Motosiklet ile şehir içi sürüş, kontrollü hızlanma ve trafikte risk değerlendirmesi

Ekim 2012 | Hakan, Bütçe Uzmanı

Uzun bir aradan sonra Motosiklet gönderi alanına kaldığım yerden devam ediyorum. Araya yaz tatiller, işler güçler girince biraz ara vermek gerekti bu bölüme.

Şehir içi sürüş dediğimiz şey herkesçe malum, yoğun yaşam alanları, araçlar,insanlar,hayvanlar ve değişik yol özelliklerinin bir arada olduğu bir ortam şehir içi sürüş.

Görüldüğü üzere şehirde motosiklet sürerken bir çok konuya dikkat etmemiz gerekiyor. Bu dikkat kelimesinden asıl amaç keyifli ve güvenli sürüş. Bu sadece motosiklet için değil tüm taşıtlar için geçerli aslında.

Motosiklet şehir içerisinde diğer araçlara oranla daha ekonomik ve çevik bir araç, etrafımızda 1 tonluk araçların sadece bir insan taşıdığını düşündüğümüzde motosikletin ne kadar gerekli olduğu gerçeği birkez daha ön plana çıkıyor.

Motosikletleri şehir içerisinde sürerken öncelikle fren ve vites koordinasyonunu önceki bölümlerde anlattığım kriterlerde çözmüş olmak lazım, bu konuda en çok dikkat edilmesi gerekn konu kontrollü hızlanma . Unutmayımız ki motosiklet trafikte en çabuk hızlanan araçtır bu sebeple kontrollü hızlanma güvenlik ve sürüş keyfi açısından çok önemlidir. Şehir içinde yeni motosiklet kullanıcılarının en çok yaptığı hata ellerini sürekli fren ve debriyajda tutmalarıdır bundan bir an evvel kurtulmak lazım gereksiz yere yapacağınız bir fren hem trafiği hemde sizi sıkıntılı durumlara düşürebilir.

Şehir içinde ve dışında muhakkak kask kullanılmaldır. kask aslında minumum güvenlik unsurudur yanında eldiven, sırtlık, dizlik, bot olması elbette en doğru korunma şeklidir.

Şehir sürüşlerinde motosikletimiz sürekli değişen trafik hızına ve yol kalitesine uygun olacak viteste olmalıdır. mümkünse trafiğin akışına göre devrin en verimli kullanılacağı viteslerde sürüş yapılmalıdır. yavaş giderken 5. viteste olupta gerektiğinde gazı açtığınızda altınızda aptallaşan bir makina olmasını elbette istemezsiniz. bu sebeple trafiğin durumuna göre vites seçeneğimiz hep optimum hızlanmayı sağlayacak viteste olmalıdır. ayrıca viraj çıkışlarından sonraki düzlüklerde aniden hızlanmalar şehir içinde gereksiz risk ve yakıt anlamına gelir, kırmızı ışıkta duran araçların arasında yeterli mesafe yoksa paketçi mantığıyla kıvrıla kıvrıla yol aramaya çalışmakta yanlış sürüş tekniğidir. hem etrafınızdaki 4 tekerli araçların sahiplerini kızdırırsınız hemde 10 metre yol gidebilmek için 1km lik yolda harcıyacağınız bedebn ve yakıt enerjisini harcarsınız. Elbette ki motosikletler kapladıkları hacim açısından çevik ve kıvrak araçlardır ve bu özelliklerini kullanmak lazım ancak şartları aşırı zorlamadan ve motosikletin rahatça geçebileceği durumlarda bu kıvraklığı kullanmak en doğru davranıştır.

Şehir içinde stabil bir hız tuturulmalıdır bu en hızlı sürüş tarzıdır çünkü mümkün olduğu kadar dönen tekerler lazımdır motorcuya aniden hızlanıp her ışıkta beklemek sıkışık trafiğe dahil olmak hiçte keyifli değildir.

Yukarıda yazdığım viraj çıkışlarında ani vites düşürerek hızlanmalar ise sürüş açısından ciddi riskler taşır eğer yola aşina değilseniz birden önünüze çıkacak insan hayvan yada yan yoldan fırlayacak bir araç kazaya sebep olacaktır. Aynı dikkati mahalle ve çarşı içlerinde de göstermek gerekir.

Şehir içinde hangi hızda olursanız olun 7 nokta kontrolünü muhakkak uygulayın .

7 NOKTA KONTROLÜ

1. İlk üç nokta bize en yakın 3 araç bunların poziyonları ve trafikteki akış hızlarını görsel olarak hiç kaybetmeyin. bu araçları sollayınca yeni bir 3 araç seçin size en yakın olanlardan.

2. İki nokta aynalar önümüzdeki 3 noktayı takip ederken aynalardan size yakın 2 aracıda göz takibinize alın.

3. Ayna takibini yaparken aynaların üzerinden göz ucuyla 2 noktayı sağ ve sol kalıdırımları inceleyin yola aniden çıkacak yaya, hayvan, taşıt var mı.

Bu basit risk değerlemesi hem sürüş güvenliğinizi artıracak hem olan biteni görmenizi sağlayacak hemde dikkat dağılmasını ciddi şekilde engelleyecektir.

diğer konu şehir dışı sürüş olacak hadi tekeriniz düz bassın :)