Prezi'de Nasıl Sunum Hazırlanır?

Temmuz 2013 | Gündüz Ayar, Bilgisayar Öğretmeni
Prezi, online olarak hizmet veren, alternatif bir sunum programıdır. Sunumlarınıza görsellik kazandıran, zengin içerik sayesinde ilgiyle takip edilen slaytlar oluşturmanızı sağlayan çevrimiçi bir sunum aracıdır.

Tüm sunumlarınızı online ortamda saklayabilir, istediğiniz an üzerinde değişiklik yapabilir hatta davet ettiğiniz kişiler ile birlikte aynı sunum üzerinde çalışıp gösterim yapabilirsiniz. Ayrıca, bütün sunumlarınızı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Prezi, Powerpoint ve benzeri sunum programlarının klasik yöntemlerinden sıyrılarak görsellik ve yaratıcılıkla birleştirilmiş sunumlar hazırlamanıza olanak tanır. Flash animasyonlar, online videolar, fotoğraflar ve Prezi’nin sunduğu diyagramlarla sunumlarınızı daha ilgi çekici hale getirebilir, izleyicilerinize takip edilmesi kolay sunumlarda bulunabilirsiniz. Zoom fonksiyonu ile daha önce görülmemiş bir sunum deneyimini izleyicilerinize yaşatabilir ve her an online olarak tekrar düzenleme
şansına sahip olabilirsiniz. Prezi’ye üye olmak için Prezi’nin ana sayfasında bulunan “Sign Up” butonuna tıkladığınızda, karşınıza 3 seçenek çıkmaktadır:
Prezi

Prezi hesabınızı açıp üyeliğinizi aktif hale getirdikten sonra sunum yapmaya başlayabilirsiniz. Burada örnek bir sunum yapımı anlatacağız:
 1. “Your Prezis” kısmındaki “New Prezi”ye tıklayarak ilk sunumunuzu yapmaya başlayabilirsiniz. İlk sunumunuz için sizden öncelikle sunum başlığı ve bir açıklama isteyen ekrandan sonra, Prezi içinde hazır bulunan temalardan birini ya da boş bir sayfayı kullanmanıza olanak sağlayacak bölüm gelecektir.Prezi
 2. Hazır bulunan temalardan birini ya da “Blank” temayı (boş tema) seçip “Start Editing”e tıklayarak sunumunuzu hazırlamaya başlayabilirsiniz.
 3. Prezi
 4. Sunumu hazırlamaya başladığınızda, boş temayı seçmişseniz eğer, aşağıdaki fotoğraftaki gibi bir ekran sizi karşılayacaktır.
  Prezi
 5. Göründüğü üzere, ekranın herhangi bir alanına tıkladığınızda “Text” kutucuğu aktif hale gelecek ve yazmak istediğinizi o kısımda yazıp düzenleyebilirsiniz. Metni yazdığınızda, metin kutusunun üst kısmında metnin rengini, hizalama / işaretlendirme ya da girintiyi azaltıp artırabilmenizi sağlayan butonlar bulunmaktadır. Seçtiğiniz metni bu kısımdan değiştirebilir, alt kısımda “Title, Title, Body” yazan bölümdeki hazır stili kullanarak da değiştirebilirsiniz.
  Prezi
MENÜLER: Aşağıda görünen fotoğrafta, Prezi içinde kullanabileceğiniz araçlar görünmektedir. Sunumunuzda size gerekli olabilecek araçları bu balon menüden seçip, ekranınıza ekleyebilirsiniz. Insert, Frame, Path ve Colors&Fonts menüleri Prezi içinde kullanılan araçlardır ve bu araçlar her geçen gün daha da geliştirilerek yeni fonksiyonlar eklenmektedir. Şimdi sırasıyla bu araçları daha detaylı inceleyebiliriz.Prezi
 1. Insert: Insert menüsünde, kendi bilgisayarımızdan fotoğraf, pdf dosyası ya da video ekleyebileceğiniz gibi Youtube videolarını ya da online bir fotoğrafı sunumda kullanabiliriz. Ayrıca, Shapes içinde hazır olarak gelen diyagramlar, şekiller ve çizimleri de sunumumuzda kullanabiliriz. Sunumumuz açıldığında Prezi online olan video ve fotoğrafları çevrimiçi olarak yükleyecek ve izleyicilerinize izletmeniz için hazır hale getirecektir. Eklemek istediğiniz Youtube videosunun ya da fotoğrafın linkini girmeniz yeterli olacaktır.Prezi
 2. Shapes: Insert menüsü içinde Shapes butonuna tıklayarak, fotoğraftaki göründüğü üzere ok, çizgi, dikdörtgen, üçgen ya da daire gibi şekilleri sunumunuzda kullanabilirsiniz.Prezi
 3. Zoom and Rotate Tool: Sunumu düzenlerken, metin, fotoğraf, video ya da herhangi eklediğiniz bir elemanı Prezi’nin Zoom and Rotate Tool’u ile istediğiniz oranda büyütebilir, döndürebilir ya da ekrandan silebilirsiniz.Prezi
 4. Frame: Prezi’nin en kullanışlı araçlarından birisidir. Örneğin çizdiğiniz çerçeve içerisinde birden fazla öğe yerleştirerek o çerçeve üzerinden hepsine birden odaklanabilirsiniz. Veya tek büyük bir görsel öğe üzerinde farklı ayrıntılar üzerine çerçeveler bırakarak büyük görsele bir nevi yakınlaşarak içindeki ayrıntıyı gösterebilirsiniz. Frame içerisindeki öğeler grup olarak birlikte hareket edip, boyutları da aynı oranda birlikte değişmektedir.
  Prezi
 5. Path: Path aracı sayesinde sununuzun ilk öğesi ile başlayarak sırayla işaretlediğiniz tüm öğelerin hepsi sunuma katılacaktır. Alttaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi ekranınızdaki elemanları sırayla seçtiğinizde Prezi kendiliğinden sıra numarası verecek ve sunumunuzda hangi sırayı takip ettiğinizi bu şekilde belirleyebileceksiniz. Ekranın sol kısmında görünen pencereler, o anda sunumunuzda görünecek ekranı göstermektedir. İstediğiniz elemanı o kısımdan silebilir ya da sırasını değiştirebilirsiniz. Ayrıca, her eklediğiniz yeni elemanla birlikte, path aracı ile belirlediğiniz sayıların altında çıkan (+) işaretini Mouse ile tutup başka bir elemanın üzerine bıraktığınızda araya girerek yeni bir sıra oluşturmanızı da sağlamaktadır.Prezi
 6. Colors and Fonts: Colors & Fonts menüsünde de Prezi içinde hazır olarak bulunan renk seçeneklerini kullanabilirsiniz. Seçeneklerin birine tıkladığınızda metinler, arka fon ya da renkler otomatik olarak değişecektir. Ayrıca, Theme Wizard ile kendi temanızı da yaratıp kullanabilirsiniz. İstediğiniz zaman orijinal temaya dönme gibi bir şansa da sahipsiniz.Prezi
PREZI KULLANIMI: Prezi diğer sunum programlarından farklı olarak her şeyi bir ekranda tutup size ekrandaki elemanlar arasında geçiş yapmanızı sağlayan bir yapıya sahiptir. Bu bakımdan, sunumunuzun görsel tasarımını düşünüp ona göre düzenlemeniz ve metinleri ve görsel öğeleri ekleyip, eğer isterseniz Frame içine alarak grupladıktan sonra, Path menüsü ile sıralama vermeniz gerekmektedir. Sıralamayı da yapmanızla birlikte sunumunuzu ekranda sağ alt kısımda bulunan “Show” butonuyla izleyebilir ve tekrar düzenleyebilirsiniz.Tamamlanmış ya da tamamlanmamış sunumlarınız siz sunumunuzdan çıktığınız anda oldukları gibi kaydedilip saklanmaktadır. Bu açıdan, Prezi hem sunumlarınızı online olarak saklamak hem de düzenlemek için ideal bir araçtır. Sunum ekranının üst kısmında bulunan ve “Undo”, “Online Presentation” ve “Exit” seçenekleri sunan menüden sunumunuzdan çıkabilir ya da aynı anda istediğiniz kişilerle sunumunuzu paylaşabilirsiniz.
Prezi
Sunumu bitirip çıktıktan sonra, hesabınızda siz silene kadar saklanacaktır. Hesabınızda
bulunan sunumlarınızı sunumunuzun altında bulunan menüden bilgisayarınıza indirebilir, tekrar değiştirebilir / düzenleyebilir, başka kişilere çevrimiçi olarak sunum yapabilir ya da silebilirsiniz.
Prezi
SUNUM YAYINLAMA AYARLARI: Prezi Edu paketini kullanan kullanıcılarına sunumlarını “Gizli” ibaresi altında saklama seçeneği sunmaktadır. “Free” hesap kullanıcıları bu özelliği kullanamadıkları için yapılan her sunum Prezi’nin veritabanına eklenmekte ve aramalarda görünmektedir. Sunumunuzu bitirdikten sonra, izlemek veya kontrol etmek için tıkladığınızda sağ üst köşede yayımlama ayarları çıkmaktadır. Bu kısımdan, istediğiniz ayarı kullanıp sunumunuzu kendinize özel olarak hesabınızda saklayabilirsiniz.
Prezi
PROFİL AYARLARI: Prezi’ye giriş yaptığınızda sağ üst köşede kendi isminizin üzerine tıkladığınızda “Settings & License” menüsüne girdiğinizde, profilinizin genel ya da özel olmasını sağlayabileceğiniz, profil ayarlarınızı ya da şifrenizi değiştirebileceğiniz Profil ve Hesap Seçenekleri kısmına ulaşabilirsiniz. Bu kısımdaki ayarları istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.
Prezi