Psikolog, psikolojik danışman ve psikiyatrist ayrımı

Şubat 2014 | İstem Göçer Keleş, Uzman Klinik Psikolog
Bu soruyu uzman bir klinik psikolog olarak çok sık duyduğum için yanıt vermek istedim.
Psikolog üniversitelerin fen-edebiyat ve ya edebiyat fakültelerinin psikoloji bölümünden mezun olup, psikolog unvanı alırlar. Psikolojik danışman üniversitelerin eğitim fakültesinin psikolojik danışmanlık ve rehber öğretmenliği bölümünden mezun olup psikolojik danışman/rehber öğretmen unvanı alırlar. Psikiyatristler ise tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 4 yıl psikiyatride asistanlık yaptıktan sonra uzman doktor olarak çalışırlar.
Psikologlar hastanede, cezaevlerinde, mahkemelerde, emniyette ve askeriyede çalışabilirler. Hatta formasyon dediğimiz eğitim bilimleriyle ilgili olarak 2 yıl daha eğitim alıp milli eğitim bakanlığına bağlı olan bütün okullarda çalışabilirler.
Psikologlar 4 yıllık lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra uzman olmak için psikolojinin alanlarından-klinik psikoloji, sosyal psikoloji, uygulama psikolojisi, adli psikoloji, endistirü psikolojisi, gelişim psikolojisi vb. - en az birinde yüksek lisans(master) yapmaları ve tez ve ya bitirme projelerini tamamlamaları gerekmektedir.
Klinik psikologlar eğitim aldıktan sonra psikoterapist unvanını alıp çift terapisti, yetişkin terapisti, ergen terapisti, evlilik terapisti, aile terapisti unvanını alırlar. Aynı zamanda gelişim psikolojisinde yüksek lisans yapan psikologlar; pedagog unvanı alıp çocuklarla çalışabilirler.
Psikolojik danışmanlarda klinik psikolojide yüksek lisans yaptıktan sonra ve gerekli şartları , eğitimleri tamamladıkları taktirde psikolog olarak çalışabilirler. Psikolojik danışmanlar devlete bağlı kurumlarda sadece okullarda görev alabilirler ve rehber öğretmen unvanını taşırlar.
Psikiyatristler tıp okuduklarından dolayı ilaç yazarlar. Ancak ülkemizde de diğer ülkelerde olduğu gibi psikoterapi yapan psikiyatristler vardır. Ancak devlet hastanelerinde genelde psikiyatristler hasta yoğunluğu ve performans sisteminden dolayı ilaç yazıp hastayı dinlemeye pek vakit ayıramazlar. Şu unutulmamalıdır ki psikiyatristler haricinde hiç bir psikolog ve psikolojik danışman ilaç yazamaz.
Devlete gidip muayene olacağınız zaman psikolog talep etmekten çekinmeyin. Ancak özel bir yere gitmeye karar verirseniz de lütfen o kişinin gerçekten 'psikolog'olup olmadığına ve eğitiminin ne olduğuna ''psikoloji' lisans mezunu olup olmadığına dikkat etmenizi tavsiye ederim.