Pandora Büyük Hissediyor, Kutusuna Gitmek İstiyorum -I-

Ekim 2012 | Duygu Avcı, İletisim Uzmanı
İnsanların bir arada yaşayabilmesi için çözüm bulmak adına düşünceler dayatılması değil, anlayış gerekiyor. Kimse aynı değil. Yakın olabilir ama aynı değil. Bu kadar bilim, teknoloji, sosyoloji, psikoloji, iletişim niye? Bilim, insanları kobay olarak kullanmak, teknoloji,daha iyi öldürsün diye silahlar yapmak, sosyoloji, toplum yapısını çözüp onlara kirli mesajlar manipüle etmek, psikoloji, insanları ele geçirip onları daha iyi kullanmak için değil herhalde. Ya da evimizde oturup olmazsa olmaz devasa Lcd / Led televizyonlarımız ile kuklacılarımızı izleyelim diye değil.

Evrende bu kadar şaşırtıcı şeylere karşı farkındalık geliştiriyorken, okuduğum, gördüğüm, hissettiğim, tattığım bir bilgi karşısında ağzım şaşkınlıktan açılıyorken, bu bilgiler, ne olduğum kim olduğum ya da neye veya nereye ait olduğum konusu beynimi bu kadar meşgul ediyorken ya da ne bileyim, bu çarkları ruh acıtan sistemin esiri olmadan kendi mekanizmamı harekete geçirmeye çalışırken birçok insanın bu bilgileri bu kadar aptalca kullanması garibime gidiyor. Ve bu insanların bir çoğunun tepemizde olması, uzaktan akbaba ve ölmek üzere bir hayvan ilişkisi sergilememiz beni çok ciddi triplere sokuyor. Bizler çok şanslı bir nesiliz. Çünkü kafasındaki soru işaretlerinin sonucunu en kısa zamanda alan nesil bizleriz. Bilgi hiç bu kadar kolay hareket edememişti. Sistem bu kadar olmamalı ya. Bu kadar sığ ve karmaşık olmamalı.

Evren derin olmalı, okyanusların dibi gibi olmalı ama; derin ve sade bir karmaşıklık… Hani, ufak bir ışık gördüğünde ağzını açtıracak cinsten…