Oda içinde oda 2

Aralık 2014 | Rasih Uğur Uyanık, Mimar

Bir önceki yazıda kaldığım yerden devam edecek olursam, doğal olarak insanlığın yerleşik düzene geçişinden bu yana konut tipolojilerinde pek çok değişiklik oldu. Uzun bir dönemdir ise özellikle kentleşme hızıyla paralel olarak, artan yaşam maliyetleri doğrultusunda gündelik fonksiyon gereksinimleri dönüşmeye başladı ve devam ediyor.
Bu noktada gelir dağılımdaki dengesizlik, tüketim çılgınlığının yaşadığımız mekanlara yansımaları, oluşturulan arzın başarılı bir şekilde talebi doğurma gerçeği , özellikle ülkemizde politik ve siyasi unsurlarında katkılarıyla ciddi bir hareket alanı kazanan inşaat sektörü sayesinde çoğumuzun oturduğu apartman tipi konut tipolojisi artık tartışmasız bir gerçek halini almış ve inşaat firmaları, proje üreticileri ve müşteriler tarafından da tartışmasızca kabul edilmeye devam ediyor.
Aşağıda görsellerini paylaştığım proje ise örneğine son zamanlarda sıkça rastlayacağınız, artık butik, marjinal bir öneri olmasından ziyade ciddiye alınması gereken bir model olduğunu düşünüyorum.
Bir konutta olması gereken tüm fonkisyonların hepsini bünyesinde barındırmasının yanı sıra planlamaya kattığı hareketlilik ve dönüştürülebilirlik sayesinde kalıp tip konut projelerine kıyasla daha da farklı ihtiyaçlara (koltukları oraya buraya çekmeden kalabalık bir parti vermek, günün farklı zaman dilimlerinde aynı mahalin başrol kullanımı ile hiç alakası olmayan bir fonkisyona cevap verebilmek, örneğin ofis olarak kullanabilmek) cevap verebilir hale getirilebilmiş.

ALL I OWN HOUSE-PACMAN ARCHITECTUREpkmn.es/ALL-I-OWN-HOUSE

986
986
986
986
986
986
986
986