Metallica - The track of the day series #11

Ekim 2013 | Hakan Köse, İnternet Girişimcisi
Bugün Metallica'dan bahsedelim, dünyanın en tanınan gruplarından biri ama ben burada kısa ve öz olarak bazı bilgiler vermeye çalışacağım. Yıllardır bıkmadan dinleyebildiğim bir müzik yarattılar ve hikayelerinde de çok ilginç şeyler var.

Kuruluş hikayesi de gerçekten ilginç çünkü grup 1981 yılında Lars Ulrich'in yerel gazeteye verdiği "Davulcu, Tygers of Pan Tang, Diamond Head ve Iron Maiden çalan birilerini arıyor" ilanı ile oluşuyor. İlana Hugh Tanner ve James Hetfield'in cevap vermesi ile grup kuruluyor. Metallica, 1981 Ekim ayında bu tanışmadan 5 ay sonra kurulmuş. Grubun isim babası Ulrich ve arkadaşı Ron Quintana. Ron'un önerileri MetalMania ve Metallica isimleri imiş ve Ulrich Metallica ismini seçmiş. Durun, bir gazete ilanı daha geliyor. Metallica yine aynı gazeteye ana gitarist ilanı veriyor ve Dave Mustaine cevap veriyor. James ve Lars pahalı gitar ekipmanlarını görünce Dave'i gruba dahil etmişler : )

İlginç bir bilgi, 1982 yılında Metallica ilk kaydını kaydederken (Hit the Lights) bas gitarda James Hetfield vardı ve solo gitarda ise Lloyd Grant : ) Bu şarkının 1982 yılının başlarında grup Metal Massacre albümü için ilk şarkısı olan da bulunduğu albümleri Metal Massacre ve bu albümde grubun adı yanlışlıkla "Mettalica" yazılmış : )

İlerleyen süreçte, gruba bas gitarist olarak katılan Ron'un; özellikle Ulrich ve Mustaine ile aralarındaki anlaşmazlıklar sonucu gruptan ayrılmasına neden olmuş.

Bir gün Jams ve Lars "Whiskey A Go Go" adlı bir mekanda Trauma adlı bir grubu izlerler ve sahneden solo gitara benzeyen bir ses duyarlar, bu ses Clifff Burton'ın bas gitarıdır. James Hetfield şöyle diyor:

"Tam arkamızdan vahşi bir solo gelmişti, arkamızı döndüğümüz zaman bunun o olduğunu gördük, uzun kızıl saçlarıyla sadece işini yapıyor ve çevrede sanki kimse yokmuşçasına, tek başına odasında çalıyormuşçasına sakin ve bir o kadar harika çalan birisi vardı"

Cliff Burton'a hayran kalan James ve Lars, Cliff'e gruba katılmasını teklif ederler. Cliff önce kabul etmez ancak sonrasında grubun San Francisco'ya taşınması koşuluyla gruba katılmayı kabul eder.

Dave Mustaine'in alkol, şiddet ve uyuşturucu problemleri grubu çok rahatsız ediyordu ve bu yüzden gruptan çıkarılmasına karar verirler. Dave gruptan çıktığı gün Exodus grubunun kurucularından Kirk Hammett gruba solo gitarist olarak katılır.

İlginç bir başka bilgi, Metallica'nın en çok ilgi gören albümü olan Master of Puppets hiç bir reklam kampanyası olmadan milyonlarca satmıştır. Bu arada, master of puppets şarkısı bir sorun olarak uyuşturucuyu ele almaktadır.

Cliff Burton heavy metal müziğin en iyi basçılarından biri olarak görülür. İsveç'teki konserden dönerken yoldaki buzlanma sebebi ile kayan otobüsten dışarı fırlayarak otobüsün altında kalmış ve yaşamını yitirmiştir. Cliff'in ölümünden önce konser turu esnasında grup üyeleri kendi yatacakları yeri seçmek için kart çekerler. Cliff, Kirk'ün yerinde yatmaya hak kazanır, sonrasında ise kaza gerçekleşiyor. Kazanın ardından çekici aracı otobüsü kaldırırken halat kopar ve otobüs tekrar düşer. Bu esnada Cliff Burton'ın yaşayıp yaşamadığı bilinmiyor...Metallica Cliff için And Justice for All albümünde "To Live is To Die" şarkısını ithaf etmiştir. Şarkıda doğumdan ölüme kadar hayatı sadece melodiyle ve sonlara doğru bir kez söylenmiş bir dörtlükle "metalci ağıtı" şeklinde anlatılmıştır.

Grup, Metallica'yı Metallica yapan Cliff'in acı kaybı ile dağılmayı düşünmüş ancak Cliff'in bunu istemeyeceği düşüncesi ve Cliff'in ailesinin isteği ile dağılmaktan vazgeçmiştir.

Sonrası ise yine müzik, başarılar ve müzik ve başarılar... Buyrun:

Sad But True


No Leaf Clover


Nothing Else Matters


Outlaw Torn


One


Enter the Sandman


Until it Sleeps


Bleeding Me


The Call of Ktulu