Öksürüğe karşı ne yapabiliriz?

Ocak 2014 | Ebru Özkan, Moleküler Biyolog
Bitki karışımlarından bir çay yapmayı deneyebiliriz. Öksürüğe karşı çok iyi geldiği bilinmektedir.

Meyan kökü, ıhlamur, öksürük otu, ebegümeci, zencefil, ayva, elma kabuklarını birer tutam kullanarak, 6 su bardağı suda kaynatın. Süzüp bal karıştırıp gün içinde hepsini bitirin. Balgamlı öksürük için yararlı olacaktır.

Öksürük

Başka bir çay tarifi; 3 halka taze zencefil, 1 limon, 8 çubuk tarçın, 1, 5 litre su, bal
Malzemeler bir demliğe koyup kısık ateşte kaynatıp, balla tatlandırılıp için.

Öksürük

Kekik çayı: Kekik, öksürük, üst solunum yolları enfeksiyonları, bronşit ve boğmaca gibi hastalıklar için kullanılan bir bitkidir. Kekiğin küçücük yaprakları öksürüğü yatıştıran bileşenlerle doludur. Öksürük yeni başladıysa, kekik çayı, öksürdükçe kasılan ve bir süre sonra ağrımaya başlayacak olan kasları gevşetir.

Tarif: 2 çay kaşığı ezilmiş kekik yaprağını 1 fincan suda karıştırın, üzerini kapatın ve 10 dakika dinlendirdikten sonra süzerek için.

Öksürük

Ballı turp: Kara turbu kabak oyucu ile oyup, içine balı dolduruyorsunuz. Yine bir turp parçası ile üzerini kapatıyorsunuz. 24 saat beklettikten sonra öksürük şurubunuz hazır. Günde 3 çorba kaşığı içebilirsiniz.

Öksürük

Keten tohumu, bal ve limon: Keten tohumlarını suda yoğunlaşana kadar kaynatın, boğazınızı ve bronş kanallarınızı yumuşatır.
Tarif: Hazırlamak için bir fincan suda 2-3 yemek kaşığı keten tohumunu koyulaşana kadar kaynatın. Süzün ve 3 yemek kaşığı bal ve aynı miktarda limon suyu ekleyin.

Öksürük