Neden Türk yemeği, Çin ve Fransız yemeği ile birlikte dünyanın üç büyük yemeğinden biridir?

Nisan 27 - 12:20 | Ada Dunn, Waitress
9373

01
Uluslararası alandaki "3 Büyük Kuisinler"
Google "3 Great Cuisine" ya da "3 Grand Cuisine" ve üç büyük yemek hakkında tartışmalar bulursunuz. Dışarıda dolaşan "üç büyük yemek" gerçekten Çin, Fransız ve Türk yemekleri.
Neden Çin, Fransa ve Türkiye?
Popüler açıklama genellikle üç nokta bölüştür.
1. Ücretsiz üretim
Çin kendisi geniş ve çeşitli bir şekilde dolu; Türkiye (tam olarak, Ottoman İmparatorluğu) Eurasi kıtalarını bağlayır ve Orta Doğudan ve Orta Doğudan tüm tür maddeler ve heyecanlar alabilir; Fransa'nın Avrupa kıtalarında yapımlık için en uygun toprakları var. Ayrıca her tür kıtalar maddeleri de alabilir. Çeşitli maddeler kulinar kültürünün geliştirmesi için güçlü bir temel sağladı.
2. Saray Mutfak
Kraliyet ailesi, eski ve modern zamanlarda "ilk parti" olarak, doğal olarak yüksek kaliteli yemeğin ilk patronu. Bu konuda, Çin'in binlerce yıllık merkezli gelenek ve İmparatorluk mutfaklarının sonraki nesilleri var; Türkiye doğu Roma ve Ottoman İmparatorluğunun İmparatorluğunu miras etti; Fransa Avrupa mahkeme kültürünün merkezi.

9373

3. Tarihin mirası
Tradiciyon tarihte temel edildi. Ülkenin tarihi ne kadar uzun sürece, kulinar geleneği daha farklı oluşturulabilir ve çevredeki bölge üzerinde daha büyük bir etki yaratabilir. Coğrafya konusunda Çin'in "üç büyük yemeğinde" Doğu (Doğu Asya) sembollerini gösteriyor. Fransa Batı'yı sembollendiriyor (kıtalar Avrupa) ; Türkiye, Doğu ve Batı geleneklerini birleştirerek Avrupa ve Asya ile birleştirir.
Açıkçası, bu üç ülke "başına saldırmak" değil, ama belli bir temsilcisi var.
Çin İnternet dünyasında, üç büyük yemek daha yüksek bir anlamı verildi. Örneğin, Çin yemeği Doğu ve Güneydoğu Asya'yı kaplıyor, Türk yemeği İslami dünyasını kaplıyor, Fransız yemeği Avrupa ve Amerika'nın geniş anlamda Batı yemeği kaplıyor.
İnternet üzerinde benzer bir referans görmek nadir ama genellikle sadece üç yemek kendilerine bahsedilir. Bu üç yemeğden Türk yemeği herkesin en tanıdıkları olmalı. Bu yüzden geçen bir tanıtım.
03
Türk yemeğinin ilginç elementleri nedir?
Bugün Türk yemeği büyük ölçüde Ottoman İmparatorluğunun geleneklerini devam ediyor.
Otoman İmparatorluğu Doğu-Batı ve Kuzey-Güney Eurasia'nın kısmı yollarında bulundu ve eskiden beri Doğu ve Batı'dan gelen medeniyetlerin ve ürünlerin toplantı noktasıydı. Büyük ve kültürel çeşitli bir Ottoman İmparatorluğu Doğu ve Batı'yı birleştiren Türk yemeğinin ve konya restaurant.
Tipik Türk yemekleri

9373

Otoman hüküm sınıfı İslam'ı pratik etti ve Orta Asya'dan başlayan Türk dilini ve Orta Doğuda ortak olan Pers dilini konuştu. Politik kurumlar ve kültürler hakkında, Ottoman İmparatorluğu Doğu Roma'dan ve yemek kültürü hakkında bir çok miras aldı.
Türk yemeğinin çeşitliliği ve zenginliği dinlerin etkisinden daha fazlasıdır.
Toplam olarak Türk yemeğinin içerikleri ve kokusu doğu Orta Deniz ve Kavkaz'ın kulinar geleneklerinden gelişti. Bu yüzden Orta Doğu ya da Halal yemeği temsil etmek için Türk yemeğini kullanmak gerçekten uygun değil.
Neden Türk yemeği Çin ve Fransız yemeği ile birlikte "dünyanın üç büyük yemeğinden biridir? "
eskişehir en iyi restoranlar'ın doğu Roma pastaları, Orta Asya yogurtu, Orta Doğu'nun tüm tavuklarından ve Doğu Asya ve Hindistan'dan pirinç gösteriyor.

9373

Anatolia ve Balkanlar Ottoman İmparatorluğunun yerçekiminin merkezi idi. Bölgedeki dağlar, deniz ve karmaşık topografi ve klimasından zengin bir çeşit madde getirdi. Sadece bu, iyi geliştirilmiş bir ticaret a ğzının yardımıyla, Otomanlar da Güney ve Güneydoğu Asya'dan ve dünyadaki nadir içeriklere sahip oldular.
Mahkemenin çıkarması tarafından katalize edilen yeni ve çeşitli bir yemek oluşturuldu, türkü yemeği fizik özelliklerinden dolu bir türlü yemek oluşturuldu.
Özel sektörde, farklı bölgelerin kulinar gelenekleri üretim ve kültürde farklılıklar yüzünden çok farklı değişiyor. Örneğin, zengin kıyı bölgeleri, Karadeniz kıyıları çeşitli balıkları tercih ederken daha az zayıf kullanır.