Motivasyonu Düşüren Etkenler

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
1. Amaçsızlık
Eğer bir amacınız yoksa, kendinizi hiç bir şey yapmak istemiyorken bulmanız çok doğal. Net bir yön veya amaç olmadan hayat çok boştur. Biraz düşünün ve ne istediğinizi bulun. Ne tür deneyimler yaşamak istiyorsunuz? İnsanlarda nasıl bir etki bırakmak istiyorsunuz? Nasıl hatırlanmak istiyorsunuz?

2. Zayıf İstek
Konu motivasyon olunca, neden sorusuna çok güçlü bir cevabınız olmalı. Bir amacınız bile olsa, isteğiniz yeteri kadar güçlü değilse, motivasyonunuz kolayca düşebilir. İsteğiniz bu kadar zayıfsa, ya onu güçlendirmek için daha güçlü nedenler bulmalı, yada sizi gerçekten heyecanlandıran bir amaç bulmalısınız.

3. Sonuç Alamama
İnsanların başladıkları diyetleri kısa süre sonra bırakmalarının en büyük sebebi kısa zamanda sonuç alamamalarıdır. Bu kısa zamanda çok beklentiden kaynaklanır. Kendinize mantıklı bir zaman çerçevesi çizin. Doğru adımları attığınızda, gerekli zamanda gerçekleştirilemeyecek bir amaç yoktur.

4. Destek Alamama
Etrafınızdakiler sizin yapabileceğinize inanmıyorken, motivasyonunuzu korumak çok zordur. Bu yüzden size inanan ve destekleyen insanlarla birlikte olun. Ayrıca siz de onlara inanın. Bunların sizde ne kadar pozitif etkiler bırakacağına inanamazsınız.

5. Kendine İnanmama
Harekete geçmek için motivasyonunuz olsa bile, kendinize inanmıyorsanız, sonunda vazgeçip "Yapamayacağımı biliyordum." demeniz çok olasıdır. Negatif düşüncelere kendinizi bırakırsanız, kendinizden şüphe etmeye başlarsınız. Pozitif şeyler düşünün ve aklınızı kendinize güvenle doldurun.

6. Enerji Düşüklüğü
Aklınız ne kadar motive olmuş da olsa, vücudunuzda yeterli enerji yoksa bir şeyler yapamazsınız. Beslenmenize dikkat edin ve egzersizlere önem verin. Enerjiniz yerindeyken çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

7. Dikkatin Dağılması
Her yönden dikkatinizi dağıtabilecek şeyler gelecektir. Bununla başa çıkmanın en iyi yolu şuanda yaptığınız şeyin sizi amacınıza ne kadar yakınlaştırdığını düşünmektir.

8. Sıkılmak
Olduğunuz yerden, olmak istediğiniz yere doğru giderken detaylar üzerine çalışmanız gerekir. Ama büyük resim her zaman daha heyecan vericidir. Bu detaylardan sıkılmak, motivasyonunuzu düşürebilir. Böyle zamanlarda başka işler yapıp, yapmanız gereken işe tekrar geri dönebilirsiniz.

9. Negatif İnsanlar
Etrafınızdaki negatif insanlar motivasyonunuzu emer. Bu yüzden onlarla birlikte olmaktan kaçınmalısınız.

10. Kötü Haberler
Medyada sürekli kötü haberlerle karşılaşırız. Dünyada olan kötü şeylere odaklanırsanız, bu da sizin motivasyonunuzu düşürebilir. İyi şeylere odaklanmanız her zaman daha faydalıdır.

11. Eylemsizlik
Bir amaç belirleyen, bir plan yapan ama harekete geçmek için mükemmel zamanı bekleyen bir çok insan vardır. Yeni yılı bekleyenler, önümüzdeki aynı bekleyenler, yazın bitmesini bekleyenler... Harekete geçmek için en doğru zaman, amacınızı belirlediğiniz zamandır. Çünkü o zaman daha istekli olursunuz ve yüksek motivasyonla işe başlarsınız.

12. Net Bir Plan Yapmamak
Net bir planınız yoksa, çok zaman ve enerji harcarsınız. A noktasından B noktasına haritasız gitmek, sizi yorar ve motivasyonunuzu düşürür. Bu nedenle net bir planınız olması, amacınıza ulaşmanız için çok önemlidir.

13. Çok Fazla Amaç
Sadece tek bir amaç bile gerçekleştirilmesi zorken, birden fazla amaç dikkatinizi dağıtır. Muhtemelen hiçbirine ulaşamazsınız. Bu yüzden adım adım ilerlemek ve tek bir amaca odaklanmak daha iyidir.

14. Başarısızlık Korkusu
Bu motivasyonu düşüren en büyük nedenlerden biridir. Bazıları için başarısızlık düşüncesi bile vazgeçmek için yeterlidir. Başarısızlık korkusunu yenmek zordur ama unutmayın ki en büyük başarılar, önceki başarısızlıkların sonucudur.

15. Kendini Başkalarıyla Kıyaslamak
Bazıları kendilerini başkalarıyla kıyasladıklarında baskı hissederler ve motivasyonları yükselir. Ama bazıları içinse bu motivasyon düşürücü bir durumdur. Herkesin birbirinden farklı olduğunu ve bundan 10 yıl sonra ne kadar ilerde olacağınızı unutmayın. İnsanların şuanki başarısının sizi engellemesine izin vermeyin.