Piksel Tamir Etmek

Temmuz 2013 | Gündüz Ayar, Bilgisayar Öğretmeni
Kimi zaman LCD ekranlarda kimi piksel düzgün çalışmayabilir ve ekranınızda temizlenemeyen bir leke gibi kalan bozuk pikseller oldukça sinir bozucu olabilir. Eğer monitörünüz garanti kapsamındaysa monitörü tamire vermenizde fayda var. Ancak garanti kapsamında değilse kimi zaman ekranda olması gerekenden farklı bir renkte bir nokta ya da siyah bir nokta görüyorsanız monitörünüzle ilgilenmenin vakti gelmiş demektir.

İki tür sorunlu piksel vardır. Maalesef ölü pikseller düzeltilemez. Ölü piksel durumunda monitörün panelinin değişmesi gerekir. Sıkışmış pikseller ise biraz da şansın yardımı ile tamir edilebilir. Bu yazımızda piksel tamiri için 4 farklı yöntemi işleyeceğiz.

YAZILIM YÖNTEMİ
 1. Önce ölü pikseli tespit etmek için Rizone Pixel Repair yazılımını buradan indirin: goo.gl/YAOkE
 2. Programı açtıktan sonra tüm ekranı kaplamak için Dead Pixel Locator bölümündeki tüm renklere tıklayarak ekranınızı inceleyin. Eğer ölü ya da sıkışmış bir piksel varsa ekranı kaplayan renkten farklı renkte bir nokta göreceksiniz.
  Piksel
 3. Sorunlu pikselin yerini tespit ettikten sonra tespit ettikten sonra Color Mode başlığı altındaki renk modlarından birini tercih edin ve GO! butonuna tıklayın.Piksel
 4. Açılan küçük pencereyi sorunlu pikselin üzerine getirin ve bekleyip pikselin düzelmesi için dua edin çünkü sorunun çözülmesi için şansa da ihtiyacınız var :)Piksel
BASKI YÖNTEMİ
Bu yöntemi uygulamak için gerekli olan malzemeler: Ucu çok sivri olmayan kalem veya benzeri bir nesne, yumuşak bir bez.
 1. Ekranınızı kapatın.Piksel
 2. Yumuşak bir bezi kullanacağınız objenin ucuna sarın.
 3. Sorunlu pikselin üzerine oluşturduğunuz objenin ucuyla bastırın. Ancak başka noktalara bastırmamaya dikkat edin yoksa başka piksellerde de sorun çıkabilir.Piksel
 4. Baskı uygularken ekranı açın.Piksel
 5. Baskıyı kesin ve eğer işe yaramışsa pikselin düzeldiğini göreceksiniz.
TIKLATMA YÖNTEMİ
 1. Ekranı açın ve arka plan siyah olacak şekilde ayarlayın.
 2. Sivri uçlu olmayan bir kalem alın ve ucuyla sorunlu piksele nazik bir şekilde tıklatmaya başlayın. Başlangıçta ekrana dokunduğunuz noktada kısa süreli hafif bir beyazlık görecek kadar baskı uygulayın.
 3. Piksel düzelene kadar 5-10 tıklatma aralıklarla baskıyı artırın.
 4. Piksel düzeldikten sonra yazılım adımında bahsettiğimiz gibi program ile sorunlu piksel var mı yok mu tekrar kontrol edin.
ISI YÖNTEMİ
Bu yöntem geniş rengini kaybetmiş ya da kararmış alanlarda özellikle de daha çok notebooklarda işe yaramaktadır. Bu yöntemde notebook uzun süre açık kalacağından ısınmayla ilgili başka problemler yaşama riski olduğunu dikkate alın.
 1. Ekranınızı açın.Piksel
 2. Bir bezi sıcak su ile hafifçe nemlendirin.Piksel
 3. Plastik bir eldiven veya fırın eldiveni takın.Piksel
 4. Üstü şeritlerle kilitlenir cinsten plastik bir torbaya bu bezi koyun.Piksel
 5. Sıkışmış piksele bu torbayı hafifçe kompres edin. Sadece sıkışmış piksel üzerine odaklanın. Daha sonra pikselin çevresinde hafifçe ovalayarak ekrana masaj yapın.PikselPiksel