Özgüveni Arttırma Yolları

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Kendine güvenmek, başarının en önemli faktörlerinden birisi. İşte David J. Schwartz'ın Büyük Düşünmenin Büyüsü kitabında bahsettiği, kendine güveni arttırma yolları:
  • Ön sıralara oturun. Konferanslarda, seminerlerde, yada sınıflarda en hızlı dolan yerler arka sıralardır. Ön sıralarda oturan insanlar göze çarpmaktan korkmayanlardır. Kendinize daha fazla güvenmek istiyorsanız, gibi yerlerde ön sıralara oturun.
  • Düşüncelerinizi ifade edin. Düşündüklerini ifade etmekten korkan bir çok zeki ve yetenekli insan var. Saçma bir şey söylemekten yada aptal görünmekten korkuyorlar. Ne zaman bir şey söylemek istediğinizde susarsanız, içinize kendinize güveninizi öldüren bir zehir damlatırsınız. Ve ne kadar çok konuşursanız, o kadar çok kendinize güvenirsiniz. Böylece her defasında konuşmak kolaylaşır. Katıldığınız her ortamda düşüncelerinizi ifade etmek için kendinize kural koyun. Kendiliğinizden konuşun, size bir şeyler sorulmasını beklemeyin. En önemlisi, hiç bir zaman düşüncelerini son ifade eden olmayın.
  • Göz teması kurun. Konuşurken birinin gözlerinin içine bakmamak "Ben senden daha zayıfım." mesajı verir. Eğer konuştuğunuz kişiyle göz teması kurabilirseniz kendinize olan güveninizi göstermiş olursunuz.
  • Güvenle yürüyün. Psikologlara göre ağır ve cansız yürüyüşler, insanın kendine olan negatif düşüncelerinin göstergesidir. Omuzlarınızı her zaman geniş ve başınızı dik tutun. Ağır adımlardan kaçının.
  • Gülümseme alışkanlığı edinin. Durum her ne olursa olsun gülümsemek kendine güvenin en büyük göstergesidir. Gülümseme korkuyu yener, kaygıyı azaltır ve moral bozukluklarını ortadan kaldırır.
Kişisel Gelişim