OSAS (Obstructive Sleep Apnea Syndrome) nedir?

Ağustos 2012 | Voyagerdoc, Doktor

Aşırı alkol kullananlarda,kilolu insanlarda,burun ve boğaz bölgesinde anatomik bozukluk olan kişilerde vs. görülen uyku sırasında soluk durması(apne) durumudur.Hayatı tehlikeye sokucu bir durum olmakla beraber ciddiyeti şu örnekle açıklanabilir;

Kimi hastalarda uyku sırasında 90sn'ye varan soluk durmaları meydana gelirken kimi hastalarda ise kısa sürelerle ama sık aralıklarla soluk durmaları meydana gelmektedir.Sonuç olarak kişi uykusundan çırpınma atakları ile uyanır.Genelde uyku sırasında bunun farkına kendisi varamaz ve tanı eşi/yatakta yattığı kişi tarafından verilen bilgiler üzerine yapılan uyku testi ile konur.

Gün içerisinde;

  • sürekli uyku halinde olma
  • aşırı yorgunluk,halsizlik,güçten düşme
  • sanki uyumamış ve uykusunu alamamış gibi hissetme
  • farkında olmadan(araba sürerken dahi) uykuya dalma
  • geceleri uykusundan boğulurcasına uyanma gibi durumlarda aklımıza OSAS gelmelidir.

Yukarıdaki şikayete sahip olan insanlar 1gün(gerekirse tekrar edilebilir) boyunca uyku laboratuvarında teste tabi tutulur ve vücuda yerleştirilen elektrotlar ile tanı konur.

Tedavi almayan hastalarda sonuç ölüme kadar uzanaBİLİR.

Tedavi nedir?

  1. Bademciklerin hava geçişini tıkayacak derecede büyümesi varsa bunlar alınır.
  2. Kilo vermek ŞARTTIR!
  3. Boğazda tonus gücünü kaybetmiş zayıf kaslar var ise cerrahi yöntemle bunun yaptığı darlık giderilir.
  4. CPAP veya BPAP denilen soluma cihazları uyku sırasında kullanılarak OSAS'ın oluşturacağı sağlık sorunları ve hayati tehlikeler(ör:kalp krizi) önlenmiş olur.
Tıp

NOT: Makalede yazılanlar tamamen bilgi vermek amaçlıdır.Herhangi bir işlem yaptırmadan önce lütfen kendi doktorunuza başvurunuz.