Prag'da Görmeniz Gereken Yerler

Mayıs 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Çek Cumhuriyeti'nin başkenti ve dünyanın en güzel şehirlerinden biri olduğunu düşündüğüm Prag'da görmeniz gereken yerler:

Wenceslas Meydanı: 750 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğindeki bu meydan, şehrin en büyük meydanıdır. Meydanda, 1969 yılında Sovyet istilası protestosunda kendini ateşe veren 20 yaşındaki Jan Palach dahil, komünist düzende öldürülenlerin anısına yapılmış bir levha vardır. Bugün meydan alışveriş, sinema, restoran ve gece klüplerinin merkezi durumundadır. Meydanın bitiminde Neo-Rönesans müzesini görmenizi ve yürürken Prag'ın meşhur kızarmış peynirli sandviçlerinden yemenizi tavsiye ederim.
Prag

Prag Kalesi: Prag kalesi, yanından geçen nehir ve inanılmaz mimarisi ile masallardan çıkmış gibi bir yer. Ayrıca dünyanın en büyük antik kalesi. Geçmişte Çekoslavakya liderleri ve Kutsal Roma İmparatorluğu krallarına ev sahipliği yapan kale, bugün devlet başkanlarının ofislerine ev sahipliği yapar.

Prag

Charles Köprüsü: Vltava Nehri üzerinden geçen köprü, gotik mimarinin etkileyici örneklerinden biridir. Köprüde gün boyunca sanatçı ve müzisyenleri görebilir, gece ise manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Prag

Dans Eden Ev: Modern mimari başyapıtlarından olan bu binayi kesinlikle görmelisiniz. Dans eden bir çifte benzeyen bu bina, bu yüzden bu ismi almıştır. Çatı katında güzel bir Fransız restoranı vardır.

Prag

St. Vitus Katedrali: Prag Kalesi içinde yer alan katedral, ülkenin en büyük ve en önemli kilisesidir. İçinde Bohemya ve Roma imparatorlarının mezarları bulunur.

Prag