Panik atak hakkında bilgiler

Temmuz 2013 | Gonca Köse, Öğrenci
Panik atak, başta panik bozukluk olmak üzere birçok psikiyatrik bozuklukta ve bazı fiziksel hastalıklarda görülen yoğun korku, kaygı, yoğun endişe karışımı bir nöbettir. Hasta, çoğunlukla yaşadıklarının gerçekten fiziksel kaynaklı sorunlar olduğunu ama kimsenin hastalığının gerçek sebebini bulamadığını düşünmektedir. Panik atağın önemsiz bir sorun olduğunun düşünülmesi ve kişiye hastalık hastası yakıştırmasının yapılması panik ataklı hastanın durumunu zorlaştırmaktadır. Çocuklarda çok nadir ortaya çıkan hastalığın ilk ortaya çıkış yılları 18-25 yaş arasıdır. Hastalık 30-40’lı yaşlarda yüzünü ciddi biçimde göstermektedir. Panik atak krizi geldiğinde 5-45 dakika sürmekte ve şiddeti hastadan hastaya değişmektedir. Hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Krizler ve ölüm korkusu gibi nedenlerle hasta evde tek başına kalamamak, tek başına dışarı çıkamamak gibi olumsuzluklarla karşılaşmaktadır. Sürekli başına kötü bir şey geleceği ve yabancıların ona yardım etmeyeceğinden korkarlar.

Panik bozukluk kalp krizi geçireceğini, öleceğini, atakların tekrar olacağını, felç geçireceğini düşünerek sürekli endişe, korku içinde bulunma şeklindedir. Başka bir rahatsızlığa bağlı olarak ortaya çıkmaz. Bu bozukluk iki şekilde bulunabilir; agorafobili ya da agorafobisiz. Agorafobi yalnız kalma korkusudur. Kapalı yerlerden kalabalık yerlerden uzak durma, evde tek başına kalmak istememe gibi durumlar görülür. Dışarıya yalnız çıkmaktan korkar ve sosyal olmaktan çıkar.

Panik Atak

Belirtileri nelerdir?

  • Çarpıntı, taşikardi gibi belirtileri vardır. Kalp atımlarını duyumsanır. Nabız dışarıdan hissedilmez, oysa panik atak yaşayanlar hissedildiğini sanır.
  • Gereksiz yere terleme yaşanır.
  • Kişi titrediğini hisseder ama bunu kendisinden başka kimse görmez.
  • Nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma
  • Soluğun tam kesilmesi ve artık nefes alamama
  • Bulantı ya da karın ağrısı
  • Baş dönmesi ve sersemlik hissi gelir.
  • Gerçeklik duygusu kısa bir zaman için kaybedilir. Kendini gerçek değilmiş gibi hisseder kişi. Ben kimim? diye düşünür, bu yüz kendisine ait değilmiş gibi olur.
  • Kötü şeyler yapacağını sanır kişi, kontrolünü kaybedip camdan aşağı atlamak gibi kötü şeyler yapacağını zanneder.
  • El ve ayaklarda nedensiz uyuşmalar olur.
Atak sırasında yapılması gerekenler nelerdir?

Bir yere oturmalı ya da uzanmalısınız. Kendi kendinize bunun sadece bir atak olduğunu, korkulacak bir durum olmadığını söyleyin ve atağın geçmesini bekleyin. Atak sırasında üzücü, heyecanlandırıcı tartışmalardan kaçmak gerekir. Atak sırasında derin nefes almayın, çünkü şikayetler artar. Sigara ve kahve gibi uyarıcıları kullanmayın.

Tedavisi nasıldır?


Panik atak tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Hastaya öncelikle hastalığı nasıl kontrol edebileceği öğretilmektedir. Bunu başarabilen hasta ilerleyen zamanlarda panik atağı tamamen hayatından çıkartabilmektedir. Tedavi sırasında nefes ve rahatlama egzersizleri, atağın üstüne gitme teknikleri ve kas gerginliğini yok etmeye yönelik alıştırmalar hastaya öğretilmekte ve uygulanmaktadır. En sık kullanılan psikoterapi tekniği bilişsel davranışçı terapi tekniğidir. Panik atağın bir hastalık olduğu kavranmalı, buna göre tedaviye devam edilmelidir. Tedavi yöntemleri; psikoterapi, İlaç kullanımı, yüksek motivasyon, relaksasyon teknikleri, nefes egzersizleri, spor ve egzersiz, biofeedback, imajinasyon, üstüne gitme teknikleri, grup terapisidir.