Remote Desktop Connection Settings

Ağustos 2013 | Mustafa Sert, Bilgisayar Teknikeri
Uzak masaüstü bağlantısı port yönlendirme ve modem ayarları nasıl yapılır? Kısaca Uzak masaüstü bağlantısı oluşturmayı baştan sona anlatmak istedim. Modem olarak tılgın kullanıyor olsam da diğer markalarda da durum standarttır.
Bilgisayarın özellikler ekranından ilk olarak uzak bağlantı ayarlarını açmanız gerekmektedir. Bunun için Gelişmiş sistem ayarları/Uzak ve ardından ortada bulunan kutucuğu işaretlemeniz yeterli.
RDP (Remote Desktop Connection)

Bilgisayara birde port yönlendirme yapabilmek için statik IP girmek gerekli. Bunun içinde;

RDP (Remote Desktop Connection)

Sonraki adımda bilgisayar için bir port belirleyeceğim. Varsayılan port 3389′dur fakat güvenliği artırmak için port değiştirmek isterseniz Regedit ayarlarından uzak masaüstü portunu belirlemeniz gerekmektedir. Bunun için; HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContro lTerminal ServerWinStationsRDP-Tcp adımlarını takip ediyoruz.

RDP (Remote Desktop Connection)

PortNumber’ı çift tıkladıktan sonra ondalık değer görüldüğü gibi varsayılan 3389′dur. Buradan kullanmak istediğimiz port numarasını belirleyebiliriz.

RDP (Remote Desktop Connection)

Daha sonra tarayıcımızın adres çubuğuna modem IP adresini 192.168.1.1 yazarak modem arayüzüne ulaşıyoruz.

RDP (Remote Desktop Connection)

Kullanıcı adı ve şifre girdikten sonra; Ayar sekmesinden NAT Hizmetlerine tıklıyoruz. Güvenlik duvarı hizmetini etkinleştir seçeneğinin içini boşaltarak ayarları uygula diyoruz.

RDP (Remote Desktop Connection)

Gelişmiş sekmesinden bağlantı noktası iletme seçeneğine tıkladığımızda Yeni Kural altında Ad ve Bağlantı şeklinde iki seçenek çıkıyor. Buradan herhangi bir isim vererek bağlantı kısmında superonline’ı seçiyoruz. Ekle diyerek ilerliyoruz.

RDP (Remote Desktop Connection)

Bir sonraki adımda özel bağlantı noktası iletme kuralını düzenle penceresi açılıyor. Öncelikle Genel kısmı altında Etkin kutusunun içeriğini dolduruyoruz. Hedef IP adresi kısmında bilgisayara vermiş olduğumuz statik IP adresini giriyoruz. TCP seçili iken port numarasını alt kısımda başla ve son alanlarına giriyoruz.

RDP (Remote Desktop Connection)

Uygula ve ayarları kaydet dedikten sonra bilgisayarın dış IP adresini öğrenerek ve port numarasını girerek farklı bilgisayardan erişim sağlayabilirsiniz.