Mobil Devrim Yeni Başladı!

Haziran 2013 | Aykut Karaalioglu, CEO
Dünyada ki İnternet trafiğinin sizce ne kadarı mobil cihazlardan sağlanıyor?
Mobil


Kleiner Perkins Caufield & Byers analisti Mary Meeker’in raporuna göre Mobil Trafik yüzde 15 seviyelerinde. Buda demek oluyor ki halen çok fazla fırsat var mobil platformlarda. Tabii ki bu profesyonel ve tecrübeli bir ekiple daha hızlı hareket etmenize bağlı.


iPhone’un 2007'de hayatımıza girmesini Mobil Devrimin başlangıcı sayarsak 6 yıl içerisinde beklenenin biraz daha altında bir ivme ile Mobil Cihazların sayısı ve yaygınlaşması artmış.


Mobil

Meeker’in raporuna göre Dünyada 1.5 milyar akıllı cihaz bulunuyor. 5 milyardan fazla mobil cihazın olduğu bir piyasada akıllı cihazların yaygınlaşma oranı yüzde 21 seviyesinde.


TOP 30 ÜLKE
Akıllı telefonların büyüme hızı ve sayısına baktığımızda; Çin Dünya’da en fazla akıllı cihazın olduğu ülke olmasına rağmen, akıllı telefon yaygınlaşması yüzde 29 seviyelerinde. Amerika Birleşik Devletlerin’de akıllı cihaz oranı yüzde 58, Japonya’da ise yüzde 76. Türkiye bu listede 20. sırada. Toplam 17 milyon akıllı cihazın olduğu Türkiye’de akıllı cihazların pazardaki büyüme hızı: Yüzde 30.

Mobil


Neler bizi bekliyor?

Mobil büyüme hızına ve yaygınlaşma oranına bakarak fırsatların yüksek olduğu ülkeler:
  • Hindistan
  • Türkiye
  • Endonezya
  • Rusya
  • Meksika

2008 yılından bu zamana kadar Android’deki yükselişe baktığımızda bugün itibariyle 900 milyondan fazla cihaz aktif hale gelmiş durumda. Bu sebeple Apple ile Google arasındaki rekabet daha da hızlanıp, Afrika ve Asya ülkelerinde akıllı cihaz sayısı ve yaygınlaşması artacak.

Büyüme trendleri yüksek olan marketlerde yerinizi almak için, kullanıcı istek ve davranışlarını iyi bilen, temel ihtiyaçları kavramak lazım.