Pastafaryanlar kendileri için türban serbestliği istiyor, bunun için savaşıyorlar...

Kasım 2014 | Şaman, İnşaat Mühendisi
676

Ortaöğretimde başörtüsü serbestliğinin ardından Türkiye Pastafaryan Cemaati de okullarda çocuklarının makarna süzgeçli başörtüsüyle okula gidebilmeleri için Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya gönderilmek üzere imza kampanyası başlattı.
Change.org’daki bu imza kampanyasının sahibi de olan Türkiye Pastafaryan Cemaati rahiplerinden ve Avrupa Pastafaryan Cemaati Türkiye Temsilcilerinden olan Caner Çelik ile Pastafaryanlar olarak kim olduklarını ve neler talep ettiklerini konuştuk.
"Dindar pastafaryan nesiller! "
676
“Dindar Pastafaryan nesiller yetiştirmek istiyoruz” denen imza metninde şu ifadeler yer alıyor:
“Mağduruz, mazlumuz, eziliyoruz. Bayramlarımız resmi bayram olarak tanınmaz, dinimiz kimliklerimizdeki din hanesine bile işlenemezken, bu gidişata ‘Dur! ’ demek istiyoruz!
Çocuklarımız, özgür iradeleriyle makarna süzgeçlerini kafalarına takarak okullarına gidebilsinler istiyoruz.
“Çocuklarımızın başlarını örtmekte özgür bırakılmalarını istiyoruz!
“Siz de (Pastafaryan olun ya da olmayın) insanların inanç özgürlüklerinin devlet tarafından korunması gerektiğine, devletin vatandaşlarının inanç özgürlüğü hususunda taraf olmadan talepleri ciddiye almasına ve gereken hak ve özgürlükleri sunması gerektiğine inanıyorsanız, lütfen bize destek verin!
"Bu zulüm bitsin artık! ”
"Makarna süzgeçli eğitim istiyoruz"
676
Pastafaryanizm, Oregon Eyalet Üniversitesi Fizik Bölümü'nden Bobby Henderson tarafından 2005'te geliştirildi.
ABD'nin Kansas eyaletinin eğitim kurulunun okullarda Evrim Kuramı'na alternatif olarak Akıllı Tasarım konusunun müfredata alınması üzerine kurula açık mektup yazarak Uçan Spagetti Canavarı yaradılış teorisi ve Akılsız Tasarım'ın da müfredata alınmasını isteyerek "saçmalığa indirgeyen" bir sav öne sürdü.
Henderson ayrıca mektubunda "Küresel ısınmanın, depremlerin, tayfunların vb. karakıyımlarının nedeninin Dünya'daki korsan sayısının 1800'lerden beri azalmakta oluşu olduğu"nu ileri sürdü.
* Çizim Henderson'ın kurula gönderdiği orijinal çizim
Sizi ilk defa duyuyoruz, neden böyle bir kampanya başlattınız?
Ortaöğretimde başörtüsüne özgürlük getirildi. Bu sadece Müslümanlar için mi, yoksa dini inançları gereği örtünmesi gereken herkesi kapsıyor mu bunu görmek istiyoruz. Çocuklarımızın makarna süzgeçleriyle eğitim görmelerine izin verecekler mi bunu görmek istiyoruz.
Biz yok sayılan bir diniz. Eğer talebimiz kabul edilmezse buradaki çifte standart ortaya çıkacak. Eğer kabul ederlerse de ilk defa din olarak kabul edileceğiz. Bu bizim açımızdan çok önemli adım.
Bazı bu kampanyanızı “saldırganca” bulabilir? Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Biz bir dine saldırmıyoruz. Nasıl ki Müslüman çocuklar ortaöğretimde İslamiyet’e uygun bir şekilde başörtüsüyle okuyabiliyorsa, bizim çocuklarımızın da özgür iradeleriyle Pastafaryanlığa uygun olarak makarna süzgeçleriyle örtünerek eğitim görme hakkı olmalı.
Pastafaryanlık nedir?
Biz dünya çapında pekçok inananı olan dini azınlığız. İtalya’da Papa’sını seçmiş olan, Polonya’da resmi din talebi ikinci defa mahkeme tarafından reddedilen, yüz binin üzerinde takipçisi olan bir diniz azınlığız.
Mesela ben de birkaç yıl önce Türkiye’de din haneme Pastafaryan yazdırmak istemiştim. Ancak Semavi dinler ya da boş bırakılması dışında bir seçenek yoktu. Bu nedenle dinimi yazdıramadım. Türkiye’de üç binden fazla takipçimiz olmasına rağmen hala yok sayılıyoruz.
Uçan Spagetti Canavarı’na (U. S. C) inanıyoruz. İnancımıza göre Dünya U.S. C. Tarafından bir dağ, bir cüce ve ağaçlar olarak yaratıldı. Cücelerin sayısı arttıkça, makarnevi uzuların üzerimizdeki etkisi azaldı ve boyumuz uzamaya başladı.Biz evrime inanmıyoruz. Evrim hakkındaki bütün kanıtlar U.S. C. Tarafından yerleştirilmiştir. Mesela dinazorlar hiç yer yüzünde yürümedi, biz buna Akılsız Tasarım diyoruz.Pastafaryanlık uzun yıllar boyunca insanlıktan saklandı. Peygamberimiz Bobby Henderson tarafından 2005’te dünyaya açıklandı.
"Dinimizi 30 gün deneyin"
676
Peki ne istiyorsunuz?
Biz de artık bilinmek istiyoruz. Bunun için artık daha çok sokağa çıkıyoruz. Şehirlerde, okullarda da örgütleniyoruz. Aylık toplantılar düzenliyoruz. İddia ediyoruz. Bizim dinimizi 30 gün deneyin. Beğenmezseniz, eski dininiz sizi seve seve geri kabul edecektir.
Türkiye Pasatafaryan Cemaati ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
676
Pastafaryanizm “Uçan Spagetti Kilisesi’nde kabul edilen tel dogma, dogmanın reddidir” sloganıyla 2005’ten beri internetin de yardımıyla hızla yayılıyor. Kilise kendilerine gelen nefret söylemi dahi içeren mektupları internet sitelerinde yayınlıyor ve bazıları bizzat Henderson tarafından cevaplanıyor.
Pastafaryanlar ise ülke ülke tanınırlık için mücadele ediyor. 2011’de Avusturyalı Niko Alm’in makarna süzgeçli ehliyet alması kamuoyunda oldukça ses getirmişti.
Eddie Castillo ise 2013’te ABD’de makarna süzgeçli fotoğrafla kimlik kartı alabilen ilk Pastafaryan.