Omega 3 ve Balıklar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Eğer beslenme ile ilgili haberleri takip ediyorsanız, Omega 3 ve balık yağının faydalarından haberiniz vardır. Ama çoğu insan gibi Omega 3 ve Omega 6 arasındaki farkı bilmiyor olabilirsiniz. Balıkçılığa olan ilgim sayesinde, Omega 3 yağ asitleri ve balıklar hakkında paylaşacak ilginç bilgiler edindim.

Omega 3 Yağ Asitleri Nedir?
Omega 3 yağ asitleri kabuklu deniz hayvanlarının ve soğuk su balıklarının yağlı katmanlarında, bazı bitkilerde ve kuruyemişlerde bulunur. Ceviz, keten tohumu ve su yosunu gibi. Omega 3'ü aynı zamanda ilave olarak da alabilirsiniz. Bu yağ asitlerinin besin ve ilave kaynakları, türlerine içerdikleri miktara göre değişiklik gösterir.

Omega 3 yağ asitlerinin 2 temel türü vardır:
  • Uzun zincirli Omega 3 yağ asitleri EPA (eicosapentaenoic acid) ve DHA (docosahaexaenoic acid)'tir. Çoğunlukla balık ve kabuklu deniz canlılarında bulunur. Su yosunu genellikle sadece DHA üretir.a
  • Kısa zincirli Omega 3 yağ asitleri ALA (alpha-linolenic acid)'tir. Keten tohumunda bulunur. ALA yağ asitlerinin DHA ve EPA'ya göre faydası daha azdır. Balıktan faydalandığınız kadar faydalanmak için çok fazla ALA tüketmeniz gerekir.
Omega 3 ve Balıklar Hakkında Araştırmalar
Balıklar Omega 3 haricinde protein, vitamin ve mineral açısından da çok zengindir ve doymuş yağ oranı düşüktür.

Yüzlerce araştırma Omega 3 yağ asidinin kanser, astım, depresyon, kalp ve damar hastalıkları ve eklem iltihabı gibi bağışıklık hastalıklarına faydası olduğunu gösterir.

Yağ asitleri nasıl oluyor da bu kadar farklı durumda faydalı olabiliyor? Pittsburg Üniversitesi Tıp Fakültesi profesörü ve nöroloji cerrahı Joseph C. Maroon bütün bu hastalıkların iltihap açısından ortak kökleri olduğunu ve Omega 3'ün bir çok kronik rahatsızlığa sebep olan iltihap sürecini azalttığını söylüyor.

Bu sebeplerden dolayı ABD Sağlık ve İnsan Bakanlığı, ABD Tarım Bakanlığı, Amerikan Kalp Derneği ve Amerikan Diyetetik Derneği her hafta ortalama 230 gramlık iki balık tüketilmesini tavsiye ediyor.

Diğer Yağ Asidi Omega 6
Pittsburg Üniversitesi beyin cerrahisi bölümü öğretim üyesi Jeffrey Bost, beslenme düzenimizin maalesef çok fazla Omega 6 içerdiğini belirtiyor.

Neredeyse yediğimiz her şeyde Omega 6 var. Bisküvi, kurabiye, soya, tahıllar...

Joseph C. Maroon, vücuttaki Omega 3-Omega 6 oranının ikiye bir olması gerekirken Omega 6'yı Omega 3'ten en az 20 kat daha fazla tükettiğimizi söylüyor. Aşırı miktardaki Omega 6 da kronik hastalıklara neden oluyor.

Beyin Sağlığı İçin Omega 3
DHA beyin için en önemli yağ asitlerinden biri. Bu beynimizin Omega 3 takviyesiyle nasıl daha etkili çalıştığını kısmen açıklıyor. Sağlıklı Yaşlanma Enstitüsü'nün 800 kadın ve erkekten oluşan ve yaşları 65-95 arası değişen araştırmasına göre Omega 3 alzheimer hastalığını büyük ölçüde önlüyor.

Yaşları 70-74 arasında olan 2000 Norveçli ile yapılan diğer bir araştırma anketi ise 5 değişik balık türü tüketimini değerlendiriyor. Daha sora araştırmacılar 2000 kişiyi bilişsel teste sokuyorlar. Herhangi bir balık türünü düzenli olarak tüketenler tüketmeyenlere göre 3 kat daha başarılı oluyor.

Omega 3 ve Kanser
1300 İsveçli erkek üzerinde yapılan bir araştırmada somon ve benzeri balıkları tüketenler prostat kanserine %64 oranında daha az yakalandığı tespit edildi.

Az Civa İçeren Omega 3 Açısından Zengin Faydalı Balık Türleri:
  • Konserve ton balığı
  • Kedi balığı
  • Morina
  • Somon
  • Karides
Omega3