Problem Çözümüne Giriş 101, Ken WATANABE

Şubat 2016 | Rasih Uğur Uyanık, Mimar
Kitap alıntılarına devam diyeyim.

sayfa 15... Problem çözümü dört basamağa ayrılabilecek bir süreçtir. (1) mevcut durumu anlamak.(2) problemin nedenini tespit etmek. (3) etkili bir hareket planı geliştirmek. (4) gerektiğinde değişiklikler yaparak problem çözülene kadar planı uygulamak.
sayfa 16... Problem çözümü, düşünce ve ve eylemin bir tür birleşimidir. Sadece birini veya diğerini yapmak sizi hiç bir yere götürmeyecektir.
... 1A. Probleme Neden Olan Temel Nedenlerin Tümünü Listeleyin
... 1B. En Muhtemel Temel Neden İçin Bir Hipotez Geliştirin
Hipotez bir önsezidir. Size göre proleminiz için en muhtemel açıklamadır, ancak onu henüz doğrulamamışsınızdır. Hipotezinizi belirleyip bu hipotezin altında yatan muhakemeyi iyice gözden geçirerek doğru olup olmadığını kotrol edebileceksiniz. Oradan daha da ileriye gidip sonuç veren bir çözüme götürecek olan sağlam bir karar verebilirsiniz.

... 1C. Hipotezi Test Etmek İçin Gereken Bilgi ve Analize Karar Verin
Burası, problem çözme sürecindeki bilgi toplama ve analiz kısmının işin içine girdiği yerdir. Ne bilgiyi sadece toplamış olmak için topluyorsunuz ne de analizi eğlence olsun diye yapıyorsunuz. Bunu, size daha iyi kararlar vermenizde yardımcı olsun diye yapıyorsunuz.
... 1D. Analiz Edin ve Temel Nedeni Tespit Edin
... 2A. Problemi Çözmek için Türlü Çözümler Geliştirin.
... 2B. Eylemlerin Öncelik Sırasına Karar Verin.
... 2C. Bir Uygulama Planı Geliştirin.

sayfa 61... Problem çözen çocukların sadece büyük hayalleri yoktur; onlar, büyük hedeflerinin peşinden giderken bunları daha küçük aşamalara böler ve kendilerine "bu yıl veya önümüzdeki üç ay ya da bugün ne yapmalıyım? " diye sorar. Bu aşamalar problem çzöen çocukları hayallerine doğru yönlendirir ve motivasyonlarının devam etmesinine yardımcı olur. Bir hayali gerçekleştirmek için plan hazırlar hazırlamaz daha küçük hedeflerin her birini başarmak ve gerekli eylemleri gerçekleştirmek için en etkili yolu bulurlar.
sayfa 62...
  • net bir hedef belirleyin.
  • hedef ve mevcut durum arasındaki eksikliği tespit edin.
  • bu eksikliği nasıl giderip hedefinizi gerçekleştireceğine dair bir hipotez oluşturun. Mümkün olduğunca çok sayıda seçenek ve fikri listeleyin ve en iyi fikileri hipotez olarak seçin.
  • hipotezi kontrol edin. Hipotez çürütülürse bir önceki adıma geri dönün. Hipotezi test etmek için gereken bilgi ve analize karar verin. Analiz edin ve eylem planı oluşturun.
sayfa93... Belli bir seçeneğin en cazip seçenek olduğunu düşünseniz bile kendinize "olumsuz yönler var mı? Başka olumlu yönleri var mı? " diye sorma alışkanlığı edinin. İlk izlenimlerimizin etkisi altında kalma eğilimindeyizdir. Önce bir şeyin cazip olduğunu düşünürsek, o fikri destekleyecek kanıtlar toplamaya çalışrıız. Diğer yandan, bir şeyin itici olduğunu düşünürsek onun sadece olumsuz noktalarını vurgularız. Sağlam bir karar vermek için bu eğilimden kaçınmak önemlidir.