Ön Siparişe Sunulan iPhone 5′ler Rekor Sürede Tükendi

Eylül 2012 | Barış Arslan, Sap Abap Danışmanı

Dün alınmaya başlayan iPhone5 ön siparişleri sadece 60 dakika sürdü. 21 eylül günü stoklar için alınmaya başlanan ön siparişler bir saatte kapanırken, iPhone 4S için 22 saat, iPhone 4 için ise 20 saat sürmüştü.

Aşırı talep yüzünden bir hafta olan nakliye süresini iki haftaya çıkaran Apple’ın web sitesinde sıkıntılar yaşandı. Telefonu satın almak isteyen birçok kullanıcı hata mesajlarıyla karşılaştılar. Apple Store’da tükenen ön siparişler AT&T‘de ve Verizon’da devam ediyor.

Tüm yaz hem donanımı hem görüntüsüyle ilgili söylentiler yayılan ve bir çok bilgi sızan yeni iPhone, eski nesil cihazlardan sonra büyük bir yenilikle gelmediği için eleştiri alırken, ön sipariş satışının 4 ve 4S’ten yirmi kat hızlı tükenmesi oldukça şaşırtıcı.

Çok belirgin değişiklikler yapılmamasına veya çok cazip bir avantajı olmamasına rağmen, web sitelerini çökertecek kadar çok insanın ön sipariş vermek için gece yarısı uykularından kalkıp stokları tüketmesinin sırrı  ise sadece Apple’ın oluşturmayı başardığı ‘love mark’ta gizli. İşte bu yüzden de Apple şu anda dünyanın en değerli şirketi.