Metolonin, Seretonin ve Uyku

Haziran 2018 | Britishome Bedding, Uyku Sağlığı Uzmanı

Mesele uyku ya da uyku bozukluğu ise değinmemiz gereken iki önemli noktadır melatonin ve serotonindir. Bunları tek tek ele aldığımızda neden iki önemli nokta olduğunu siz de fark edeceksinizdir. İlk olarak melatonini ele alalım. Melatonin, beyindeki epifiz bezinden salgılanan bir hormondur. Özellikle geceleri ve karanlık ortamda çok fazla salgılanır. Ayrıca melatoninin gereken etkinlikte salgılanmasını istiyorsak karanlık ortamda uyuyor olmamızda bir diğer şarttır. Çünkü melatonin karanlıkta salgılanarak kana karışır. Bu hormonun işlevlerine değinecek olursak, melatonin bilinen en güçlü antioksidanlardan biridir ve vücudun biyolojik saatini ve ritmini düzenler. Ayrıca doğal ve hücresel bağışıklığı geliştirerek vücudumuzu birçok olumsuz etkenlerden koruma görevi üstlenir. Melatoninin vücudumuzdaki işlevlerini gerçekten bilirsek eğer, salgılanması için gereken şartlarda uyumaya da bir o kadar özen gösteririz kesinlikle.

İkinci olarak ele alacağımız Serotonin diğer adıyla mutluluk hormonu, sinir hücreleri arasında elektrik sinyallerini taşımakla görevli bir nörotransmitterdir.Serotonin de melatonin gibi beyinde salgılanır, ancak melatoninden farklı olarak gün ışığında daha fazla salgılanmaktadır.Serotonin genellikle merkezi sinir sisteminde ve sindirim sisteminde bulunur. Merkezi sinir sistemindeki serotonin ruh hâlini, uykuyu, iştahı, öğrenmeyi, hafızayı, cinsel ve sosyal davranışları düzenlemeye yardım ederken sindirim sistemindeki serotonin ise sindirimi düzenlemekle görevlidir. Özellikle merkezi sinir sistemindeki görevlerini ele alırsak eğer serotoninin kesinlikle uyku döngüsünde önemli bir rolü vardır.

Örneğinuyku bozukluğu, gün içerisinde bizi pek çok yönde olumsuz etkiler. Hatta sık sık yaşanan uyku bozukluğu bizi depresyona bile sokabilir. Bu durumda da vücudumuzun serotonin salgısını arttırmak maksadıyla antidepresan kullanmaya başlarız. Serotonin uyumamızı engellemez ancak rüya görmemizi engeller. Çünkü REM uykusu (rüya görülen evre) sırasındaserotonin en düşük seviyededir. Serotoninin yüksek düzeyde olması uyanıklık hali, düşük düzeyde olması da uyku haliyle ilişkilidir. Yani antidepresan kullanarak bu hormonu sürekli yüksek tutmak bize ancak verimsiz uykularla geçen geceler kazandırır.

Melatonin ve serotonin uyumunun özellikle düzenli uykuile sağlandığı kanısına varmış olmaktayız artık. Hayatımızdaki düzenli bir işleyiş için kesinlikle düzenli bir uyku şarttır.