MonoTouch ile "Hello World" Uygulaması

Mart 2012 | Barış Arslan, Sap Abap Danışmanı

MonoTouch - "Hello World' Iphone Uygulaması

Uygulamayı geliştirebilmek için gerekli araçlarımızın tam olması gerekmektedir; XCode - ve - MonoTouch 

İlk olarak MonoTouch programını açıyoruz ve ekranın sol tarafında bulunan Start New Solution tıklıyoruz ve alternatif olarak File > New > Solution

Monotouch

Daha sonra karşımıza resimde ki gibi bir ekran çıkacak, burada kullanacağımız yazılım dilini seçiyoruz, ben C Sharp kullandığım için onu seçtim siz de kendi kullanacağınız dili seçip, 

MonoTouch > Iphone > Single View Application ayarlıyoruz ve projemize isim veriyoruz ben burada 'My_HelloWorld_App' dedim, bununla birlikte projemizi kayıt edeceğimiz klasörü de belirledikten sonra tamam deyip devam ediyoruz.

Monotouch

Projemiz açıldı ve karşımıza çıkan ekranı birlikte inceleyelim, sol tarafta proje dosyalarının ve klasörlerinin bulunduğu bir bölüm mevcut (Solution Explorer) resimde görüldüğü gibi, dosyalarımızı buradan kontrol edip işlemleri bu bölüm üzerinden gerçekleştireceğiz. Solution Explorer bölümünde ki dosyalarımızı biraz inceleyelim;

AppDelegate.cs: İşletim sisteminden gelen komutları ve olayları algılamakla görevli olan ana uygulamadır.

Main.cs: Uygulumanın ilk olarak baktığı ve sözünü dinlediği uygulamadır.

My_HelloWorld_AppViewController.cs: Ana ekranımızın tüm kontrollerini içeren uygulamamızdır, bizde kullanacağımız kontrolleri ve kodlarımızı bu bölümde kullanacağız.

My_HelloWorld_AppViewController.designer.cs: Kullanıcı arayüzü ile ilgili gerekli kodların tutulduğu uygulamadır.

My_HelloWorld_AppViewController.xib: Kullanıcı arayüzünü tasarladığımız bölümdür, aslında kendisi bir .xml dosyasıdır, fakat biz bu dosyayı XCode üzerinden görsel olarak tasarlıyoruz.

Projenin içinde ki dosyaları temel olarak anlatmaya çalıştım, bu dosyaları daha detaylı ayrı bir makalede anlatacağım. Şimdi, dosyalarımıza bir göz attıktan sonra uygulamanın kullanıcı arayüzü tarafına (User Interface) tarafına geçelim. 

Projede bulunan My_HelloWorld_AppViewController.xib dosyasına çift tıkladığımızda varsayılan olarak XCode üzerinde açıyor dosyayı fakat tıkladığınızda o şekilde açılmıyorsa, .xib dosyasına sağ tıklayın;
Open with > XCode olarak seçerseniz aynı sonuca ulaşabilirsiniz.

Monotouch

Karşımıza gelen bu ekran ise Xcode programıdır, kullanıcı arayüzünü geliştirmemize olanak sağlayan program. Resimde gördüğünüz gibi Sol tarafda gene Solution Explorer mevcut aslında Xcode üzerinde bu bölüme Navigator Area deniliyor ve ortada ki bölüm ise Editor Area, en sağda ki bölüm ise Utility Area.

Eğer Utility Area program açıldığında sizde görünmüyorsa; 

Monotouch

Resimde ki kısım, programın sağ üst kısmında ki araç çubuğunda mevcut, buradan Utility Area aktif edilebilir.

Bunları gerçekleştirdikten sonra, sağ alt kısımda ki Library kısmından arayüzümüze iki tane buton ve bir tane label koyalım. iOS üzerinde buton olaylarında iki farklı durum var bu yüzden aynı işi iki farklı buton üzerinden anlatacağım.

Monotouch
Resimde ki gibi butonları ve label kullanıcı arayüzüne atmış bulunmaktayım, sizlerde kendiniz bunları yapıp butonlara ve label için isim verebilirsiniz.


Monotouch

Şimdi, demin Utility Area aktif ettiğimiz yerin hemen yanında gördüğünüz üzere Editor araçları var orayı resimde ki gibi aktif ediyoruz ve karşımıza şu şekilde bir ekran çıkacak;

Monotouch

My_HelloWorld_AppViewController.h dosyasını asistan editör üzerinden açtık, dikkat ettiyseniz ekranımız 4'e bölündü. Bu dosya bizim arayüzde ki kontrollerimizi kontrol edeceğimiz ve onlara isim verdiğimiz bir bölüm.

Mac OS üzerinde çalıştığımızı unutmuyoruz ve işletim sistemine göre düşünün; Eklediğimiz 'Click Me (Outlet Button)' seçtikten sonra
Control tuşuna basılı tutarak, My_HelloWorld_AppViewController.h dosyasına sürükleyip bırakıyoruz ve karşımıza çıkan pencerede butona isim veriyoruz, Connection > Outlet seçiyoruz. 

Aynı şekilde, label içinde bunları yapıyoruz. Fakat ikinci buton için işler biraz daha farklı olacak;

Gene butonu Control'e basılı tutarken sürükleyip bırakıyoruz, karşımıza çıkan pencere de Connection > Action olarak seçiyoruz. İsim veriyoruz, Type > ID yapıyoruz ve son olarak Event > Touch Up Inside yapıyoruz.

Touch Up Inside: Kullanıcı dokunup elini butondan kaldırdıktan sonra butonumuz aktif olacak anlamında geliyor, yani bastığımız anda değil, bastıktan sonra elimizi kaldırdıktan sonra buton çalışmaya başlayacak demektir. Bunun avantajı şudur; kullanıcı yanlışlıkla bir butona dokunursa eğer eliyle sürükleyip bıraktığında butonu çalıştırmaz ve istemediği bir işlemi gerçekleştirmemiş olur.

Connection > Outlet: Outlet ise, kodumuzu çalıştırmak için özellikler kullanabiliriz, örneğin direk bir methodu çağırabiliriz. 

Connection > Action: Bu özellik, bizim bildiğimiz .Net ortamında kullanılan button click event özelliğidir. Butona tıklandığı anda neler yapacağını söylediğimiz ayrı bir fonksiyonumuz var olur.

Bunları da yaptıysak Xcode da dosyamızı kaydediyoruz, ve daha sonra MonoTouch tarafına geri dönüyoruz. 

My_HelloWorld_AppViewController.designer.cs dosyasına baktığımızda otomatik olarak kullanıcı arayüzü kısmında yaptıklarımız yani aslında 
My_HelloWorld_AppViewController.h dosyası üzerinde yaptıklarımız direk aktarılmış.

Monotouch

Bu dosyama da baktıktan sonra, My_HelloWorld_AppViewController.cs
dosyasını açıyorum ve artık gerekli kodları yazmaya başlıyoruz;

ViewDidLoad fonksiyonun içine Outlet butonum için gerekli kodları yazıyorum;

      base.ViewDidLoad ();
      this.btnClickOutlet.TouchUpInside += (sender, e) =>
      {
            this.lblContent.Text = 'Hello World From Outlet';
      } ;

Bu satırlar Outlet Butonum içindi ve onunla işimiz bitti gelelim diğer butonumuza yani action butona, gene aynı dosya içersindeyim ve action event click için fonksiyon oluşturup içine yapılması gerekenleri yazıyorum;

      partial void btnAction (MonoTouch.Foundation.NSObject sender)
      {
            this.lblContent.Text = 'Hello World From Action';
      }

ve kodlama kısmınıda böylece bitirmiş olduk, projemizi test etmeden önce yani çalıştırmadan önce projede bir hata olup olmadığına bakmak için Build edelim projeyi, bunuda; Build > Build All üzerinden gerçekleştiriyoruz ya da Control + B yapabiliriz. Build ettikten sonra hata almadıysak devam edebiliriz demektir, daha sonra ise Run menüsünden Debug seçiyoruz ve uygulamamız Iphone simulatörü ile açılıyor, buradan nasıl çalıştığınıda görebiliyoruz.


MonotouchMonotouch

MonoTouch da Solution Exporer da info.plist dosyasına çift tıklayıp açtığımızda, uygulamamız ile ilgili belli düzenlemeleri buradan gerçekleştirebiliyoruz, uygulamanın iOS üzerinde görünecek adı, uygulama icon'u gibi özellikleride buradan düzenleyebiliyoruz. 


@BySplash