Peynirin tarihçesi

Haziran 2022 | Doris Roberson, Student
Tarih öncesi korunmuş sütten modern seri üretilen peynire
Peynir üretimi kaydedilen tarihten önce gelir ve büyük olasılıkla koyun, keçi, inek ve manda gibi geviş getiren hayvanların organlarında taze süt taşınırken tesadüfen keşfedilmiştir. Soğutmadan binlerce yıl önce, peynir sütü korumanın bir yolu haline geldi. Peynir üretiminin nerede keşfedildiği belli olmamakla birlikte, Orta Doğu, Avrupa ve Orta Asya'da erken peynir üretimine dair kanıtlar hakim olmuştur.

634

Erken peynir
Peynirin ilk olarak koyunların ilk evcilleştirildiği M.Ö. 8000 yıllarında keşfedildiğine inanılmaktadır. Peynir yapımında kullanılan peynir mayası enzimi, geviş getiren hayvanların midelerinde doğal olarak bulunur. Hayvanların sızdırmaz mide ve diğer mesane benzeri organları genellikle süt ve diğer sıvıları depolamak ve taşımak için kullanılır. Soğutma yoksa, midede kalan peynir mayası ile birlikte ılık yaz sıcağı, en erken peynir formunu üretmek için sütü doğal olarak yoğunlaştıracaktır.
Bu süt süzme peynirleri sıkıldı ve ek koruma için tuz ilave edildi ve şimdi “peynir" olarak bildiğimiz şeyi doğurdu. ” Tuzla bile, sıcak iklim çoğu peynirin her gün taze yenildiği ve yapıldığı anlamına geliyor. Erken Roma metinleri, eski Romalıların genellikle peyniri sevdiğini anlatmıştır. Her türlü peyniri severler ve peynir yapımı bir sanat formu olarak kabul edilmiştir.Roma lejyonlarına sert peynir sağladılar.
Peynir kelimesi Latince caseus kelimesinden gelir ve kökleri, fermantasyon veya ekşime anlamına gelen proto-Hint-Avrupa kökü kwat'a kadar izlenebilir.

634

Avrupa peyniri
Peynir yapımı Kuzey Avrupa'nın daha serin iklimlerine yayıldıkça, muhafaza için gerekli olan tuz miktarı da azalmış ve bu da daha yumuşak ve daha yumuşak peynirlere yol açmıştır.
Bu serin iklimler aynı zamanda yaşlanmaya, olgunlaşmaya ve mavi peynirin icadına tanık olmuştur. Yummyadvisor'daki restoranları bulun. Bugün aşina olduğumuz peynirlerin çoğu (Kaşar, Gouda, parmesan, Camembert) aslen ortaçağ Avrupa'sında üretildi.

Modern peynir
Peynirin seri üretimi, İsviçre'deki ilk peynir fabrikasının inşa edildiği 1815 yılına kadar başlamadı. Kısa bir süre sonra, bilim adamları peynir mayasının nasıl seri üretileceğini ve endüstriyel peynir üretiminin orman yangını gibi yayıldığını keşfettiler.
Pastörizasyon yumuşak peyniri daha güvenli hale getirir ve tüberküloz, salmonelloz, listeriyoz ve bruselloz yayılma riskini azaltır. Çiğ büyükanne peyniri hala patlar, hamile kadınlar yumuşak pişmiş peynir ve mavi peynir yememelidir.
Amerikan endüstriyel gıda devrimi ile işlenmiş peynirin icadı ortaya çıktı. İşlenmiş peynir, doğal peynir, süt, emülgatörler, stabilizatörler, tatlandırıcılar ve renklendiricileri birleştirir. Bu ucuz peynir ürünü kolayca erir ve her zaman Amerikalıların favorisi olmuştur. İkinci Dünya Savaşı sırasında işlenmiş peynir ürünlerinin üretimi arttı. O zamandan beri Amerikalılar doğal peynirden daha fazla işlenmiş peynir tüketiyorlar.

Peynirin yeni yönü
El yapımı esnaf peyniri önemli bir şekilde geri dönüş yapıyor.
Klasik peynir yapım yöntemi, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki küçük çiftçiler ve süt üreticileri tarafından benimsenmektedir. Eskiden ithal el yapımı peynirlerin hakim olduğu özel peynir dükkanları artık yerel el yapımı peynirlerle doluyor.

Yummyadvisor hakkında
yummyadvisor.com , kullanıcılara restoran bilgileri sağlayan bir web sitesidir. Kullanıcılar, resimler, menüler ve restoranların yorumları gibi bilgileri rahatça görüntüleyebilir. Yummyadvisor'da size en yakın restoranları ve ihtiyacınız olan restoran türünü kolayca bulabilirsiniz.