrenci
Masaj, ellerle vücuda basınç uygulanarak kas gerilimini azaltıp, rahatlamayı sağlamak ve dokulardaki kas akımını uyarmak için yapılan uygulamalardır. Hafif basınç ile yapılan masajlar yatıştırıcı, daha fazla basınç ile yapılan masajlar ise uyarıcı etki oluşturur. Masajın mekanik etkisi bölgedeki kan ve lenf miktarını artırmaktadır. Masaj uygulanan bölgede vazodilatasyon ( damar genişlemesi )oluşur ve bu kızarıklık ile kendini gösterir. Masaj yapacak kişinin dikkat etmesi gerekenler;
  • Masaj yapılacak bölge gevşemiş, desteklenmiş ve rahat olmalıdır.
  • Oda ısısı hastayı üşütmeyecek şekilde olmalıdır.
  • Bir bölge üzerine aynı hareketi üç defadan fazla uygulamayıp diğer bölgeye geçmelidir.
  • İşlem sırasında konuşmamak, gevşemeyi sürdürmek yönünden uygundur.

Efloraj

Vücudun geniş alanlarına avuç için ile, venöz dolaşımın kalbe dönüş yönüne doğru yapılan yumuşak, sıvazlama şeklindeki hareketlerdir.

Petrisaj
Kası yoğurma şeklinde yapılan harekettir. Hareket, kasın doğrultusunda, ritmik, kısa, sıkıştırıcı, bükücü ve basınç yapıcı işlemler dizisidir.

Friksiyon
Omurlarda ve omuz başlarında olduğu gibi, kemik çıkıntılarının etrafına, ilk iki parmakla yapılan manevralardır. Çoğunlukla kemik çıkıntısının etrafına uygulanır.

Topatman
Avuç içini kubbeleştirip hafifçe vurmayla uygulanan bir harekettir. Titreşim yolu ile derine etki eder. Zayıf kişilerde tercih edilmez. Sıklıkla uygulanmaz.

Bu masaj teknikleri tedavi edici tekniklerdir.

Masaj