OneNote 2010, SkyDrive ve OneNote Hesaplarında bir sorun

Eylül 2012 | Hakan Köse, İnternet Girişimcisi
Merhabalar,

Birden fazla lokasyonda Microsoft OneNote kullananlar belki bilirler, özellikle Microsoft Sky Drive ile birlikte tüm datanın tek merkezden kontrol ve erişimi ile ilgili karmaşık bir süreç mevcut.

Ancak, malesef bazı ufak problemler büyüyerek içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor.

Senaryoya gelelim;

  1. OneNote'ta Sky Drive'a bağlı bir hesap var (H1) ve oradan notebook'lar senkronize ediliyor.
  2. Windows'a Sky Drive desktop uygulamasını kurdum
  3. Sky Drive uygulamasına bir başka hesap ile giriş yaptım (Yeni hesap H2 diyelim)
Bilin bakalım ne oldu. OneNote'u tekrar açtığımda eski notebook'lar senkronize olmak için yeniden şifre gerekli uyarısı veriyordu ve istediği şifreyi girmek için taklalar atmanız gerek. Şifreyi girdikten sonra ise hala senkronize edilemedi.

İşin garip tarafı ise şu:

(Not serkan Köse ?)


Microsoft

Bu hesaba sahip değilseniz tıklayın diyor. Ancak, tıkladığımızda aynı ekranla karşılaşıyoruz ve ilginç biçimde hesaptan ayrılmanız mümkün olmuyor.

Internette biraz araştırdıktan sonra, sorunun kaynağını buldum. Tahmin edin sorunun kaynağı nereden hallediliyor.

Internet Explorer :)

Sky Drive yada OneNote üzerinden ilk kez hesap girişi esnasında, bu hesap kaydediliyor. Bunun kaydın temizlenmesi için ise internette yazan kaynağa göre; Internet Explorer'da "Browser History" temizliği yapmanız gerekiyor.

Microsoft

History'yi temizleyince sorun çözümlendi ve bana notebook'ları bağlamam için yeni bir giriş imkanı sağladı OneNote. Böyle ufak bir problemi çözmek için 20-25 dakika harcamak cidden çok can sıkıcı, ancak oluyor işte..