Mükemmel Bir Slayt Programı: Proshow Producer

Eylül 2013 | Gündüz Ayar, Bilgisayar Öğretmeni
Bu yazımızda Powerpoint'ten sıkılan ve daha farklı sunum hazırlamak isteyen kullanıcılar için hem bir tanıtım hem de kullanım göstereceğiz. Kullanacağımız program şahsımca en mükemmel sunum programlarından biri, kullanımı kolay ve birçok fonksiyonu var: Proshow Producer.


Öncelikle program hakkında biraz bilgi verelim. Proshow, ABD'li Photodex şirketinin bir ürünü ve tanınan bir yazılım. Sunumlarınızda resim, video ve müziği bir arada kullanabiliyorsunuz. Her üç multimedya ürününde kırpma, efekt verme gibi size gerekli olabilecek asgari fonksiyonlar mevcut.

Şimdi Proshow'u temel olarak nasıl kullanacağımızı görelim. Öncelikle programda neyin ne olduğunu gösterelim, ardından neyi nasıl yapacağımızı görelim.
Slayt

 • Resim, Video ve Müzik Nasıl Eklenir?

  Öncelikle ekleyeceğiniz resimleri veya videoları seçin ve aşağıdaki gibi programdaki Slides yazan kareye sürükleyin:Slayt

  Resim/video eklediniz. Sıra müzik eklemeye geldi. Müziği de aynı şekilde seçip sürükleyin fakat sürüklediğiniz yer farklı, resim karelerinin altında yer alan Soundtrack kısmına sürükleyeceksiniz:Slayt
Resim/Video Geçiş Efekti Nasıl Verilir?
 • Geçiş efekti vermek çok basit. Efekt vermek istediğiniz resmin yanındaki küçük kutuya tıklayın, karşınıza kategorize olarak 514 tane efekt çıkacak. Bunlardan birisini seçtiğinizde efekt seçtiğiniz resme uygulanacak. Eğer birçok resminiz varsa ve hepsine teker teker efekt vermek istemiyorsanız efekt penceresinin sol atında bulunan Slayt butonuna tıklayın. Program her resme otomatik efektler dağıtır.Slayt
 • Resim/Video'nun kendisine efekt nasıl verilir?
  Proshow'un en sevdiğim özelliğinden birisi bu. İsterseniz resmi gösterim süresi içinde gittikçe yakınlaştırabilir veya uzaklaştırabilirsiniz, isterseniz üzerine farklı bir resim ekleyebilirsiniz. Bu, sunumlarda önemli bir özelliktir çünkü sunuma derinlik katar. Diğer programlarda resim olduğu gibi durur ve diğer resme geçilir. Burada ise tamamen sizin isteğinize göre resim gittikçe yakınlaştırılabilir (zoom in) veya uzaklaştırılabilir (zoom out):

  Bu efekti vermek için efekti uygulamak istediğiniz resme çift tıklayın. Karşınıza çıkan pencereden Effect sekmesine gelin. Burada iki kare var. Bu karelerden resmin ilk hali ve ikinci hali var. Resmin gittikçe nasıl bir değişim geçirmesini isterseniz ikinci kareye tıklayın ve resmi yakınlaştırıp uzaklaştırın, isterseniz yönünü eğikleştirin, isterseniz resme tek bir ton verin.
  Slayt

  Bu işlemin sonunda ilk karedeki resim oynatınca ikinci karedeki hale gelecektir. Bakalım işlem sonucunda nasıl bir efekt oluyor:


 • Resme/Video'ya Yazı Nasıl Eklenir?
  Yazı eklemek istediğiniz resim/video'nun üzerine çift tıklayın. Açılan pencerede soldaki Slayt başlığının yanındaki
  Slayt butonuna tıklayın. Karşınıza çıkan yeni pencereden yazınızı oluşturarak gölge efektinden karakter aralığına kadar her şeyi ayarlayabilirsiniz.
  Yazıya efekt vermek için Slayt sekmesine tıklayın. Karşınıza yine iki kare çıkacak. Az önceki gibi yazının gittikçe nasıl bir şekle dönüşmesini istiyorsanız ikinci kareden ayarlayın. Metnin kendisine giriş, çıkış ve vurgu efekti vermek için de Caption Behaviours başlığındaki seçeneklerden ayarlayabilirsiniz.
Genel olarak Proshow Producer'i kullanmayı öğrendiniz. Sadece bunları bilmeniz bile mükemmel slaytlar hazırlamanıza yetiyor. Kullandıkça da geliştirebilirsiniz. Son olarak nasıl bir çıktı alabileceğinizi gösterelim.

Proshow'da sunumuzu ekran koruyucu olaraktan tutun da .exe uzantılı yazılıma kadar birçok dosya biçiminde kaydedebilirsiniz. İsteseniz ekran koruyucusu için limitli kullanım belirleyebilir, kullanıma deva etmek için bir serial koyabilirsiniz. İsterseniz .exe uzantılı çıktı alarak ve içine menüler ekleyerek güzel bir sunum arayüzü yapabilirsiniz. Projenizi tamamlayıp çıktıyı almak için ana pencerenin sağ üst köşesinde yer alan Publish seçeneğini tıklayın.

Slayt

Bu listede hangi çıktının neye yaradığını en sık kullanılanlara göre sıralayalım:
 • Blu-Ray: Sunumunuzu bir Blu-ray diskine yazmak isterseniz bunu kullanın. En yüksek kalitede görüntü ile Blu-ray diske yazılır. Bir altındaki DVD çıktısı da bunun gibidir, sunumunuzu DVD'ye yazar.
 • Video for Web, Devices and Computers: Sunumunuzu video formatında kaydetmek için bunu seçin. .AVI, FLASH, MPEG gibi çeşitli uzantıları destekler. Video kalitesi ve özellikleri ile ilgili her şeyi tamamen kendiniz ayarlayabilirsiniz.
 • Youtube/Facebook/Vimeo/SmugMug: Oluşturduğunuz sunumu direkt Youtube, Facebook, Vimeo gibi birçok sosyal hesabınızda paylaşabilirsiniz.
 • Executable: Sunumunuzu .exe uzantısında kaydeder. Yani bir yazılım olarak kaydeder. Bu çıktıyı alırken isterseniz oluşacak dosyanın ikonunu kendiniz belirleyebilirsiniz.
 • Adobe Flash: Web sitelerinin içine gömmek için Flash olarak çıktı alabilirsiniz.
 • Screen Saver: Sunumunuzu ekran koruyucu olarak kaydedebilirsiniz.
Tüm bu çıktıları ve daha fazlasını alabilirsiniz. Almak istediğiniz çıktının üstüne tıklayınca Slayt butonu ortaya çıkar ve buna tıkladığınızda karşınıza gelen seçenekte opsiyonel olarak çıktıyı kendinize ayarlayabilirsiniz. Mesela bir video dosyası olarak çıktı alacaksanız çözünürlüğünü, codec tipini; .exe uzantılı alacaksanız iconunu, başlarken ön yükleme çubuğu ve yazılarını belirleyebilirsiniz.