Olmadı diyerek, gizleyerek tarih silinir miymiş göreceğiz. Portakal kof çıktı. Altın Portakal'da Gezi filmine sansür.

Ekim 2014 | Şaman, İnşaat Mühendisi
1291

Festival ön jürisinin açıklaması gündeme bomba gibi düştü.

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin başlamasına sayılı günler kala ulusal belgesel yarışması ön jürisinin basın açıklaması sanat camiasına bomba gibi düştü.
İşte jürinin yaptığı o basın açıklaması;
"YERYÜZÜ AŞKIN YÜZÜ OLUNCAYA DEK" FİLMİ TCK'YA AYKIRI
51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması ön jürisi olarak, festivale başvuran belgesel filmler arasından bizden talep edildiği üzere 15 filmi yarışmaya değer bulduk ve festival yönetimine bildirdik.
Festival yönetimi tarafından kamuoyuna açıklanan yarışma filmleri listesinden seçmiş olduğumuz 'Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek' belgesel filminin "Türk Ceza Kanunu'nun 125. Ve 299. Maddelerine aykırı ifade ve içerik ihtiva ettiği" gerekçesi ile çıkarılmış olduğunu öğrendik.
ÖN JÜRİ OLARAK BUNU SANSÜR OLARAK NİTELİYORUZ
Biz ön jüri olarak, bir belgesel filmin içeriği ne olursa olsun TCK'ya göre değerlendirilmesini ve listeden çıkarılmasını bir sansür olarak niteliyoruz.
Böyle bir durumu kabul edilemez bulduğumuzu festival yönetimi ile paylaşmamıza ve bu durumun düzeltilmesini talep etmemize rağmen, festival yönetimi bu kararını değiştirmemiştir.
FİLM GEZİ İLE İLGİLİ

YERYÜZÜ AŞKIN YÜZÜ OLUNCAYA DEK... | LOVE WILL CHANGE THE EARTH...

Yönetmen: Reyan Tuvi / Görüntü Yönetmeni: Özcan Tekdemir / Kurgucu: Thomas Balkenhol / Yapımcı: Reyan Tuvi / Dünya Hakları: Reyan Tuvi / Türkiye / 2014 / DigiBeta PAL, Stereo / Renkli / 90´ / Türkçe; İngilizce altyazılı
Türkiye, tarihinin en görkemli sivil ayaklanmalarından birine 2013 Mayıs'ının son günlerinde İstanbul'un kalbi Taksim Meydanı'nda şahit oldu. Şehrin merkezinde son yeşil alan olan Gezi Parkı'nın bulunduğu yere tarihi bir kışla ve alışveriş merkezi yapılması için ağaçların dozerlerle sökülmesiyle başlatılan yıkım, milyonlarca insanı sokağa döktü. Film, bu toprakların mozayiğini oluşturan ve Gezi'de yerini alan farklı yaşam tarzlarına ve ideolojilere sahip karakterlerin, kaderlerini değiştirme içgüdüsüyle, yeryüzünü nasıl hayal ediyorlarsa Gezi'de de öyle bir dünya kurmak için verdikleri mücadeleyi anlatıyor.