NE ZAMAN KİLO ALDIN?

Ekim 2012 | Süleyman Gönülkırmaz, Ziraat Mühendisi
“Aaa ne zaman kilo aldın?
Ama sana kilo yakışıyor.”
İlk cümleler böyle başlar.
Yaşamda artan azalan her şey matematikle ifade edilir. Çocuk büyüyor, ömür uzuyor, suyumuz azaldı, paramız daraldı. Sayılarla ifade ettiğimizde görecelik kalkar, onun yerine ölçülebilirlik kavramı gelir. Dünya sağlık örgülü vücut ağırlığını boya orantı yaparak bir değer oluşturmuştur. Bu değerin adı “Vücut Kitle İndeksi” olarak tanımlanmıştır. Büyük oranda Dünya bu değeri kabul etmiştir.
Ağırlığımızla ilgili 3 soruyu cevapladığımızda her şeyin çözümü daha kolaydır.
1-Neden kilo alıyoruz?
Kilo alma nedenimiz harcadığımızın (enerji) üstünde uygun veya uygun olmayan gıdaları almamızdır. Yaşam ve hayat sohbetleri ağırlıklı olarak yemeğe kaydı. Anne ve babalar hafta sonu çocuklarını ödül olarak fastfood büfe ve restoranlarına özellikle götürüyorlar. Bu özellikteki yemekler hem yüksek kalorili hem de sıfır sebzeye sahiptir. Salatasız ve çorbasız bir yemek benim gözümde sağlık yönüyle riskli bir yemektir. Tek düze ve yüksek gıda vücudumuzda yağ ve hacim artışı sağlamaya başlar. Vücuda eklenen fazla kiloya oksijen ve kan ulaşması için kalbimiz fazla mesai yapmaya başlar. Yeni kilolar vücudun iç organlarında da yağlanmaya neden olur. Enzim ve sindirimde görevli bu organlar işlevini kolay yapamaz hale gelmeye başlar. Bu süreç bizi uzun yıllar taşıyacak organların ahenkli çalışmasını zora sokar. Pek çok şey tek tek veya peşi sıra bu noktadan sonra başlar.
2-Neden kilolu kalıyoruz?
Kilolu kalma nedenimizde en önemli etkenler ulaşım araçları ve asansörleri daha sık kullanmamızdır. Günlük yürüme mesafemiz son 40 yılda oldukça azalmıştır. Vücut yapımız yürümeye göre dizayn edilmiştir. İnsan yürüyerek tüm organlarını kazanabilir. Kemik ve eklemlerimizin güvenliği bu yürümelere bağlıdır. Hareket etmeyen bir eklem kısa sürede kireçlenebilmektedir. Yediğimizi yakmamızı sağlayacak en güzel spor yaşa göre tempolu yürümektir.
3-Nasıl ideal kiloma gelebilirim?
İdeal kiloya gelmek için alacağımız besinlerin miktarı ve niteliği önemlidir. Özellikle et ağırlıklı beslenen kişiler yemeklerin bir bölümünü sebze olarak değiştirmek durumundadır. Fazla miktarla yemek alan kişiler yemeklerine çorba ve salata ile başlamaları mide doluluğu için önemlidir. Kişi fazla kiloları için ekstradan (fazladan) aktivite yapmak zorundadır. İdeal kiloların verilmesi bir dönem ve bir moda olarak algılandığı sürece vücut ilk fırsatta eski yapısını hızla kazanacak belki de daha fazlasını alacaktır. Vücuda hızlı kilo kazandıran gıdaların başında şeker, ekmek, pirinç ve çikolata gelmektedir. Buğday aslında çok dengeli ve etkili bir tohum olmasına karşılık, beyaz ekmeğin oluşturulma şekli ekmeği kilo yapıcı hale getirmektedir. Aslında buğdayı koruyarak iyi bir ekmek yapmak özel bir bilgi ve gastronomi bilgisi gerektirir. Sadece ekmeği azaltarak önemli kilo verebilen arkadaşlarım vardır.
Boyumuzun ölçüsünü alalım (metre) ardından karesini bulalım, ağırlığımıza (kg) bölelim.
Vücut Kitle İndeksimizi (VKİ) 25’in altında tutalım.
VKİ-25’in üstündeyse;
Ben biraz kilo vereyim,
Sen biraz kilo ver,
O biraz kilo versin,
Birlikte biraz kilo verelim,
Sizler biraz kilo verin,
Onlar biraz kilo versinler, 25’i bulalım.
‘Sağlıkta’ kalın
Süleyman Gönülkırmaz