Programlama Süreci

Kasım 2014 | Yavuz Gedik, Bilgisayar Bilimleri Öğrencisi
Programlama denildiği zaman direk kodlama gelir bir çok insanın aklına ancak işin aslı pekte öyle değildir.

Programlama yapabilmeniz için belli aşamaları gerçekleştirmeniz gerekir. Bunlar şart mı? Tabii ki değil ancak kaliteli bir yazılım ortaya çıkarmak istiyorsanız bu aşamaları önemsemelisiniz.

1. Problemin Belirlenmesi
Problemin çözülebilmesi için öncelikle iyi bir şekilde tanımlanmalıdır. Problemin ihtiyaçları belirlenmeli ve ilgili tüm sorular sorulup, cevapları bulunmalıdır.

2. Gerekli Analizlerin Yapılması
Problemin belirlenmesinin ardından problemle ilgili analizler yapılmalıdır. Bu noktada en önemli iki analizler vardır. İlki, kullanıcı analizleridir. Kullanıcı istekleri doğru belirlenen uygulamalar her zaman daha başarılı olmuştur. İkinci ise, maliyet analizidir. Yazılım için gerekli harcamaların planlamasıdır.

3. Yazılım Mimarisinin Yapılması
Bu aşamada yazılımın algoritması belirlenir.

4. Yazılımın Kodlanması
Belirlenen algoritma doğrultusunda herhangi bir yazılım dilinde program kodlanır.

5. Yazılımın Test Edilmesi
Kodlama aşaması ile birlikte devam eden bir süreçtir. Kodlamanın her adımında test yapılacağı gibi, sonunda da yapılabilir. Bazen test aşaması kodlamada aşamasında daha uzun sürebilir. Kodların hataları belirlenir.

6. Dokümantasyon Yapılması
Program hakkında detaylı bir açıklama yapılır. Dokümantasyon içeriğinde kod açıklaması, programın nasıl kullanacağı, hangi amaç için yazıldığı ve hangi veriler kullanıldığı yer alabilir. Dokümantasyon projeye dahil olabilecek yeni kişiler ve kullanıcılar için çok önemlidir.