pcdepo.com sitesi kur farkına yenik düştü...

Kasım 2015 | Hakan, Bütçe Uzmanı
pcdepo.com ismi ile teknoloji ve bilgisayar sektöründe faaliyet gösteren 13 yıllık e-ticaret sitesi ekim 2015 tarihinden bu yana internet üzerinden sipariş aldığı ürünleri teslim edemiyor. Gerekçe olarak da kurdaki ani artışları gösteriyor.

Bu durumdaki müşterilerine aşağıya ekleyeceğim metni kendi sitesinden ilan etmiş. Ancak metin hukuki olarak geçersizdir ve müşterilerine karşı sorumluluğunu ortandan kaldıran bir nitelik taşımıyor çünkü hukuksal açıdan sitesinde ilan ettiği teknik özellikler ve bedel üzerinden sipariş aldığı ürünleri teslim etmek zorundadır. Borçlar kanunu üzerine sözleşme kurulmuş bir edimin ifasında tek taraflı değişiklik hakkının ancak ibra yahut yenileme yolu ile olabileceğini emreder. Bu kapsamda firmanın parasını aldığı ürünleri ifa etme borcu vardır ve borçlunun temerrütü iddiası ile bu site tarafından mağdur edilen kimselerin ilamsız icra yolu ile sipariş ettikleri cihazların aynen teslimini yada bedelinin iadesini talep hakları sipariş sözleşmesi ile vardır.

Bu sebeple tüketici mahkemesi sürecine girmeden mağdurlar sipariş sözleşmeleri ve ödemelerini gösteren tevsik belegeleri ile direk icra mahkemelerine başvurup şirket hakkında icra takibi yapabilirler.

Gelelim şirketin neden bu duruma düştüğüne elbette ki ticari hayatta 13 yıllık bir emek sarf etmiş ve geçmişte teslim ettiği sözleşmeleri ile bir ün kazanmış firmayı hemen gömmek doğru değildir ancak firma sahiplerinin TTK'dan gelen basiretli bir iş adamı davranışı sergilemek sorumlulukları vardır.

Yani site sahipleri Türkiye'nin imkan ve kabiliyetleri dahilinde bir icap ile piyasaya çıkmalı seçimler öncesi ve sonrası kurlarda meydana gelebilecek olumsuz değişimleri öngörmeliydi kanundaki basiret kelimesi tam olarak bunu işaret etmektedir.

Peki bu öngörü nasıl olacaktı. EUR/USD paritesi zaten USD/TL paritesinin 2,85 ve üzerinde değerleneceğini işaret etmişti inploid.com içerisinde bile bunu defalarca yazdım, ayrıca bütçeleme ve sipariş maliyetlerinin , stok devir hızına göre yapılmadığı da çok açık, yani firma belli ki kendi mal siparişlerini, müşteri siparişlerini karşılayacak düzeyde dengeleyememiş, kurdaki değişikliklere tepki verecek bir satış pazarlama kurgusu oluşturmamış.

Bu durum sadece pcdepo.com için değil ülkemizde faaliyet gösteren büyük medya marketler için de geçerlidir. Hatırlarsanız geçen sene Gold, Electroworld gibi devler bile piyasadan çıkmak zorunda kaldı çünkü stok ve sipariş dengesini kura endekslemeyen ve bunu profesyonelce yönetmeyen işletmeler ciro yüksekliği karşısında ciddi bir işletme körlüğü yaşarlar ve bir sabah kalktıklarında işlerin aslında aylar önce arap saçına döndüğünü hatta iflasın eşiğine geldiklerini fark ederler ki, aslında iş işten çoktan geçmiştir.

Pcdepo'nun web sitesindeki açıklaması linktedir: pcdepo.com/