Oksijen Olmadan Güneş Nasıl Yanar?

Şubat 2014 | Ayhan Şimşek, Gezgin
Yanmanın gerçekleşmesi için en büyük ihtiyaç oksijendir. Oksijenin olmadığı bir ortamda asla yanma gerçekleşmez. Peki, o zaman Güneş nasıl yanıyor? Hani uzayda oksijen yoktu?

Fen Bilgisi

Suyun oluşumunda Fen Bilimleri öğretmenleri Oksijenin yanıcı, Hidrojenin yakıcı ve suyun söndürücü bir etkisi olduğunu söylerlerdi. Yanmanın gerçekleşmesi için ise gerekli durumların sağlanması gerektiğini belirtir ve yanan bir cismin hava ile bağlantısı kesildiğinde yanma işleminin söneceğini gösterirlerdi.
İşte bütün bu bilgiler ışığında şunu sorabilir miyiz? Güneş nasıl yanıyor? Gerekli ısı, yanacak madde ve oksijen olması gerekiyor fakat uzayda oksijen yok.
Aslında bu soru biraz kelime oyunu ile sorulmuş. Çünkü Güneşte gerçekleşen yanma tam olarak Dünyada gerçekleşen yanma ile aynı değil. Güneşte gerçekleşen yanma iki hidrojenin birleşerek bir helyum oluşturması ile olur. Bu da çevreye ısı ve ışık yansıtır. O kadar büyük bir ısı ortaya çıkar ki, yaklaşık olarak Güneşin kabuğu 6000 derece kadardır.

Bu bilgiler ışığında bakıldığında Güneşin yaklaşık 5 milyar yıl önceden beri yandığı ve böyle giderse 4 milyar yıl daha yanabileceği ortaya çıkıyor.

ogrenmen.com/bilgisim/oksijen-olmadan-gu... .