Meyve ve sebze farkı

Mart 2013 | Ebru Özkan, Moleküler Biyolog
Meyve

Meyve ve sebze yenilebilir bitki parçalarıdır. Bitkinin çeşitli kısımlarına göre gruplandırılırlar. Bazıları bitkinin kökü (havuç) bazıları bitkinin yaprağı ( soğan) bazıları da sap kısmından oluşabilir.

Meyve ve sebzeler vitamin, lif, mineral doğal kaynağıdır. Bu renkli maddeler bizim için sadece gıda değil vücudumuzun düzgün bir şekilde fonksiyonunu sürdürmesi açısındançok önemlidir.

Meyve

Meyve, çiçeğin dişi organının, döllenme sonucunda farklılaşıp, yumurtalığın gelişmesiyle meydana gelen ve tohumları taşıyan organa denir. Çiçekli bitkiler, tohumları korur daha sonra bu tohumlar hayvanlar ve kuşlar tarafından dağıtılır. Genelde insanlar sadece tatlı olan direk yiyebildikleri bitkileri meyve olarak adlandırırlar. Muz, elma, portakal, mango...Ancak biyolojik açıdan yalnızca bunları kapsamaz. Domates, patlıcan, kabak vb. bitkilerde meyvedir. Botanikçiler, meyveleri basit meyveler, agregat meyveler ve çoklu meyve gibi birçok kategoriye ayrılır. Bilim insanları yani botanistler sebze-meyve ayırımını meyve, içinde etli veya kuru, çoğunluğunu çekirdek diye adlandırdığımız, kendi tohumu veya tohumları bulunan yiyecektir şeklinde yapar.

Sebze

Botanik açıdan meyve kabul edilen, bitki kısımları mutfaklarda sebze olarak kullanılır. Örneğin patlıcan, domates, kabak gibi sebzeler aslında botanik bakımdan aynen erik, kayısı, şeftali gibi meyve sayılmaktadırlar. Sebze kelimesinin hiç bir bilimsel açıklaması yoktur. Geleneksel ve kültürel olarak çok fazla kullanılır. Hatta bu dilimize böyle yerleşmiştir.

Farklılıklar
  • Meyve kelimesinin bilimde bir açıklaması varken, sebzenin bir karşılığı yoktur.
  • Sebze bitkinin herhangi yenilebilir parçasıdır, bu nedenle meyveler de sebze olarak kabul edilebilir.
  • Meyve olarak adlandırılması için, tohum içermesi gereklidir. Ancak sebze için bu gerekli değildir. Örneğin: ıspanak, lahana..
  • Sebzeler genellikle tuzludur, meyveler ise fruktoz içerdiğinden tatlıdır.