Neden inploid?

Şubat 2014 | Gökhan Çancılar, Bilgisayar Programcısı
Kayıt tarihimi hatırlamıyorum ama yaklaşık bir haftadır inploid'de aktifim. Kendi blogum da var (cancilar.net) ama ben buraya içerik girmeyi daha çok seviyorum. Önümüzde bir metin kutusu var ve yazacaklarımız. Bunu yapabilecek birçok platform var, saymakla bitmez.

Ama burada blogtan farklı olarak "bu benim düşüncem, değişmez" diyemiyorsunuz. Biri gelip sizin eksiklerinizi tamamlıyor, hatalarını söylüyor. Herkes güzel güzel derse nasıl gelişebilirim?

Örneğin benim cevabıma olumsuz bir yorum geliyor. Ben de düşüncemi, bildiklerimi gözden geçiriyorum, tekrar bir araştırma yapıyorum. Sonra da öğrendiklerimle yorumu haklı veya ben şu yönden baktım diye yanıtlayabiliyorum.

Üstelik burada bir 16-17 yaş kültürü yok. Sakın yanlış anlaşılmasın. 14 yaşında çocuk da olabilir ama genelde bu yaşlardaki sorular, cevaplar, cevaplara yanıtlar bazen anlamsız, bazen de agresif olabiliyor. Sonuçta burada kimse "tartışmaya/dalaşmaya" gelmiyor. Yani üye kitlesi kaliteli bir komünite.

Kategoriler de çok çeşitli. Programcı sağlık konusunda yazıyor, mimar bilgisayar programcılığı konusunda. Bu çok değerli içerikler sunuyor. Çünkü sizin uzmanlık alanınıza diğer meslekler nasıl yaklaşıyor görebiliyorsunuz.

Üstelik rozetler ve saygınlık puanı özellikleri sayesinde "oyunlaştırma" da uygulanmış. Unutmayın, herkes oyun oynar. Bloga 15 gündür içerik girmediğim halde bir haftadır burada görece aktifim. Ofiste zaman aralarında sorulara bakıyorum, cevaplıyorum, takip ediyorum.

Buradaki olay bir metin kutusu olsa da, nasıl konumlandırdığınız çok önemli. Inploid çok güzel konumlandırılmış bir girişim. Bu sebeple bloguma içerik giremiyorum :) Yapanların eline sağlık.