Psikolojik Tipler

Mayıs 2014 | Pasa Yaman, Makina Mühendisliği Öğrencisi
Carl Jung'un Psikolojik Tipler kitabından dışa dönük ve içe dönük kişilerin karşılaştırılması yapılmış. Belki bu tipler arasında siz de kendinizden bir parça görebilirsiniz.

1. Dışa dönükler harekete yöneliklerdir; içe dönükler ise düşünceye yöneliklerdir.
2. Dışa dönükler bilgide ve etkide genişlik; içe dönükler ise bilgide ve etkilde derinlik isterler.
3. Dışa dönükler sosyal etkileşimlerde sıklığa; içe dönükler ise derinliğe önem verirler.
4. Dışa dönükler enerjilerini başkalarıyla iletişimde bulunarak geri depolarlar; içe dönükler ise enerjilerini yalnız kalarak yenilerler.

Bu maddeler demek olmuyor ki; içe dönükler pasif, dışa dönükler aktiftir. İçe dönükler dışarıdan bakıldığında aktif gözükmezler ama iç dünyaları son derece aktiftir. Malesef toplumumuzda hareketli olan, biraz yaramazlık ya da kurnazlık yapabilen çocuk akıllı, büyükleri tarafından sevilen çocuk olmuştur. Akrabalar ve aile en çok o çocuğa ilgi gösterir. Ama uzun zaman periyoduna baktığımızda ailesi tarafından desteklenmiş içe dönük çocuğun gelecekte nasıl başarılar elde edeceğini bilemeyiz.

İsmini bildiğimiz müzisyen, bilimadamı vesairenin hayatlarını incelediğimizde iç dünyalarına ne kadar bağlı olduklarını ve bu iç dünyalarından aldıkları ilhamla büyük operalar yazdıklarını yahut dünyayı aydınlatan büyük buluşlar yaptıklarını görebiliriz.