renkler

Mart 2014 | Savaş Dağ, Memur
Renklerin pozitif etkisinin yanı sıra negatif etkileri de var. Her rengin bir anlamı var ve her biri farklı bir rahatsızlığa iyi geliyor.


1911
Beyaz renk nötrdür. Tedaviye başlarken ve bitirirken kullanırız. Ayrıca diğer renklerin etkinliğini artırmak için de beyazı seçeriz. Mesela beyaz gelinlik düşündüğümüzde saflık, temizlik aklımıza gelir. Bu rengin aksi siyahtır ve siyah rengi çok fazla kullanmayız. Çünkü siyah, insanda ölüm gibi negatif duygular çağrıştırır. Sürekli siyah giyinen insanların depresif bir ruh halinde olmaları muhtemeldir. Ayrıca siyahın aşırı kullanımı çok tehlikelidir. Siyah rengi kullanırken genelde beyazla kombinleriz. Nötr olan beyaz, siyahı açar.
Kırmızı insanın içinin kıpır kıpır yapan, enerji veren ama aynı zamanda tehlikeli de bir renktir. İntikam, kin, gereksiz rekabet ve seks dürtülerini harekete geçirir. Mesela yatak odalarında kırmızı renkli çarşafların kullanımı yaygındır. Kök çakra dediğimiz üreme organlarını ifade eden çakranın rengi de kırmızıdır. Tansiyon hastalarına kırmızıyı tavsiye etmeyiz. Tansiyon hastalarında zaten dolaşımla ilgili bir problem vardır, dolayısıyla kırmızı bunu iyice artıracağı için sakınırız. Kişinin kansızlığı varsa kırmızı rengi tercih ederiz çünkü hemoglobin üretimini artırır. Ayrıca soğuk algınlığında kullanırız çünkü kırmızı renk üşüyen insanlara iyi gelir, dolaşımı artırdığı için kişinin ısınmasını sağlar. Güçlü bir renk olduğu için kişiye aynı zamanda güç de verir. Kırmızının kullanımı genelde harekete geçirmek amaçlıdır.