Villa Méditerranée by Boeri Studio

Şubat 2014 | Rasih Uğur Uyanık, Mimar
Komşusu Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi gibi Villa Mediterranee de Akdeniz bölgesindeki tarih kültür birikimine adanmıştır ve açılışı Marsilya’nın 2013 Avurpanın Kültür Başkenti olmasıyla çakışmaktadır.Bina su kenarında konumlanmıştır ve Stefano Boeri tarafından “fiziki olarak denizi kucaklayan düşünce ve araştırma yeri” olması için tasarlanmıştır.

Deniz istasyonları, silolar, gözlem kuleleri ve kuru rıhtım yapılarına olan ilgisini “bende her zaman liman mimarisi saplantı olmuştur. ” diye açıklayan Boeri yapısını; “Villa Meditarranee liman altyapıları ve deniz aşırı yapılarıyla sivil mimariyi kombüne eden bir konstrüksiyondur. ” Diye açıklıyor.

Mimar, binanın açısal yapısını oluşturmak için betonarme ve çelik bir arada kullanılmış.

2004 yılı Uluslararası Mimari Proje Yarışmasının galibi bu proje, new centre regional de la Mediterranee de rıhtıma bakan çok fonksiyonlu bina öngörmektedir. Yaklaşık olarak 9000 m2 büyüklüğünde olan yapı kültürel etkinlikler, araştırma faaliyetleri, Akdeniz Medeniyeti dokumanlarını barındırması için planlanmıştır.

Deniz projenin ana öğesidir. Deniz suyu 36 metrelik konsol ve yer altına konumlandirilmış konferans salonu çıkış noktalarını barındırır.

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Mimari

Neden bunu paylaştın diyecek olursanız, ilk madde olarak, bu coğrafyada örneği az olan bir yapı elde etme biçimi ve sonuç ürün olduğu için. Ülkemizde sene bazında açılan yarışma sayısı ne yazık ki hala bir elin parmaklarını geçmez. Teamül olarak ilan edilen sonuçlarda birinci ilan edilen proje ola ki inşaa edilecekse, genelgeçer kurallara uygun (örnekte olduğu gibi 36 metre çelik konsolu olmayan, yapı maliyeti kısa vadede düşük, iddalı bir söz sölemek yerine abilerinin, hocalarının yolunda ilerleyen, özgünlükten uzak) olan proje seçilir, ikinci olan proje de gönüllerin birincisi olarak imkan doğrultusunda hafızanın tozlu raflarında yerini alır. Bu arada ilan edilen birinci projenin inşa edilme oranı da gene çok düşüktür. Bu doğrultuda bu proje yarışması ve jurisi bana sorarsanız görevini fazlasıyla yerine getirmiş. İkonik değeri yükseki ve tutarlı bir tasarımı ödüllendirebilmiş.

İkinci olarak da yapının kendisi. 36 metrelik konsolu ve neredeyse yarısı suyun altında olan bir yapının hayata geçmesi bizim taraftan bakınca gerçekten inanılmaz gelmiyor mu size de?

Üçüncü olarak; yapının taşıyıcı iskeletinin aslında mekanın yani oradaki yaşamı kurgulayan, oluşturan ana unsur olması, sonucunda ortaya çıkan konsoldan daha kıymetli olduğuna dikkatinizi çekmek isterim. Mimarın birincil görevlerinden biri olan konstrüksiyon tasarımına çok iyi bir örnek teşkil ediyor. Oluşturulacak herhangi bir prizmanın ayakta durabilmesi için alalade yerleştirilmiş kolonlardan daha fazlasını, tasarımsal olarak kasıtlı bir tercih olduğunu fark etmemiz gerekiyor.

Projenin dördüncü kıymetli tarafı konsolun altında yaratılmış olan boşluk ve deniz ile kurduğu ilişki. Tahmin ediyorum ki mimar önce bir kare bir kutu tasarlamış ve o kutudan tekrar bir kutu çıkartarak konsolun altındaki boşluğu yaratmış, dolayısıyla yapının kendisinden çok aslında boşluğu tasarladığını söyleyebiliriz. O boşluk sayesinde deniz ve de deniz kıyısı yapıyı tamamlayan öğelerden biri haline gelmiş.
Yapı, bina her nasıl adlandırırsak adlandıralım sadece kendisi ile tamamlanmıyor.

Girişi çevresi altı, üstü, cehpeleri, çatısı, akla gelen her öğesi ve de en önemlisi çevresi ile beraber ele alınması gereken bir organizma, dolayısıyla tasarım elemanlarını zenginleştirmek adı altında elle tutulmayan, maliyeti hesaplanamayan, google'a yazılınca örneği kolaylıkla bulunamayacak bir eleman ile karşılaşıyoruz. Boşluğun tasarımı ile karşılaıyoruz.

Projenin açıklama yazısın da dikkatimi çeken bir aralığa daha değinmek istiyorum. 2010 yılında İstanbul'un Kültür Başkenti olmasından bizim aklımızda, aklımızda kalandan vazgeçtim, elimizde ne kaldı.

Son olarak mimarın web sayfasını eklemek isterim.
stefanoboeriarchitetti.net