Nobel Ödülü ve Tarihçesi

Şubat 2014 | Turan Söylemez, Araştırmacı
1964
Nobel Ödülü, bilim adamı Alfred Nobel'in vasiyetnamesine istinaden insanlığa hizmet edenleri ödüllendirmek amacıyla verilen bir ödüldür. Alfred Nobel, vasiyetnamesinde adına kurulmuş vakfın ismini yaşatacak bir şekilde insanlığa hizmet edenleri ödüllendirecek bir hediye vermesini söylemiştir (Söz konusu vasiyetname 30 Aralık 1896 tarihlidir) . Bu doğrultuda ilk Nobel ödülü 1901'de verilmiş ve günümüze kadar devam etmiştir.

1964

1964
Nobel'in vasiyeti. Vasiyette tüm mal varlığının yaklaşık %94'ü Nobel Vakfı için ayrılmış.

1964
Ödüller, alanlarına göre farklı merciler tarafından veriliyor. Öncelikle Nobel'in verildiği alanları söyleyelim:
  • Edebiyat
  • Ekonomi
  • Tıp
  • Fizik
  • Kimya
  • Barış
Fizik, kimya ve ekonomi dalındaki Nobel ödülleri Stockholm'deki İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi; tıp dalındaki ödül Stockholm Karolinska Kraliyet Tıp-Cerrahi Enstitüsü; edebiyat ödülü İsveç Akademisi; Nobel barış ödülü ise üyeleri Norveç parlamentosu tarafından atanan beş kişilik Norveç Nobel Komitesi tarafından belirleniyor.

1964

1964
Nobel ödüllerinde aday seçmeden törene kadar her şey titizlikle hazırlanır. Adayların belirlenmesine ödüllerin dağıtılmasından önceki yılın sonbaharında başlanır. Aday önerileri kararın alınacağı yılın 1 Şubat tarihinden önce yazılı olarak komiteye bildirilir. Altı Nobel komitesi 1 Şubat'ta adaylar üzerinde çalışmaya başlar. Eylül içinde ve ekim başlarında, komiteler ödül veren kurumlara önerilerini bildirirler. Ödül veren kurumlar, kesin kararlarını en geç 15 Kasım'da açıklar. Barış ödülü dışındaki ödüller yalnızca kişilere verilir; barış ödülleri kurumlara veya organizasyonlara da verilebilir. Yaşayan kişiler aday gösterilebilir, ödül kararlarına itiraz edilemez. Ödüllerin herhangi biri, o yıl ödüle layık kimse görülmediği için verilmeyebilir. Ödül almayı hak eden kişi veya kurum bir madalya, bir diploma ve yıllara göre değişen miktarda para ödülü alır.

1964
  • Ünlü Rus yazar Tolstoy'un ödüllerde adaylık için ismi geçmiş fakat yazar, ödülü alamamıştır.
  • Nobel ödülü alan ilk Türk edebiyat dalında, yazar Orhan Pamuk'tur (2006) .
  • Yazar Jean-Paul Sartre ve Vietnamlı siyasetçi Le Duc Tho ödülü almaya hak kazanmış fakat almayı reddetmiştir.
  • Ödüllerin verilmesine 1940-1942 yılları arasında II. Dünya Savaşı nedeniyle ara verilmiştir.
  • Dört Nobel ödülü sahibine, ödüllerini alması için hükümetleri tarafından izin verilmemiştir. Almanya'da Adolf Hitler hükümeti Richard Kuhn (kimya, 1938) ; Adolf Butenandt (kimya, 1939) ve Gerhard Domagk (Fizyololji veya Tıp, 1939)'ın ödüllerini almasına izin vermedi. Sovyetler Birliği'nin baskısı doğrultusunda Boris Pasternak (edebiyat, 1958) ödülünü reddetmek zorunda kaldı.
  • Uluslararası Kızıl Haç Komitesi bugüne kadar Nobel Barış Ödülünü altı defa almaya hak kazanmıştır.
  • İlk Nobel Ödülünü kazanan kadın Marie Curie'dir (fizik, 1903) .

1964
1964
1901-Sully Prudhomme- Fransa
1902-Theodor Mommsen-Alman İmparatorluğu
1903-Bjørnstjerne Bjørnson-Norveç
1904-Frédéric Mistral-Fransa
1904-José Echegaray-İspanya
1905-Henryk Sienkiewicz-Polonya
1906-Giosuè Carducci-İtalya
1907-Rudyard Kipling-Birleşik Krallık
1908-Rudolf Christoph Eucken-Alman İmparatorluğu
1909-Selma Lagerlöf-İsveç
1910-Paul Heyse-Alman İmparatorluğu
1911-Maurice Maeterlinck-Belçika
1912-Gerhart Hauptmann-Alman İmparatorluğu
1913-Rabindranath Tagore-Hindistan
1915-Romain Rolland-Fransa
1916-Verner von Heidenstam-İsveç
1917-Karl Adolph Gjellerup-Danimarka
1917-Henrik Pontoppidan-Danimarka
1919-Carl Spitteler-İsviçre
1920-Knut Hamsun-Norveç
1921-Anatole France-Fransa
1922-Jacinto Benavente-İspanya
1923-William Butler Yeats-İrlanda
1924-Władysław Reymont-Polonya
1925-George Bernard Shaw-Birleşik Krallık
1926-Grazia Deledda-İtalya
1927-Henri Bergson-Fransa
1928-Sigrid Undset-Norveç
1929-Thomas Mann-Almanya
1930-Sinclair Lewis-Amerika Birleşik Devletleri
1931-Erik Axel Karlfeldt-İsveç
1932-John Galsworthy-Birleşik Krallık
1933-Ivan Bunin-Fransa
1934-Luigi Pirandello-İtalya
1936-Eugene O'Neill-Amerika Birleşik Devletleri
1937-Roger Martin du Gard-Fransa
1938-Pearl S. Buck-Amerika Birleşik Devletleri
1939-Frans Eemil Sillanpää-Finlandiya
1944-Johannes Vilhelm Jensen-Danimarka
1945-Gabriela Mistral-Şili
1946-Hermann Hesse-İsviçre
1947-André Gide-Fransa
1948-T. S. Eliot-Birleşik Krallık
1949-William Faulkner-Amerika Birleşik Devletleri
1950-Bertrand Russell-Birleşik Krallık
1951-Pär Lagerkvist-İsveç
1952-François Mauriac-Fransa
1953-Winston Churchill-Birleşik Krallık
1954-Ernest Hemingway-Amerika Birleşik Devletleri
1955-Halldór Laxness-İzlanda
1956-Juan Ramón Jiménez-İspanya
1957-Albert Camus-Fransa
1958-Boris Pasternak-Sovyetler Birliği
1959-Salvatore Quasimodo-İtalya
1960-Saint-John Perse-Fransa
1961-Ivo Andrić-Yugoslavya
1962-John Steinbeck-Amerika Birleşik Devletleri
1963-Giorgos Seferis-Yunanistan
1964-Jean-Paul Sartre-Fransa
1965-Mikhail Sholokhov-Sovyetler Birliği
1966-Shmuel Yosef Agnon-İsrail
1966-Leonie Nelly Sachs-İsveç
1967-Miguel Ángel Asturias-Guatemala
1968-Yasunari Kawabata-Japonya
1969-Samuel Beckett-İrlanda
1970-Aleksandr Solzhenitsyn-Sovyetler Birliği
1971-Pablo Neruda-Şili
1972-Heinrich Böll-Batı Almanya
1973-Patrick White-Avustralya
1974-Eyvind Johnson-İsveç
1974-Harry Martinson-İsveç
1975-Eugenio Montale-İtalya
1976-Saul Bellow-Amerika Birleşik Devletleri
1977-Vicente Aleixandre-İspanya
1978-Isaac Bashevis Singer-Amerika Birleşik Devletleri
1979-Odysseas Elytis-Yunanistan
1980-Czesław Miłosz-Polonya
1981-Elias Canetti-Birleşik Krallık
1982-Gabriel García Márquez-Kolombiya
1983-William Golding-Birleşik Krallık
1984-Jaroslav Seifert-Çekoslovakya
1985-Claude Simon-Fransa
1986-Wole Soyinka-Nijerya
1987-Joseph Brodsky-Amerika Birleşik Devletleri
1988-Necib Mahfuz-Mısır
1989-Camilo José Cela-İspanya
1990-Octavio Paz-Meksika
1991-Nadine Gordimer-Güney Afrika
1992-Derek Walcott-Saint Lucia
1993-Toni Morrison-Amerika Birleşik Devletleri
1994-Kenzaburo Oe-Japonya
1995-Seamus Heaney-İrlanda
1996-Wisława Szymborska-Polonya
1997-Dario Fo-İtalya
1998-José Saramago-Portekiz
1999-Günter Grass-Almanya
2000-Gao Xingjian-Fransa
2001-Vidiadhar Surajprasad Naipaul-Birleşik Krallık
2002-Imre Kertész-Macaristan
2003-John Maxwell Coetzee-Güney Afrika
2004-Elfriede Jelinek-Avusturya
2005-Harold Pinter-Birleşik Krallık
2006-Orhan Pamuk-Türkiye
2007-Doris Lessing-Birleşik Krallık
2008-J. M. G. Le Clézio-Fransa
2009-Herta Müller-Almanya
2010-Mario Vargas Llosa-Peru
2011-Tomas Tranströmer-İsveç
2012-Mo Yan-Çin
2013-Alice Munro-Kanada
1964
1901-Emil Adolf von Behring-Almanya İmparatorluğu
1902-Ronald Ross-Birleşik Krallık
1903-Niels Ryberg Finsen-Danimarka
1904-Ivan Petrovich Pavlov-Rusya
1905-Robert Koch-Almanya İmparatorluğu
1906-Camillo Golgi-İtalya
1906-Santiago Ramón y Cajal-İspanya
1907-Charles Louis Alphonse Laveran-Fransa
1908-Ilya Ilyich Mechnikov-Rusya
1908-Paul Ehrlich-Almanya İmparatorluğu
1909-Emil Theodor Kocher-İsviçre
1910-Albrecht Kossel-Almanya İmparatorluğu
1911-Allvar Gullstrand-İsveç
1912-Alexis Carrel-Fransa
1913-Charles Robert Richet-Fransa
1914-Robert Bárány-Avusturya
1919-Jules Bordet-Belçika
1920-Schack August Steenberg Krogh-Danimarka
1922-Archibald Vivian Hill-Birleşik Krallık
1922-Otto Fritz Meyerhof-Almanya
1923-Frederick Grant Banting-Kanada
1923-John James Rickard Macleod-Kanada
1924-Willem Einthoven-Hollanda
1926-Johannes Andreas Grib Fibiger-Danimarka
1927-Julius Wagner-Jauregg-Avusturya
1928-Charles Jules Henri Nicolle-Fransa
1929-Christiaan Eijkman-Hollanda
1929-Sir Frederick Gowland Hopkins-Birleşik Krallık
1930-Karl Landsteiner-Avusturya
1931-Otto Heinrich Warburg-Almanya
1932-Sir Charles Scott Sherrington-Birleşik Krallık
1932-Edgar Douglas Adrian-Birleşik Krallık
1933-Thomas Hunt Morgan-Amerika Birleşik Devletleri
1934-George Hoyt Whipple-Amerika Birleşik Devletleri
1934-George Richards Minot-Amerika Birleşik Devletleri
1934-William Parry Murphy-Amerika Birleşik Devletleri
1935-Hans Spemann-Almanya
1936-Sir Henry Hallett Dale-Birleşik Krallık
1936-Otto Loewi-Avusturya
1937-Albert von Szent-Györgyi Nagyrapolt-Macaristan
1938-Corneille Jean François Heymans-Belçika
1939-Gerhard Domagk-Almanya
1943-Henrik Carl Peter Dam-Danimarka
1943-Edward Adelbert Doisy-Amerika Birleşik Devletleri
1944-Joseph Erlanger-Amerika Birleşik Devletleri
1944-Herbert Spencer Gasser-Amerika Birleşik Devletleri
1945-Sir Alexander Fleming-Birleşik Krallık
1945-Ernst Boris Chain-Birleşik Krallık
1945-Sir Howard Walter Florey-Avustralya
1946-Hermann Joseph Muller-Amerika Birleşik Devletleri
1947-Carl Ferdinand Cori-Amerika Birleşik Devletleri
1947-Gerty Theresa Cori, kızlık soyadıyla Radnitz-Amerika Birleşik Devletleri
1947-Bernardo Alberto Houssay-Arjantin
1948-Paul Hermann Müller-İsviçre
1949-Walter Rudolf Hess-İsviçre
1949-Antonio Caetano de Abreu Freire Egas Moniz-Portekiz
1950-Edward Calvin Kendall-Amerika Birleşik Devletleri
1950-Tadeus Reichstein-İsviçre
1950-Philip Showalter Hench-Amerika Birleşik Devletleri
1951-Max Theiler-Güney Afrika Birliği
1952-Selman Abraham Waksman-Amerika Birleşik Devletleri
1953-Hans Adolf Krebs-Birleşik Krallık
1953-Fritz Albert Lipmann-Amerika Birleşik Devletleri
1954-John Franklin Enders-Amerika Birleşik Devletleri
1954-Thomas Huckle Weller-Amerika Birleşik Devletleri
1954-Frederick Chapman Robbins-Amerika Birleşik Devletleri
1955-Axel Hugo Theodor Theorell-İsveç
1956-André Frédéric Cournand-Amerika Birleşik Devletleri
1956-Werner Forssmann-Federal Almanya Cumhuriyeti
1956-Dickinson W. Richards-Amerika Birleşik Devletleri
1957-Daniel Bovet-İtalya
1958-George Wells Beadle-Amerika Birleşik Devletleri
1958-Edward Lawrie Tatum-Amerika Birleşik Devletleri
1958-Joshua Lederberg-Amerika Birleşik Devletleri
1959-Severo Ochoa-Amerika Birleşik Devletleri
1959-Arthur Kornberg-Amerika Birleşik Devletleri
1960-Sir Frank Macfarlane Burnet-Avustralya
1960-Peter Brian Medawar-Birleşik Krallık
1961-Georg von Békésy-Amerika Birleşik Devletleri
1962-Francis Harry Compton Crick-Birleşik Krallık
1962-James Dewey Watson-Amerika Birleşik Devletleri
1962-Maurice Hugh Frederick Wilkins-Birleşik Krallık
1963-Sir John Carew Eccles-Avustralya
1963-Alan Lloyd Hodgkin-Birleşik Krallık
1963-Andrew Fielding Huxley-Birleşik Krallık
1964-Konrad Bloch-Amerika Birleşik Devletleri
1964-Feodor Lynen-Federal Almanya Cumhuriyeti
1965-François Jacob-Fransa
1965-André Lwoff-Fransa
1965-Jacques Monod-Fransa
1966-Peyton Rous-Amerika Birleşik Devletleri
1966-Charles Brenton Huggins-Amerika Birleşik Devletleri
1967-Ragnar Granit-İsveç
1967-Haldan Keffer Hartline-Amerika Birleşik Devletleri
1967-George Wald-Amerika Birleşik Devletleri
1968-Robert W. Holley-Amerika Birleşik Devletleri
1968-Har Gobind Khorana-Amerika Birleşik Devletleri
1968-Marshall W. Nirenberg-Amerika Birleşik Devletleri
1969-Max Delbrück-Amerika Birleşik Devletleri
1969-Alfred D. Hershey-Amerika Birleşik Devletleri
1969-Salvador E. Luria-Amerika Birleşik Devletleri
1970-Sir Bernard Katz-Birleşik Krallık
1970-Ulf von Euler-İsveç
1970-Julius Axelrod-Amerika Birleşik Devletleri
1971-Earl W. Sutherland, Jr. -Amerika Birleşik Devletleri
1972-Gerald M. Edelman-Amerika Birleşik Devletleri
1972-Rodney R. Porter-Birleşik Krallık
1973-Karl von Frisch-Federal Almanya Cumhuriyeti
1973-Konrad Lorenz-Avusturya
1973-Nikolaas Tinbergen-Birleşik Krallık
1974-Albert Claude-Belçika
1974-Christian de Duve-Belçika
1974-George E. Palade-Amerika Birleşik Devletleri
1975-David Baltimore-Amerika Birleşik Devletleri
1975-Renato Dulbecco-Amerika Birleşik Devletleri
1975-Howard Martin Temin-Amerika Birleşik Devletleri
1976-Baruch S. Blumberg-Amerika Birleşik Devletleri
1976-D. Carleton Gajdusek-Amerika Birleşik Devletleri
1977-Roger Guillemin-Amerika Birleşik Devletleri
1977-Andrew V. Schally-Amerika Birleşik Devletleri
1977-Rosalyn Yalow-Amerika Birleşik Devletleri
1978-Werner Arber-İsviçre
1978-Daniel Nathans-Amerika Birleşik Devletleri
1978-Hamilton O. Smith-Amerika Birleşik Devletleri
1979-Allan M. Cormack-Amerika Birleşik Devletleri
1979-Godfrey N. Hounsfield-Birleşik Krallık
1980-Baruj Benacerraf-Amerika Birleşik Devletleri
1980-Jean Dausset-Fransa
1980-George D. Snell-Amerika Birleşik Devletleri
1981-Roger W. Sperry-Amerika Birleşik Devletleri
1981-David H. Hubel-Amerika Birleşik Devletleri
1981-Torsten N. Wiesel-İsveç
1982-Sune K. Bergström-İsveç
1982-Bengt I. Samuelsson-İsveç
1982-John R. Vane-Birleşik Krallık
1983-Barbara McClintock-Amerika Birleşik Devletleri
1984-Niels K. Jerne-Danimarka
1984-Georges J. F. Köhler-Federal Almanya Cumhuriyeti
1984-César Milstein-Arjantin
1985-Michael S. Brown-Amerika Birleşik Devletleri
1985-Joseph L. Goldstein-Amerika Birleşik Devletleri
1986-Stanley Cohen-Amerika Birleşik Devletleri
1986-Rita Levi-Montalcini-İtalya
1987-Susumu Tonegawa-Japonya
1988-Sir James W. Black-Birleşik Krallık
1988-Gertrude B. Elion-ABD
1988-George H. Hitchings-ABD
1989-J. Michael Bishop-ABD
1989-Harold E. Varmus-ABD
1990-Joseph E. Murray-ABD
1990-E. Donnall Thomas-ABD
1991-Erwin Neher-Almanya
1991-Bert Sakmann-AlmanyaFederal Cumhuriyeti
1992-Edmond H. Fischer-İsviçre
1992-Edwin G. Krebs-ABD
1993-Sir Richard J. Roberts-Birleşik Krallık
1993-Phillip A. Sharp-ABD
1994-Alfred G. Gilman-ABD
1994-Martin Rodbell-ABD
1995-Edward B. Lewis-ABD
1995-Christiane Nüsslein-Volhard-AlmanyaFederal Cumhuriyeti
1995-Eric F. Wieschaus-ABD
1996-Peter C. Doherty-Avustralya
1996-Rolf M. Zinkernagel-İsviçre
1997-Stanley B. Prusiner-ABD
1998-Robert F. Furchgott-ABD
1998-Louis J. Ignarro-ABD
1998-Ferid Murad-ABD
1999-Günter Blobel-Almanya
2000-Arvid Carlsson-İsveç
2000-Paul Greengard-ABD
2000-Eric R. Kandel-Avusturya
2001-Leland H. Hartwell-ABD
2001-Sir Tim Hunt-Birleşik Krallık
2001-Sir Paul M. Nurse-Birleşik Krallık
2002-Sydney Brenner-Güney Afrika Birliği
2002-H. Robert Horvitz-ABD
2002-Sir John E. Sulston-Birleşik Krallık
2003-Paul Lauterbur-ABD
2003-Sir Peter Mansfield-Birleşik Krallık
2004-Richard Axel-ABD
2004-Linda B. Buck-ABD
2005-Barry J. Marshall-Avustralya
2005-J. Robin Warren-Avustralya
2006-Andrew Z. Fire-ABD
2006-Craig C. Mello-ABD
2007-Mario R. Capecchi-İtalya
2007-Sir Martin J. Evans-Birleşik Krallık
2007-Oliver Smithies-Birleşik Krallık
2008-Harald zur Hausen-Almanya
2008-Françoise Barré-Sinoussi-Fransa
2008-Luc Montagnier-Fransa
2009-Elizabeth H. Blackburn-ABD
2009-Carol W. Greider-ABD
2009-Jack W. Szostak-Birleşik Krallık
2010-Sir Robert G. Edwards-Birleşik Krallık
2011-Bruce A. Beutler-Kanada
2011-Jules A. Hoffmann-Lüksemburg
2011-Ralph M. Steinman-Kanada
2012-Sir John B. Gurdon-Birleşik Krallık
2012-Shinya Yamanaka-Japonya
1964
1901-Wilhelm Conrad Röntgen-Almanya
1902-Hendrik A. Lorentz-Hollanda
1902-Pieter Zeeman-Hollanda
1903-Antoine Henri Becquerel-Fransa
1903-Marie Curie-Fransa
1903-Pierre Curie-Fransa
1904-Lord John William Rayleigh-Büyük Britanya
1905-Philipp Eduard Anton Lenard-Almanya
1906-Sir Joseph John Thomson-Büyük Britanya
1907-Albert A. Michelson-ABD
1908-Gabriel Jonas Lippmann-Fransa
1909-Karl Ferdinand Braun-Almanya
1909-Guglielmo Marconi-İtalya
1910-Johannes Diderik van der Waals-Hollanda
1911-Wilhelm Wien-Almanya
1912-Nils Gustaf Dalén-İsveç
1913-Heike Kamerlingh Onnes-Hollanda
1914-Max von Laue-Almanya
1915-Sir William Henry Bragg-Büyük Britanya
1915-Sir William Lawrence Bragg-Büyük Britanya
1917-Charles Glover Barkla-Büyük Britanya
1918-Max Planck-Almanya
1919-Johannes Stark-Almanya
1920-Charles Édouard Guillaume-Fransa
1921-Albert Einstein-Almanya
1922-Niels Bohr-Danimarka
1923-Robert Andrews Millikan-ABD
1924-Karl Manne Georg Siegbahn-İsveç
1925-James Franck-Almanya
1925-Gustav Hertz-Almanya
1926-Jean Baptiste Perrin-Fransa
1927-Arthur Holly Compton-ABD
1927-Charles Thomson Rees Wilson-Büyük Britanya
1928-Sir Owen Williams Richardson-Büyük Britanya
1929-Prince Louis-Victor De Broglie-Fransa
1930-Sir Chandrasekhara Venkata Raman-Hindistan
1932-Werner Heisenberg-Almanya
1933-Paul Adrien Maurice Dirac-Büyük Britanya
1933-Erwin Schrödinger-Austria
1935-Sir James Chadwick-Büyük Britanya
1936-Carl David Anderson-ABD
1936-Viktor Franz Hess-Avusturya
1937-Clinton Joseph Davisson-ABD
1937-Sir George Paget Thomson-Büyük Britanya
1938-Enrico Fermi-İtalya
1939-Ernest Orlando Lawrence-ABD
1943-Otto Stern-ABD
1944-Isidor Isaac Rabi-ABD
1945-Wolfgang Pauli-Avusturya
1946-Percy Williams Bridgman-ABD
1947-Sir Edward Victor Appleton-Büyük Britanya
1948-Lord Patrick Maynard Stuart Blackett-Büyük Britanya
1949-Hideki Yukawa-Japonya
1950-Cecil Frank Powell-Büyük Britanya
1951-Sir John Douglas Cockcroft-Büyük Britanya
1951-Ernest Thomas Sinton Walton-İrlanda
1952-Felix Bloch-ABD
1952-Edward Mills Purcel-ABD
1953-Frits Zernike-Hollanda
1954-Max Born-Büyük Britanya
1954-Walter Bothe-Almanya
1955-Polykarp Kusch-ABD
1955-Willis Eugene Lamb-ABD
1956-John Bardeen-ABD
1956-Walter Houser Brattain-ABD
1956-William Shockley-ABD
1957-Tsung Dao Lee-Çin
1957-Chen Ning Yang-Çin
1958-Il´ja Mikhailovich Frank-SSCB
1958-Igor Yevgenyevich Tamm-SSCB
1958-Pavel Alekseyevich Cherenkov-SSCB
1959-Owen Chamberlain-ABD
1959-Emilio Gino Segrè-ABD
1960-Donald Arthur Glaser-ABD
1961-Robert Hofstadter-ABD
1961-Rudolf Ludwig Mößbauer-Almanya/ABD
1962-Lev Davidovich Landau-SSCB
1963-Maria Goeppert-Mayer-ABD
1963-Johannes Hans Daniel Jensen-ABD
1963-Eugene Paul Wigner-ABD
1964-Nicolay Gennadiyevich Basov-SSCB
1964-Aleksandr Mikhailovich Prokhorov-SSCB
1964-Charles Hard Townes-ABD
1965-Richard Feynman-ABD
1965-Julian Schwinger-ABD
1965-Shin-Ichiro Tomonaga-Japonya
1966-Alfred Kastler-Fransa
1967-Hans Albrecht Bethe-ABD
1968-Luis Walter Alvarez-ABD
1969-Murray Gell-Mann-ABD
1970-Hannes Alfvén-İsveç
1970-Louis Néel-Fransa
1971-Dennis Gabor-Büyük Britanya
1972-John Bardeen-ABD
1972-Leon N. Cooper-ABD
1972-John Robert Schrieffer-ABD
1973-Leo Esaki-Japonya
1973-Ivar Giaever-ABD
1973-Brian Davon Josephson-Büyük Britanya
1974-Antony Hewish-Büyük Britanya
1974-Martin Ryle-Büyük Britanya
1975-Aage Bohr-Danimarka
1975-Ben Mottelson-Danimarka
1975-Leo James Rainwater-ABD
1976-Burton Richter-ABD
1976-Samuel Chao Chung Ting-ABD
1977-Philipp Warren Anderson-ABD
1977-Nevill Francis Mott-Büyük Britanya
1977-John Hasbrouk Van Vleck-ABD
1978-Pyotr Leonidovich Kapitsa-SSCB
1978-Arno Allen Penzias-ABD
1978-Robert Woodrow Wilson-ABD
1979-Sheldon Lee Glashow-ABD
1979-Abdus Salam-Pakistan
1979-Steven Weinberg-ABD
1980-James Watson Cronin-ABD
1980-Val Logsdon Fitch-ABD
1981-Nicolaas Bloembergen-ABD
1981-Arthur Leonard Schawlow-ABD
1981-Kai Manne Börje Siegbahn-İsveç
1982-Kenneth G. Wilson-ABD
1983-Subrahmanyan Chandrasekhar-ABD
1983-William Alfred Fowler-ABD
1984-Simon van der Meer-Hollanda
1984-Carlo Rubbia-İtalya
1985-Klaus von Klitzing-Almanya
1986-Gerd Karl Binnig-Almanya
1986-Heinrich Rohrer-İsviçre
1986-Ernst Ruska-Almanya
1987-Johannes Georg Bednorz-Almanya
1987-Karl Alexander Müller-İsviçre
1988-Leon Max Lederman-ABD
1988-Melvin Schwartz-ABD
1988-Jack Steinberger-ABD
1989-Hans Georg Dehmelt-Almanya
1989 Wolfgang Paul-Almanya
1989-Norman Foster Ramsey-ABD
1990-Jerome Isaac Friedman-ABD
1990-Henry Way Kendall-ABD
1990-Richard Edward Taylor-Kanada
1991-Pierre-Gilles de Gennes-Fransa
1992-Georges Charpak-Fransa
1993-Russel Alan Hulse-ABD
1993-Joseph Taylor-ABD
1994-Bertram Neville Brockhouse-Kanada
1994-Clifford Glenwood Shull-ABD
1995-Martin Lewis Perl-ABD
1995-Frederick Reines-ABD
1996-David Morries Lee-ABD
1996-Douglas Dean Osheroff-ABD
1996-Robert Coleman Richardson-ABD
1997-Steven Chu-ABD
1997-Claude Cohen-Tannoudji-Fransa
1997-William Daniel Phillips-ABD
1998-Robert Laughlin-ABD
1998-Horst Ludwig Störmer-Almanya
1998-Daniel Chee Tsui-ABD
1999-Gerardus 't Hooft-Hollanda
1999 Martinus J. G. Veltman-Hollanda
2000-Zhores I. Alferov-SSCB
2000-Jack St. Clair Kilby-ABD
2000-Herbert Kroemer-Almanya
2001-Eric A. Cornell-ABD
2001-Wolfgang Ketterle-Almanya
2001 Carl E. Wieman-ABD
2002-Raymond Davis jr. -ABD
2002-Masatoshi Koshiba-Japonya
2002-Riccardo Giacconi-ABD
2003-Alexei A. Abrikosov-Rusya
2003-Vitaly L. Ginzburg-Rusya
2003-Anthony J. Leggett-Büyük Britanya
2004-David J. Gross-ABD
2004-H. David Politzer-ABD
2004-Frank Wilczek-ABD
2005-Roy J. Glauber-ABD
2005-John L. Hall-ABD
2005-Theodor W. Hänsch-Almanya1964
1969-Ragnar Anton Kittel Frisch-Norveç
1969-Jan Tinbergen-Hollanda
1970-Paul Anthony Samuelson-ABD
1971-Simon Smith Kuznets-ABD
1972-Kenneth Joseph Arrow-ABD
1972-John Richard Hicks-Büyük Britanya
1973-Wassily W. Leontief-ABD
1974-Friedrich August von Hayek-Büyük Britanya
1974-Gunnar Myrdal-Isveç
1975-Leonid Vitaliyevich Kantorovich-SSCB
1975-Tjalling C. Koopmans-ABD
1976-Milton Friedmann-ABD
1977-Bertil Gotthard Ohlin-Isveç
1977-James Edward Meade-Büyük Britanya
1978-Herbert Alexander Simon-ABD
1979-Theodore William Schultz-ABD
1979-Sir Arthur Lewis-ABD
1980-Lawrence Robert Klein-ABD
1981-James Tobin-ABD
1982-George Joseph Stigler-ABD
1983-Gerard Debreu-ABD
1984-Sir Richard Stone-Büyük Britanya
1985-Franco Modigliani-ABD
1986-James McGill Buchanan-ABD
1987-Robert Merton Solow-ABD
1988-Maurice Allais-Fransa
1989-Trygve Magnus Haavelmo-Norveç
1990-Harry Max Markowitz-ABD
1990-Merton Howard Miller-ABD
1990-William Forsyth Sharpe-ABD
1991-Ronald Harry Coase-Büyük Britanya
1992-Gary Stanley Becker-ABD
1993-Robert William Fogel-ABD
1993-Douglas Cecil North-ABD
1994-John Charles Harsanyi-ABD
1994-John Forbes Nash-ABD
1994-Reinhard Selten-Almanya
1995-Robert Emerson Lucas-ABD
1996-James Alexander Mirrlees-ABD
1996-William Spencer Vickrey-Kanada
1997-Robert C. Merton-ABD
1997-Myron S. Scholes-ABD
1998-Amartya Kumar Sen-Hindistan
1999-Robert A. Mundell-Kanada
2000-James Heckman-ABD
2000-Daniel Leigh McFadden-ABD
2001-George A. Akerlof-ABD
2001-A. Michael Spence-ABD
2001-Joseph E. Stiglitz-ABD
2002-Daniel Kahneman-ABD/İsrail
2002-Vernon L. Smith-ABD
2003-Robert F. Engle-ABD
2003-Clive W. J. Granger-Büyük Britanya
2004-Finn E. Kydland-Norveç
2004-Edward C. Prescott-ABD
2005-Robert J. Aumann-İsrail/ABD
2005-Thomas C. Schelling-ABD1964
1901-Jean Henri Dunant-İsviçre
1901-Frédéric Passy-Fransa
1902-Élie Ducommun-İsviçre
1902-Charles Albert Gobat-İsviçre
1903-Sir William Randall Cremer-Büyük Britanya
1904-Institut de droit international, Gent
1905-Bertha von Suttner-Avusturya
1906-Theodore Roosevelt-ABD
1907-Louis Renault-Fransa
1907-Ernesto Teodoro Moneta-Italya
1908-Klas Pontus Arnoldson-İsveç
1908-Frederik Bajer-Danimarka
1909-Auguste Marie François Beernaert-Belçika
1909-Paul B. Baron de Constant de Rebecque d'Estournelles-Fransa
1910-Bureau International Permanent de la Paix
1911-Tobias Michael Carel Asser-Hollanda
1911-Alfred Hermann Fried-Avusturya
1912-Elihu Root-ABD
1913-Henri Marie La Fontaine-Belçika
1917-Comité international de la Croix-Rouge-İsviçre
1919-Thomas Woodrow Wilson-ABD
1920-Léon Victor Bourgeois-Fransa
1921-Karl Hjalmar Branting-İsveç
1921-Christian Lange-Norveç
1922-Fridtjof Nansen-Norveç
1925-Joseph Austen Chamberlain-Büyük Britanya
1925-Charles Gates Dawes-ABD
1926-Aristide Briand-Fransa
1926-Gustav Stresemann-Almanya
1927-Ferdinand Buisson-Fransa
1927-Ludwig Quidde-Almanya
1929-Frank Billings Kellogg-ABD
1930-Nathan Söderblom-İsveç
1931-Jane Addams-ABD
1931-Nicholas Murray Butler-ABD
1933-Norman Lane Angell-Büyük Britanya
1934-Arthur Henderson-Büyük Britanya
1935-Carl von Ossietzky-Almanya
1936-Carlos de Saavedra Lamas-Argjantin
1937-Robert Cecil of Chelwood-Büyük Britanya
1938-Office international Nansen pour les réfugiés-İsviçre
1944-Comité international de la Croix-Rouge-İsviçre
1945-Cordell Hull-ABD
1946-Emily Greene Balch-ABD
1946-John Raleigh Mott-ABD
1947-The Quakers: American Friend's Service Committee-ABD
1947-Friend's Service Council-Büyük Britanya
1949-Lord John Boyd Orr of Brechin-Büyük Britanya
1950-Ralph Johnson Bunche-ABD
1951-Léon Jouhaux-Fransa
1952-Albert Schweitzer-Fransa
1953-George Catlett Marshall-ABD
1954-Office of the United Nations High Commissioner for Refugees-UNHCR
1957-Lester Bowles Pearson-Kanada
1958-Dominique Georges Pire-Belçika
1959-Philip John Noel-Baker-Büyük Britanya
1960-Albert John Luthuli-Güney Afrika
1961-Dag Hammarskjöld-İsveç
1962-Linus Carl Pauling-ABD
1963-Comité international de la Croix-Rouge-İsviçre
1964-Martin Luther King-ABD
1965-UNICEF
1968-René Cassin-Fransa
1969-International Labour Organization-I. L. O.
1970-Norman Ernest Borlaug-ABD
1971-Willy Brandt-Almanya
1973-Henry Alfred Kissinger-ABD
1973-Le Duc Tho-Vietnam
1974-Seán Mac Bride-Büyük Britanya
1974-Eisaku Sato-Japonya
1975-Andrei Dmitrievich Sakharov-SSCB
1976-Mairéad Corrigan-Büyük Britanya
1976-Betty Williams-Büyük Britanya
1977-Amnesty International-Büyük Britanya
1978-Menachem Begin-Israil
1978-Mohammed Anwar al-Sadat-Mýsýr
1979-Mother Teresa-Hindistan
1980-Adolfo Maria Pérez Esquivel-Argjantin
1981-Office of the United Nations High Commissioner for Refugees-UNHCR
1982-Alva Myrdal-İsveç
1982-Alfonso García Robles-Meksika
1983-Leszek-Lech Walesa-Polonya
1984-Desmond Mpilo Tutu-Güney Afrika
1985-International Physicians for the Prevention of Nuclear War
1986-Élie Wiesel-ABD
1987-Oscar Arias Sánchez-Kosta Rika
1988-United Nations Peacekeeping Forces
1989-Dalai Lama-Tibet
1990-Mikhail Sergeyevich Gorbachev-SSCB
1991-Aung San Suu Kyi-Burma
1992-Rigoberta Menchú Tum-Guatemala
1993-Frederik Willem de Klerk-Güney Afrika
1993-Nelson Mandela-Güney Afrika
1994-Jasir Mohammed Arafat-Filistin
1994-Shimon Peres-Israil
1994-Itzhak Rabin-Israil
1995-Joseph Rotblat-Büyük Britanya
1995-Pugwash Conferences
1996-Carlos Filipe Ximenes Belo-Doðu Timor
1996-José Ramos-Horta-Doðu Timor
1997-Jody Williams-ABD
1997-International Campaign to Ban Landmines-ICBL
1998-John Hume-Büyük Britanya
1998-David Trimble-Büyük Britanya
1999-Médecins Sans Frontières-Belçika
2000-Kim Dae Jung-Güney Kore
2001-Kofi Annan-Ghana
2001-United Nations-U. N.
2002-James Earl Carter-ABD
2003-Shirin Ebadi-Iran
2004-Wangari Maathai-Kenya
2005-Mohamed ElBaradei-Mısır
2005-Uluslararası Atom Enerji Ajansı1964

1901-J. H. Van't Hoff-Hollanda
1902-Hermann Emil Fischer-Almanya
1903-Svante August Arrhenius-İsveç
1904-Sir William Ramsay-Büyük Britanya
1905-Adolf von Baeyer-Almanya
1906-Henri Moissan-Fransa
1907-Eduard Buchner-Almanya
1908-Sir Ernest Rutherford-Büyük Britanya
1909-Wilhelm Ostwald-Almanya
1910-Otto Wallach-Almanya
1911-Marie Curie-Fransa
1912-Victor Grignard-Fransa
1912-Paul Sabatier-Fransa
1913-Alfred Werner-İsviçre
1914-Theodore William Richards-ABD
1915-Richard M. Willstätter-Almanya
1918-Fritz Haber-Almanya
1920-Walther Hermann Nernst-Almanya
1921-Frederick Soddy-Büyük Britanya
1922-Francis William Aston-Büyük Britanya
1923-Fritz Pregl-Avusturya
1925-Richard Adolf Zsigmondy-Almanya
1926-Theodor Svedberg-İsveç
1927-Heinrich Otto Wieland-Almanya
1928-Adolf Otto Reinhold Windaus-Almanya
1929-Hans Karl August Simon von Euler-Chelpin-İsveç
1929-Arthur Harden-Büyük Britanya
1930-Hans Fischer-Almanya
1931-Friedrich Bergius-Almanya
1931-Carl Bosch-Almanya
1932-Irving Langmuir-ABD
1934-Harold Clayton Urey-ABD
1935-Frédéric Joliot-Fransa
1935-Irène Joliot-Curie-Fransa
1936-Petrus Josephus Wilhelmus Debye-Hollanda
1937-Sir Walter Norman Haworth-Büyük Britanya
1937-Paul Karrer-İsviçre
1938-Richard Kuhn-Almanya
1939-Adolf Friedrich Johann Butenandt-Almanya
1939-Leopold Ruzicka-İsviçre
1943-Georg von Hevesy-Macaristan
1944-Otto Hahn-Almanya
1945-Artturi Ilmari Virtanen-Finlandiya
1946-John Howard Northrop-ABD
1946-Wendell Meredith Stanley-ABD
1946-James Batcheller Sumner-ABD
1947-Sir Robert Robinson-Büyük Britanya
1948-Arne Wilhelm Kaurin Tiselius-İsveç
1949-William Francis Giauque-ABD
1950-Kurt Alder-Almanya
1950-Otto Paul Hermann Diels-Almanya
1951-Edwin Mattison McMillan-ABD
1951-Glenn Theodore Seaborg-ABD
1952-Archer John Porter Martin-Büyük Britanya
1952-Richard Laurence Millington Synge-Büyük Britanya
1953-Hermann Staudinger-Almanya
1954-Linus Carl Pauling-ABD
1955-Vincent du Vigneaud-ABD
1956-Sir Cyril Norman Hinshelwood-Büyük Britanya
1956-Nikolay Nikolaevich Semenov-Sovyetler Birliði
1957-Lord Alexander Robertus Todd-Büyük Britanya
1958-Frederick Sanger-Büyük Britanya
1959-Jaroslav Heyrovsky-Çekoslovakya
1960-Willard Frank Libby-ABD
1961-Melvin Calvin-ABD
1962-Sir John Cowdery Kendrew-Büyük Britanya
1962-Max Ferdinand Perutz-Büyük Britanya
1963-Giulio Natta-Italya
1963-Karl Ziegler-Almanya
1964-Dorothy Crowfoot Hodgkin-Büyük Britanya
1965-Robert Burns Woodward-ABD
1966-Robert S. Mulliken-ABD
1967-Manfred Eigen-Almanya
1967-Ronald George Wreyford Norrish-ABD
1967-Sir George Porter-Büyük Britanya
1968-Lars Onsager-ABD
1969-Sir Derek H. R. Barton-Büyük Britanya
1969-Odd Hassel-Norveç
1970-Luis Federico Leloir-Arjantin
1971-Gerhard Herzberg-Kanada
1972-Christian B. Anfinsen(ABD
1972-Stanford Moore-ABD
1972-William H. Stein-ABD
1973-Ernst Otto Fischer-Almanya
1973-Geoffrey Wilkinson-Büyük Britanya
1974-Paul J. Flory-ABD
1975-Sir John Warcup Cornforth-Avustralya/Büyük Britanya
1975-Vladimir Prelog-İsviçre
1976-William N. Lipscomb-ABD
1977-Ilya Prigogine-Belçika
1978-Peter Dennis Mitchell-Büyük Britanya
1979-Herbert C. Brown-ABD
1979-Georg Wittig-Almanya
1980-Paul Berg-ABD
1980-Walter Gilbert-ABD
1980-Frederick Sanger-Büyük Britanya
1981-Kenichi Fukui-Japonya
1981-Roald Hoffmann-ABD
1982-Sir Aaron Klug-Büyük Britanya
1983-Henry Taube-ABD
1984-Robert Bruce Merrifield-ABD
1985-Herbert Aaron Hauptman-ABD
1985-Jerome Karle-ABD
1986-Dudley R. Herschbach-ABD
1986-Yuan Tseh Lee-ABD
1986-John C. Polanyi-Kanada
1987-Donald J. Cram-ABD
1987-Jean-Marie Pierre Lehn-Fransa
1987-Charles J. Pedersen-ABD
1988-Johann Deisenhofer-Almanya
1988-Robert Huber-Almanya
1988-Hartmut Michel-Almanya
1989-Sidney Altman-Kanada
1989-Thomas Robert Cech-ABD
1990-Elias James Corey-ABD
1991-Richard R. Ernst-İsviçre
1992-Rudolph Arthur Marcus-ABD
1993-Kary Banks Mullis-ABD
1993-Michael Smith-Kanada
1994-George A. Olah-ABD
1995-Paul J. Crutzen-Hollanda
1995- Mario José Molina-Meksika
1995Sherwood Frank Rowland-ABD
1996-Robert F. Curl jr. -ABD
1996-Sir Harold W. Kroto-Büyük Britanya
1996-Richard E. Smalley-ABD
1997-Paul D. Boyer-ABD
1997-Jens C. Skou-Danimarka
1997-John E. Walker-Büyük Britanya
1998-Walter Kohn-ABD
1998-John Anthony Pople-Büyük Britanya
1999-Ahmet H. Zewail-Mýsýr
2000-Alan J. Heeger-ABD
2000-Alan G. MacDiarmid-ABD
2000-Hideki Shirakawa-Japonya
2001-William S. Knowles-ABD
2001-Ryoji Noyori-Japonya
2001-K. Barry Sharpless-ABD
2002-John B. Fenn-ABD
2002-Koichi Tanaka-Japonya
2002-Kurt Wüthrich-İsviçre
2003-Peter Agre-ABD
2003-Roderick MacKinnon-ABD
2004-Aaron Ciechanover-İsrail
2004-Avram Hershko-İsrail
2004-Irwin Rose-İsrail
2005-Yves Chauvin-Fransa
2005-Robert H. Grubbs-ABD
2005-Richard R. Schrock-ABD