McDonalds ve Burger King hakkında bilgiler

Mart 2013 | Ebru Özkan, Moleküler Biyolog
Burger King

McDonalds ve Burger King ünlü fast food restoranlarıdır. İkisi karşılaştırılacak olursa Mc Donalds, Burger King'den daha eski ve daha ünlüdür. Daha geniş bir zamanda var olmuştur. Ayrıca iki markanın hamburgerleri karşılaştırıldığında McDonalds'ın hamburgerinin daha hafif olduğu gözlemlenebilir. Yaklaşık olarak Mcdonalds'ın hamburgerinde 100 gr ağırlık varken, Burger King 120 gr'lıktır. Burger King'de bulunan yağ oranı ise Mcdonalds'tan daha fazladır.

İki restaronda iyi hizmet sunmaktadır. Amaç her zaman hız gibi görünse de Mcdonalds'ın temel ilkelerinden birisi 'Yemek her zaman sıcak sunulacak''tır. Çalışanların müşteri ile ilgili konsantresi de önemli bir ilkesidir.
Mcdonalds'ta sipariş verdiğiniz çalışan siparişinizle ilgilenir. Tamamen hazırlanması onun görevidir. Burger King'de ise amaç müşteri sağlamak ve hızlı hizmet sunmak olarak belirtilmiştir. Burger King'de verdiğiniz sipariş bir yerde, hazırlanması ise başka bir yerde gerçekleşir. Bu nedenle Burger King'de siparişler daha hızlı hazırlanır.
Mcdonalds'ta seri bir üretim gerçekleşir. Burger King'de ise sipariş alımından itibaren üretim yapılır.
Özetle;
  • McDonalds, Burger King'den daha eski ve daha ünlüdür.
  • McDonalds restoranı kaliteli bir hizmeti, konsantre çalışanları hedefler. Burger king'de öncelik hızdır.
  • Burger King'de müşteri sağlamak için çeşit ve kampanyalar daha fazla olur.
  • McDonalds'ta sipariş alan ve hazırlayan aynı kişiyken, Burger King'de böyle değildir.
Ancak ortak olan tek bir şey var ki oda, görüntüye aldanıp yediğimiz şeyin aslında gerçek olmadığı, bakınız: