Medal of Honor Tarihi

Haziran 2012 | Ahmet Elitaş, Satış Temsilcisi

1999 yılına uzanan bir zaman yolculuğuna ne dersiniz? Ünlü oyun serisi Medal of Honor’ı baştan sona geniş bir şekilde inceliyoruz…

ESL okurları için hazırladığımız seri oyunları yazı dizimiz hız kesmeden devam ediyor. Bu sefer Medal of Honor serisi karşımızda. Yaklaşık 14 yıldır her yeni çıkan oyunu ile satış rekorları kıran ve eşsiz senaryoları ile biz oyuncuları maceradan maceraya sürükleyen bu mükemmel seriyi anlatacağız sizlere.

Medal of Honor, 2. Dünya Savaşı ve Modern Savaşları konu alan FPS kategorisinde oyunları olan bir video oyunlar serisidir. 1999 yılı başında büyük beğeni ile karşılanmış ve akabinde devam oyunları seriyi bir marka haline getirmiştir. Seri son çıkacak Medal of Honor: Warfighter ile birlikte toplam 16 oyundan oluşmaktadır. Kısaca savaşmayı Medal of Honor’dan öğrenmiştir oyuncular. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan seri oyunlarını tek tek incelemeye başlayalım.

Medal Of Honor

+ Medal of Honor ( 1999 )
DreamWorks film stüdyosu sahibi Steven Spielberg’in eşsiz savaş filmlerinden esinlenilen, tavsiyesi ve kendi yazdığı hikayesi ile yapımına başlanan Medal of Honor, PlayStation konsol sistemi için geliştirilen ilk Dünya Savaşı temalı aksiyon ve macera oyunudur. Oyunun senaryosu Almanya’nın Avrupa’da egemen olmasını engellemek için Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptığı casusluk girişimleri ve gizli operasyonlarını anlatmaktadır.

Oyunun hikayesi 5 Haziran 1944’de başlamaktadır. Almanya sınırlarında gece yarısı düzenlenen bir hava saldırısı ile birlikte ortam bir anda gerilmiştir. Operasyon sırasında Amerikan Hava Ulaştırma Komutanlığı’na bağlı Teğmen Jimmy Patterson isminde genç bir C-47 pilotu vurulmuştur ve ardından saha ajanı olarak yeni bir göreve başlar. Çeşitli gizli operasyonlar, arama – kurtarma görevleri ve baskınlara katılacaktır. Ayrıca Almanya’nın üstün teknolojilerini keşfetmek asıl görevidir. Oyunun son kısmına doğru Almanya topraklarına girmiş oluyoruz. Dönemin savaş epiklerini yansıtması bakımından en güzel oyunlarından biridir.

Platform:  PlayStation
Web:  Medal of Honor Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor: Underground ( 2000 )
Medal of Honor: Underground Avrupa’nın düşmek üzere olduğu 1942 yılında başlar. Savaşı yaşayan insanların ise kaybedecek hiç bir şeyi kalmamıştır. Savaş sırasında Fransa’da bir direniş hareketi başlar ve bu direniş grubu Paris’in kurtuluşu için kilit rol oynayacaktır.

Oyunun ana karakteri Manon Batiste isminde Fransız bir kadın direnişçidir. Karakterimiz aynı zamanda bir ajandır. Toplam yedi görevden oluşan oyunda her görev yeni bir komuta merkezine kavuşmamızı sağlayacak ve Almanlara karşı çetin bir savaş verecektir. Bu görevler içinde sayısız zorlukla karşılaşacak karakterimiz sayısız operasyona katılıyor.

Ayrıca Kuzey Afrika bölgesinde yapacağımız görevlerde olacak. İlerleyen bölümlerde ise Monte Cassino’da savaşarak Almanya topraklarına sızmak için çalışıyoruz. 1999 yılına en çok satılan oyun olma özelliği taşıyan Medal of Honor’ın devam oyununda yeraltı düşmanları, tanklar, motosiklet araçlar ve yapay zeka oldukça gelişmiştir.

Platform:  PlayStation
Web:  Medal of Honor: Underground Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor: Frontline ( 2002 )
Teğmen Jimmy Patterson yeniden karşımızda. Serinin üçüncü oyununda Patterson ile düşman hatlarının arkasına gidiyoruz. Alman cephelerine sızmamız gerekiyor ve mensubu olduğumuz ordunun başlatacağı çatışmadan yararlanarak HO-IX ismi ile karşımıza çıkacak bir Nazi silahını çalmak asıl görevimiz oluyor. Gerek üyesi olduğumuz takımla gerekse tek başımıza 20 önemli görevde yer alıyoruz. Çoğu görevde küçük bir ekip Teğmen Patterson’ın sürekli yanında oluyor ve yardım ediyor. Serinin üçüncü oyunu yapay zekada bir adım daha ileri gitmiş ve çok beğenilmiştir.

Platform:  Xbox, PlayStation 2, GameCube
Web:  Medal of Honor: Frontline Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor: Allied Assault ( 2002 )
Medal of Honor: Allied Assault tarihsel önemli savaşları ve çatışmaları konu almaktadır. Savaş sırasında Amerika Birleşik Devletleri’nin ünlü 1. Ranger Taburunu Amerikan Stratejik Servisler Ofisi (OSS) için çalışan bir ajan ve asker olan Teğmen Mike Powell ile yöneteceğiz ve bir çok göreve katılacağız. Ayrıca oyunun hikayesi ise bir çok yönden Er Ryan’ı Kurtarmak filmine benzemektedir. Bu durum Steven Spielberg’in seriyle doğrudan alakasını göstermektedir.

Savaş 1942 ila 1945 yılları arasında geçiyor. Normandiya çıkarmasından Arzew saldırısına, Fransız direnişçiler ile buluşma görevinden Alman askeri güçleri ile çatışmalara kadar bir çok görev bizleri bekliyor olacak. Ayrıca 3D mekanlar Quake III oyun motoru ile güçlendirilmiştir. Gestapo’lar dahil 22 farklı düşmana karşı savaşıyoruz ve 21’i aşkın tarihsel silahı kullanıyoruz. Oyun toplam 6 bölümden oluşmasına karşın 30′a yakın ayrıntı görevi ile göz doldurmaktadır.

Platform:  PC
Web:  Medal of Honor: Allied Assault Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor: Allied Assault – Spearhead ( 2002 )
Allied Assault’a özel çıkarılmış ilk ek pakette Jack Barnes isminde bir Amerikan çavuşunu canlandırıyoruz. Bulge savaşı, Berlin’in düşüşü dahil pek çok tarihsel savaşa katılacağız. Ayrıca bu ek paketle Haziran 1944 ila Mayıs 1945 arası savaş sonu yıllarına uzanacağız. Bu sırada mensubu olduğumuz Amerikan ordusu düşman hatlarını teker teker ele geçirirken Berlin şehrini savunmak için Alman ordusunu meşgul etmeye devam edeceğiz.

Platform:  PC
Web:  Medal of Honor: Allied Assault – Spearhead Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor: Allied Assault – Breakthrough ( 2002 )
Allied Assault’a özel çıkarılmış ikinci ek pakette 1943 ila 1944 yılları arasında Amerika Birleşik Devletlerinin Avrupa’da düzenlediği operasyonlarda yer alıyoruz. Ek pakette ana karakterimiz Amerikan ordusundan Çavuş John Baker. Kuzey Afrika’da bulunan Kasserine Geçiti, Sicilya’da bulunan Messina sokaklarında yaşanan çatışmalar, İtalya’nın kalbinde bulunan Monte Battaglia’da yaşanmış tarihi savaşta Alman ordusunu püskürtmek dahil bir çok görevde yer alıyoruz.

Platform:  PC
Web:  Medal of Honor: Allied Assault – Breakthrough Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor: Rising Sun ( 2003 )
Gözlerinizi Pasifik sularına çevirin. Birleşik Devletler Deniz Piyadesi Onbaşı Joseph Griffin’i canlandıracağız. Dünya Savaşı’nın epik destansı öyküleri Rising Sun ile devam ediyor. Pasifik savaşının sonucu mensubu olduğumuz takıma bağlıdır.

Japon güçleri Pasifik üzerinde hakimiyeti sürekli genişletmek istiyordur. Bu sırada eşsiz komando taktiklerini kullanarak Japon saldırılarını sabote etmek için uğraşacağız. 20 otantik 2. Dünya Savaşı silahını Pearl Harbor ve Guadalcanal çatışmalarında kullanma şansımız olacak.

Platform:  PlayStation 2, Xbox, GameCube
Web:  Medal of Honor: Rising Sun Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor: Infiltrator ( 2003 )
Aslında listemizde yer veremeyeceğimiz bir yapım Medal of Honor: Infiltrator. Çünkü Gameboy Advance platformuna özel çıkartılmış bir oyun ve grafik düzeyi oldukça düşük. Oyuna özel hazırlanmış 5 farklı senaryoda Amerikan ordusu mensubu Onbaşı Jake Murphy’yi canlandıracağız ve düşman saldırılarını sabote etmek için uğraşacağız.

Platform:  Gameboy Advance
Web:  Medal of Honor: Infiltrator Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor: Pasific Assault ( 2004 )
Gelelim video oyunlar tarihinin en çok ses getiren yapıtına. Tema müziklerine yazımızın en sonunda detaylı olarak değineceğiz ama önce oyunu inceleyelim. 2004 yılında Medal of Honor: Pasific Assault karşımıza çıktığında çoğu kişi tarafından beğeni ile karşılandı. Tarawa muharebesi ile başlıyoruz oyuna ve ada çevresindeki Japonları alt etmek ana görevimiz oluyor bir anda.

Bu noktadan sonra Pearl Harbor’da üst düzey görevli bir deniz subayının yanında buluyoruz kendimizi. Beklenmedik anda büyük hava saldırısı başlıyor ve konular bu noktada gelişmeye başlıyor. Bir çok kaynağa göre Pearl Harbor saldırısı Amerikan ordusuna savaşmak adına cesaret duygusu vermiştir. Ayrıca oyun boyunca Makin Muharebesi, Makin Adası Baskını, Guadalcanal Muharebesi, Henderson Hava Alanı Muharebesi, Kanlı Köprü Muharebesi ve daha birçok Pasifik savaşında yer alıyoruz.

Oyunun senaryo kısmında Thomas Conlin isminde Amerikan ordusu mensubunu bir rütbesiz askeri canlandırıyoruz. Oyunda gerçekleşen ünlü çıkarma sahnesi hala bir çok oyuncunun aklındadır. Her ne olursa olsun Medal of Honor: Pasific Assault’un video oyunlar dünyasındaki yeri her zaman farklıdır, farklı kalacaktır.

Platform:  PC
Web:  Medal of Honor: Pasific Assault Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor: European Assault ( 2005 )
Medal of Honor: European Assault öykü çizgisinde baktığımızda serinin en güzel oyunlarından biridir. Oyun genel olarak 1942 yılını konu almaktadır ve William Holt isimli bir Amerikan ordusu mensubu Teğmen’i canlandırıyoruz. Nazi Almanya’sının savaş makineları Müttefik Kuvvetlerinin savaşın gidişatı bakımından umutsuz düşünmelerine sebep olmaktadır. Stratejik Hizmetlerde görevli Teğmen William Holt ise düşmanları püskürtmek üzere mangası ile uzun bir göreve atılacaktır.

Platform:  Playstation 2, Xbox, GameCube
Web:  Medal of Honor: European Assault Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor: Heroes ( 2006 )
Serinin platformlara özel çıkartıldığı oyunlardan biri Medal of Honor: Heroes’dur. Oyunun kendine özgü hikayesi vardır. Senaryo modunda üç karakter karşımıza çıkıyor. Bunlar Er Jimmy Patterson, Er William Holt ve Çavuş John Baker’dır. Adolf Hitler’in demir yumrukla yönettiği Almanya savunma hatlarını sabote etmek asıl amacımız. Teğmen William Holt ise bitmemiş bir işi tamamlamak için Bulge Savaşının yaşandığı Ardennes Ormanına geri dönmüştür.

Platform:  PSP
Web:  Medal of Honor: Heroes Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor: Vanguard ( 2007 )
Serinin bir diğer oyunu Medal of Honor: Vanguard ismiyle çıkış yaptı. Frank Keegan isimli ve 82. Hava İndirme Tümeni saflarında yer almış bir onbaşıyı yönetiyoruz. Nazi Almanya’sına karşı düzenlenen Husky Operasyonundan itibaren Sicilya kıyılarına kadar bir tarihsel savaşın içinde yer alacağız. Ayrıca düşman hatlarının gerisine sızarak çeşitli görevleri tamamlayacağız.

Platform:  PlayStation 2, Wii
Web:  Medal of Honor: Vanguard Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor: Airborne ( 2007 )
Eğer ikinci dünya savaşını farklı yönlerden görmek istiyorsanız kesinlikle Medal of Honor: Airborne’u oynamanız gerekiyor. Özel asker ve 82. Hava İndirme Tümeni mensubu Body Travers’ı canlandırdığımız oyunda C-47 nakliye uçağından atlayışlar yaparak çeşitli bölgelere indirme yapacak çetin geçen savaşın lehimize dönmesine yardımcı olacağız. Sinematik görseller ve eşsiz hikayelerle o döneme ışık tutan oyunda gerçek karakterler yer alıyor.

Platform:  PlayStation 3, Xbox 360, PC
Web:  Medal of Honor: Airborne Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor: Heroes 2 ( 2007 )
İkinci Dünya Savaşının kaderi sizin elinizde. Serinin devam oyunu Medal of Honor: Heroes 2 ismiyle oyuncularla buluştu. 6 Haziran 1944 yılına gidiyoruz ve Amerikan ordusu mensubu John Berg’i canlandırıyoruz. Nazi rejimine karşı saldırılar düzenlemek amacıyla düşman hatlarının arkasından dolaşarak Normandiya’ya sızıyoruz. Nazi savaş makineleri saf dışı bırakmak amacıyla sızma, keşif ve sabotaj taktiklerini kullanacağız.

Platform:  Wii, PSP
Web:  Medal of Honor: Heroes 2 Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor ( 2010 )
Serinin devam oyunu Medal of Honor ismiyle konsept değiştirerek karşımıza çıktı. Amerika Birleşik Devletlerinin Orta Doğuda kullandığı en özel birlikler olan Tier 1’e konuk oluyoruz. 2 milyonun üzerindeki Amerikan askeri denizciler, havacılar ve denizciler olmak üzere üç gruba ayrılsa da içlerinde birde en kritik görevleri üstlenen gruplar bulunmaktadır.

Afganistan savaşını ve çeşitli gizli görevleri konu alan oyun tematik olarak ilk kez Dünya Savaşları dışında bir konsept sundu. Çoklu oyuncu kısmı da halen büyük bir kitle tarafından beğenilerek oynanıyor. Oyunun ESL Versus sistemine dahil olduğunu hatırlatalım. Ayrıca gerçek askerlerin öykülerini anlattığı için bir çok yönden farklıdır oyun. Kısaca ABD – Taliban karşılaşmasını konu alıyor ve bunun için Amerika Birleşik Devletlerinde belli bir kesim tarafından da uzun süre eleştiri konusu olmuştur.

Medal of Honor: Hot Zone DLC
2010′da konsept değiştirerek piyasaya sürülen Medal of Honor’a aynı yıl içinde Hot Zone adı altında birde DLC paketi çıkmıştır. Bu paket Hot Zone isimli yeni bir oyun modunu içerir. Modun genel özelliği ufak alanda aktif çatışmadır. Ayrıca Hindukush Pass ve Korengal Outpost yeni çoklu oyuncu haritasının yanı sıra, yeniden resmedilmiş 2 orjinal haritayı içermektedir.

Platform:  PlayStation 3, Xbox 360, PC
Web:  Medal of Honor Portalı

Medal Of Honor

+ Medal of Honor: Warfighter ( 2012 )
Medal of Honor: Warfighter 2010 oyunundaki gibi Tier 1 ekibinin hikayesini baz alıyor. Bilindiği üzere Afganistan’da bir çok maceraya katılmıştık. Yani yeni oyun hikayenin devamı niteliğinde olacak. Kısaca bilinenleri aktarmam gerekirse oyun Battlefield 3 mucidi Frostbite 2 oyun motorunu kullanıyor. Senaryo ve çoklu oyuncu kısımlarından oluyor. Ayrıca 2010 oyunundan farklı olmak üzere CO-OP görevler içerecek. Senaryoda mı yoksa çoklu oyuncu kısmında mı olur bilinmez fakat bu oyunda karşımıza çıkacak bir çok ülkenin askeri özel kuvvetleri var. Yayınlanan ilk videodan öğrendiğimiz kadarıyla özel kuvvetler Tier 1, SEAL, GROM, SFOD-D, SAS, JTF2, OGA, FSK/HJK, KSK, SASR, ROKN UDT, GRUPPA ALFA, IER gibi ünlü kuvvetlerden oluşuyor. Fakat herhangi bir Türk özel kuvvetleri oyunda yer almayacak.

2010 oyunu ile birlikte yeni bir tematik yapı içerisine giren Medal of Honor serisinin yeni oyunu bizleri eşsiz grafiklerle heyecanlı maceralara sürükleyecek gibi gözüküyor. Medal of Honor: Warfighter’da önceki oyunun aksine bu kez hikaye ve multiplayer modları Danger Close stüdyosuna emanet. Stüdyo DICE’ın aksine Battlefield 3′te yaşandığı gibi MOH – COD çatışmasına ve firmalar arası rekabete girmeyeceğini en başta belirtti. Oyunun kapak tasarımı ve teması da belirlenmiş durumda. Ayrıca oyunla ilgili yazımı yazdığım ana kadar sadece 2 resmi video yayınlandı. Gene yazımın arasından bu videoya ulaşabilirsiniz.

Platform:  PlayStation 3, Xbox 360, PC
Web:  Medal of Honor: Warfighter Portalı

+ Medal of Honor Hakkında Ek Bilgiler
Bu bölüme kadar günümüze dek devam çıkmış tüm Medal of Honor oyunlarını inceleme fırsatı bulduk. Kimileri platformlara özel çıkarılmış oyunlar olsa da çoğunluğu ve günümüz oyunları PC odaklıdır. Tekrar etmek gerekirse ESL Versus sisteminde 2010 yapımı Medal of Honor halen oynanmaktadır. Serinin her oyunu gerçekçi atmosferi ile türünde ve döneminde o tarihe kadar çıkan en kaliteli oyunlardan kabul edilir. Medal of Honor’da Battlefield gibi, Call of Duty gibi, Counter-Strike gibi pek çok serinin yanında sevilmiştir ve hatta büyük bir hayran kitlesi bulunur. Görünen o ki hayatımızın uzun bir döneminde de olmaya devam edecek.

Tabi anlatacaklarımız tüm bunlarla sınırlı değil. Battlefield serisinde olduğu gibi birde tema müziği var ki anlatılmaz yaşanır adeta. Tüm Medal of Honor oyunlarına ayrı ayrı uyarlanmıştır. En sevileni de Medal of Honor: Pasific Assault OST albümüdür. Şarkılar o kadar güçlü ve derin bestelenmiştir ve gariptir ki sadece Amerika Birleşik Devletlerini değil tüm Avrupa’yı derinden etkiler dinlerken. Youtube’da yayınlanan şarkıların altındaki yorumlarda kaba sözler göremezsiniz. Kimisi büyük babasının Polonya’da savaştığını, kimisi Pasifik savaşlarında kaybettiğini yazmıştır. Kısaca kahramanlıkların öyküsüdür Medal of Honor.

Ayrıca seri adının Amerika Birleşik Devletleri için bir anlamı vardır. Medal of Honor, Amerikan askerlerinin alabileceği en yüksek madalyadır. En son madalya 16 Kasım 2010 tarihinde verilmiştir ve verilen madalyanın kara, hava ve deniz kuvvetleri için tasarlanmış üç farklı şekli bulunmaktadır. Ayrıca Türkçe’de Onur Madalyası ismine karşılıktır. Kimi çevreler tarafından Medal of Honor serisinin sadece Amerika’nın askeri üstünlüğü ve kahramanlık hikayeleri anlatıldığı için eleştiri alsa da biz oyuncular için oyun yönüyle güzeldir. Her ne olursa olsun bizim için en büyük destanı Atatürk önderliğinde Türk milleti yazmıştır. Bunu da söylemeyi ihmal etmeyeyim. Ne Mutlu Türküm Diyene!

Lütfen Dikkat: Ahmet ‘Synche’ Elitaş tarafından ESL Türkiye için hazırlanmıştır. İzinsiz hiç bir sitede yayınlanamaz. Yazı içerisinde bulunan görselleri buradan download edebilirsiniz.