MEB'in ateist tarifi: Allah yokmuş gibi davrananlar

Eylül 2014 | Şaman, İnşaat Mühendisi
2122

MEB'in zorunlu din dersi kapsamında 9. Sınıflara okuttuğu ders kitabında, bir yaratıcıya inanmayan ateistler, "Tanrı yokmuş gibi davranan insanlar" olarak tanımlanıyor.

MEB'in zorunlu din dersi kapsamında 9. Sınıflara okuttuğu ders kitabında, bir yaratıcıya inanmayan ateistler, "Tanrı yokmuş gibi davranan insanlar" olarak tanımlanıyor.
Ders kitabına göre; "Allah'ın varlığını inkar eden ateistler, evrenin tesadüfen meydana geldiğine inanır ve Tanrı hakkında hiçbir şey düşünmemeye çalışır! "
4+4+4 olarak bilinen kademeli eğitim sistemine geçişle 12 yılın dokuzunda "zorunlu" kılınan din dersi için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilk baskısı 2012 yılında yapılan 9'uncu sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitabında gerçekliği inanç yoluyla açıklamayı kabul etmeyen ateizme tam bir sayfalık yer ayrılmış.
'Ateizm Tanrı yokmuş gibi davranmaktır'
Tanrıtanımazlık, Tanrı'nın varlığını reddetmek ve Tanrı yokmuş gibi davranmaktır denilen kitapta öğrencilere; "Sizce evrendeki olaylar ve yaratılış bir tesadüf sonucu mu meydana gelmektedir? " diye soruluyor.
MEB'in sitesinde 2014-2015 eğitim öğretim yılında okutulacaklar arasında yer alan kitapta, "Allah inancı karşısında tepkisel bir düşünce" olarak tanımlanan ateizmi Batı dünyasının bazı filozofları tarafından benimsendiği ancak günümüzde düşünsel dayanaklarını yitirerek zayıfladığı savunuluyor.
Ateist bir kişinin, Tanrısız bir dünya, Tanrısız bir yaşam tarzı kurmayı hedeflediği öne sürülen ders kitabında; "Bunun için Tanrı hakkında hiçbir şey düşünmemeye ve kendini dinden ve ibadetlerden uzak tutmaya çalışır" deniliyor.

kaynak: haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyaset/mebin... .