Moskova

Eylül 2012 | Özlem Dirik, Endüstri Mühendisi

Moskova'ya Nisan sonunda gittik. Kredi kartında biriken millerimiz olduğu için bileti sadece vergileri ödeyerek aldık. Rusya vize istemiyor. Havaalanında küçük bir belgeyi imzalayarak girebiliyorsunuz ülkeye.


Moskova'da Vkunova havaalanına indik. Hızlı tren ile Kverskaya istasyonu oradan da yine metro ile kalacağımız yere gittik. Eşimin kardeşi Moskova'da yaşadığı için kalacak yer sorunumuz da olmadı. Moskova'nın metro hattı gerçekten çok iyi tasarlanmış, her yere metro ile ulaşılabiliyor. Fakat kiril alfebesinin okuması zor olduğundan gitmeden önce Moskova metro hattının çıktısını almamız çok faydalı oldu.


Gittiğimiz ilk gün, Rusyanın simgesi Kızıl meydana gittik. Girişte Moskova tarih müzesi karşılıyor bizi. Hemen soldaki kapıdan geçerek meydana giriyoruz. Meydanda sol tarafta ünlü alışveriş merkezi GUM var. Birinci dünya savaşı öncesi sosyalizmin üretildiği yer olan bu bina şimdi dünyanın en phalı markalarının satıldığı bir alışveriş merkezi. Sağ tarfta Lenin Mozalesi. Hemen arkasında Kremlin sarayının kırmızı duvarları. Sarayın içine çok pahalı olduğu için girmedik. (15 Euro) Haftaiçi saat beşe kadar gelindiğinde Lenin'in mumyalanıp günümüze kadar saklanmış bedenini görebilirsiniz.Tam karşıda şekerleme tadında Aziz Vasil Katedrali.