Microsoft, Apple veya Google sempatizanı olmaktan çok sıkıldım

Eylül 2012 | Ahmet Küçükoğlu, Yazılım Geliştirme Uzmanı

Firmaların veya kişilerin üzerinde yoğun şekilde çalıştıkları ve ortaya çıkan çalışmaların patentini alması görüşünü savunanlardanım. Ama bu patent konusunun da bir sınırı olmalı. Hele ki patent teknoloji ile ilgili bir şey ise oturup bir daha düşünülmeli? Bunlar iyi düşünülmediği zaman çok garip “Patent Savaşları” diye adlandırdığımız saçma sapan bir savaş türü çıkıyor ortaya. Sonra bu haberlerle hit alan “Web Portalları” ortaya çıkmakta. İsim vermek istemiyorum.

Peki bu patent alınıp alınamayacağına nasıl karar verilmeli? Bu sorunun cevabı çok basit aslında. Çeşitliliği belli ve geneli olan çalışmaların patenti olmamalı.

Örneğin telefonun köşesinin yuvarlak olması gibi. Mesela Apple'ın yuvarlak köşeli telefon patent başvurusu hayatımda gördüğüm en saçma patent konusu. Eee başka ne olabilir ki zaten. Ya köşeli olur ya yuvarlak olur. Onu da geçtim bunun bir faydası var mı? Yok. O zaman laptoplarda birbirine çok benziyor diye hepsi birbirine patent davası açsın. Yuvarlak laptop mı olur? Yada üçgen, beşgen vb. İşte bu tür çeşitliliği az olan konular patent konusu olmamalı.

Yahoo’nun elinde bulundurduğu “İnternet Reklamcılığı” patenti çok mantıklı bir patent mi sizce? Reklamcılığı sen mi icat ettin derler insana. Reklamcılık genel bir kavramdır. İster gider internette yaparım, ister pisuarın önünde yaparım.

Aksini düşünürsek UI Design & Technology bir patent olabilir. Çünkü çeşitliliği çok olan bir durum ve sınırı yok. Örneğin Microsoft'un "Modern" ara yüz teknolojisi bir patent konusu olabilir. HTC'nin “Sense” ara yüz teknolojisi de bir patent olabilir. Ya da Samsung’un “Touchwiz” ara yüz teknolojisi.

Windows 8 ve Windows Phone 8 kullanıcıları “Live Tile” kavramını bilirler. Kullanıcıya bildirimde bulunmak için uygulama ikonunun canlı şekilde değiştirilme teknolojisi diyebiliriz. Bu patent konusu olabilir. Ama kare ve yuvarlak uygulama ikonları bir patent konusu olmamalı.

Neden böyle bir yazı yazdım? Çünkü teknoloji muhabbeti yapamıyoruz artık. Teknoloji muhabbeti yaptığımızda ya Microsoft sempatizanı ilan ediliyoruz, ya Apple ya da Google. Böyle bir damga yapıştırılıyor hemen insana. Sanki bu firmaların kurucusuyum ben. Bu benim canımı gerçekten çok sıkıyor hemde çok.