Online Oyun Siteleri

Mart 2013 | Caner Acu, İnşaat Mühendisi
 • Travian. browsergame.travian.com.tr/

  Web tabanlı online strateji ve savaş oyunudur. Oyunun amacı güçlü askeri ve ekonomik güce sahip köyler kurmak ve diğer kullanıcıları mağlup etmektir. Oyunun başlagıcında kullanıcılar Romalı,Cermen veya Galyalı ırklarından birisini seçerek köyünü geliştirmeye başlarlar. Daha sonra asker basabilirler. Yapılan savaşlar sonucunda kazanılan ganimetlerle köylerin ekonomisi logaritmik bir artış da gösterebilir. Oyun içinde kurulan birlikler sayesinde düşmana karşı ortak hareket edilebilr ve oyun daha zevkli hale getirelebilir. Oyun içinde kullanıcılar ücret karşılığında altın alabilir ve daha hızlı gelişim gösterme şansını yakalayabilirler.

  Ben bundan yaklaşık 3 sene önce çok uzun bir süre Travian oynadım, ilk başlarda güzel bir vakit geçirme aracı iken benim için zamanla bağımlılık yapmaya başladı. Normal zamanlarda sabahları kalkmakta çok zorlanırken oyun oynamaya başladıktan sonra erken kalkıp hemen bilgisayarın başına geçiyordum. Oyun eğer hoşunuza giderse bağımlılık yapabiliyor ama şahsen tavsiye ederim.

  Online Oyunlar

 • World of Warcraft (WoW). eu.battle.net/wow/en/?

  Blizzard Entertainment firması tarafından geliştirilen web tabanlı online oyun. Dünya üzerindeki tüm çevrimiçi oyun pazarının yüzde 62 si WoW'un elinde bulunmaktadır. Oyunun amacı canavarları yenmek ve diğer oyuncularla savaşarak puanı arttırmaktır. Oyunu oynamak için kullanıcı aylık bir ücret ödemek zorundadır. Oyunu denemek için ise ücretsiz başlangıç sürümü bulunmaktadır.

  Oyun üç boyutludur ve grafikleri oldukça tatmin edicidir. Oyuncular sıra ile bazı görevleri yerine getirmek zorundadırlar. Oyun içinde bazı görevler tek başına yerine getirilemez, bu gibi durumlarda oyuncular grup oluştururak görevi tamamlarlar. Görevler tamamlandıkça özel kıyafetler ve aletler çıkmaktadır. Oyun esanasında diğer kullanıcılar ile çevrimiçi bir şekilde iletişim de kurulabilir.
  Online Oyunlar
 • Joy Game. joygame.com/
Joy Game web tabanlı oyunlar ve devasal online oyunlar olmak üzere iki türde de oyun oynama seçeneğini sunan Türk sitesi. Sİte içerisindeki Wolf Team oyunu Turkcell tarafından da desteklenmekte popülerliği her geçen gün artmaktadır. Ayrıca canavarlı veya savaş oyunu sevmeyenler için Need for Speed'in de çevrimiçi oyunu bulunmakta site içerisinde.
Online Oyunlar
 • Ikariam. tr.ikariam.com/

  Gameforge AG şirketinin piyasaya sürdüğü strateji oyunu. Oyunun yapısı ve amacı Travian'a benzemektedir. Oyunun amacı kaynakları geliştirmek, düzgün bir diplomasi ile başarılı olmak ve savaşarak rakipleri yenmektir. Oyunda kullanıcılar dünya üzerindeki bir çok adadan kendilerine bir ada seçiyorlar. Ada seçildikten sonra bu adalar üzerinde bulunan şehirlerde kaynaklar toplanarak medeniyetler geliştirilmeye başlanıyor.
  Oyun grafik ve görsellik bakımından Travian'dan daha iyi ve en az onun kadar kullanıcılarında bağımlılık yaratabiliyor. Ben bir süre bu oyunu oynadım ve oldukça beğendim. Zaten online strateji oyunlarına hayır diyemiyorum, meraklılarına tavsiye ederim. Ikariam ücretsiz ancak belirli bir ücret karşılığında oyunculara çeşitli avantajlar sunuyor.Online Oyunlar
 • Knight Online knightonlineworld.com/

  Knight Online bundan yaklaşık 6 7 sene önce açık ara en popüler online oyundu. Ancak zamanla popüleritesini kaybetti. Gene de oyunun hastaları oyunu oynamaya devam ediyor.

  Oyundan bahsetmemiz gerekirse; oyuncular kendilerine farklı ırklardan bir karakter seçiyorlar ve savaşarak zamanla o karakteri geliştiriyorlar. Oyunun ilk zamanlardaki amacı canavaraları öldürerek onlardan alet kazanmaktır. Oyun ilerledikçe oyuncular birbiri ile ittifak yapabiliyor ve ortak hareket edebiliyorlar. Zamanında Türkiye'de o kadar büyük bir çılgınlığa ulaşmıştı ki karakterinin şifresi çalınan bir çocuğun intihar ettiğini gazetelerden okumuştuk. Knight Online devasa çevrim içi oyunlarda bir çığır açmış bir çok diğer oyuna öncülük etmiştir.

  Online Oyunlar

  Diğer ilgi çekici online oyunlar için:

 • OGame ogame.com.tr/
 • Popmundo popmundo.com/
 • Seafight seafight.com/
 • DarkOrbit darkorbit.com/
 • Mafia 1930 tr.mafia1930.com/
 • Klanlar klanlar.org/
 • Heroes& Generals heroesandgenerals.com/4/en/index.html
 • Crystal Saga cs.r2games.com/
 • Forge of Empires en.forgeofempires.com/
Genel olarak bu yazımda browser tabanlı oyunlardan bahsetmeye çalıştım. Seçtiğim oyunlar genelde ya kendim oynadığım ya da yakın çevremden oynayan kişilerden duyduğum oyunlardı. Mutlaka gözümden kaçanlar olmuştur. Counter Strike, Half Life ve Age of Empires gibi internet üzerinden oynandığında çok daha zevkli olan oyunları bu sınıfa katmadım. Bu gibi oyunları arkadaşlarımızla veya başka kişilerle oynayabilmek için ben Game Ranger'ı gameranger.com/ kullanıyorum. Bu tarz oyunları bu şekilde oynamak çok daha zevkli. İyi eğlenceler..