Nemlendirici Kremler Hakkında Bilgiler

Haziran 2013 | Ebru Özkan, Moleküler Biyolog
Nemlendiriciler deriyi yumuşatır ve nem tutan kozmetik ürünlerdir. Üre, laktik asit, gliserin gibi maddeler içerebilir. Bu maddeler deriye yağ ve nem tutuculuğu artırır. Derinin üzerinde ince bir tabaka oluşturarak, derinin su kaybetmesini önler. Ayrıca bu tabaka su tutmayı da artırır. Cildi kuru olanların her gün cildini nemlendirmesi gereklidir. Çevre koşulları nedeniyle kuruyan cildi korumak için nemlendirici kullanmak işe yarar. Cildin yapısına göre nemlendirici kullanmanın sıklığı değişkendir. Cildi yağlı olanların yalnızca banyo sonrası nemlendirici kullanması yeterlidir. Cildi kuru olanların ise nemlendirici kullanma sıklığı 3-4 saat de bir olabilir. Karma cilde sahip olanlar sıklığını kendileri tayin edebilir. Günlük olarak kullanmaları yeterli olabilir. Gözenekleri tıkamayacak kaliteli nemlendiriciler kullanmak gereklidir. Eller, ayaklar, dirsek daha kalın bir deriye sahip olduğu için bu bölgeleri nemlendirmek önemlidir.
Nemlendiriciler; cildin dayanıklılığını ve esnekliliğini artırır. Ayrıca cildin daha pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlar. Yaşlanma belirtilerini geciktirirler. Tahrişi önlerler. Çevre koşullarından cildin daha az etkilenmesini sağlarlar. Nemlendiricilerin düzenli kullanılması sonucu cilt kırışıklıklarının oluşumu daha geç sürede meydana gelir.

Cildin tipine göre nemlendirici seçmek gereklidir. Banyo sonrası kullanılan nemlendiriciler, losyonlar tercih edilebilir. Kremler ve merhemler daha koyu kıvamlıdır. Daha kalın tabaka oluştururlar. Bu kozmetikleri aşırı kurumuş bölgelerde tercih edebilirsiniz. Cilde uygun olmayan nemlendiriciler tahriş ve sivilce oluşumuna neden olabilir.

Cilt yapısı kuru olan bireylerin bebeklikten itibaren nemlendirici ihtiyacı olmaktadır. Bu nedenle nemlendirici kullanımı her yaşta gerekli olan bir ihtiyaçtır. Cildi nemlendirmek için; zeytinyağı, defne, papatya, gliserinli sabunlar gibi doğal ürünler cilde zarar vermeden kullanılabilecek nemlendiricilerdir.

Nemlendirici