Mayanın faydaları

Ocak 2013 | Özlem Yılmaz, Diyetisyen
Maya % 50 oranında protein, B grubu vitaminler, demir, krom, magnezyum fosfor,çinko ve selenyum gibi mineraller ihtiva ediyor. Mayanın içeriğinde bulunan protein , cildin kendisini yeniden yapılandırmasına yardımcı olur; bu durum ise, cildin pürüzsüz; ve güzel görünmesine olanak tanır. Potasyum , dokularda bulunan zararlı toksinlerin dışarı atılmasına olanak tanır. Bu etki, cildin tamamen yenilenmesini sağlar; ve bunun da yanında, yağlarından arındırılan ciltte, akne ve sivilce oluşumu ya durdurulmakta ya da azaltılmaktadır.

Mayanın içeriğinde bulunan B5 vitamini , saç sağlığı açısından çok önemli etkileri olan keratinin oluşumuna katkıda bulunur. Keratin saçın dökülmesini önlerken, daha gür; ve sağlıklı saç görünümüne olanak tanır.

Cildinizde yenilenme, ellerinizde soğuktan kaynaklanan çatlakları geçirmek ve saçlarınız dökülmesin istiyorsanız, yaş mayayı şiddetle tavsiye ederim :)

İşte size formül: 1 tatlı kaşığı yaş mayayı 1 çay bardağı ılık süt ya da suda iyice eritin. Elinize ya da yüzünüze sürüp 10 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın. Saçlarınız içinse aynı miktarda ılık suya 4 tatlı kaşığı toz maya kullanın.
Alternatif Tedavi