Renklerin Psikolojik Etkisi

Mayıs 2014 | Cihan Cihan, Psikolog
Renk Nedir?
Newton, şeffaf bir kristalden bir ışık hüzmesini geçirdikten sonra elde ettiği renkleri görünce, rengin ışıktan kaynaklanan bir fenomen olduğu anlaşıldı. Newton’ın keşiflerinden sonra Goethe, yazdığı
Theory of Color adlı kitapla, renklerin psikolojik bir incelemesini yaptı. Bugün bilindiği kadarıyla, insan gözü 10 milyon piksel farklı rengi ayırdedebiliyor. Alttaki resmi asıl boyutunda incelediğinizde 1 milyon piksel farklı renk göreceksiniz.Renklerin Psikolojik Etkisi
Renklerin psikolojik etkisi ile ilgili birçok farazi, ancak araştırmalarla desteklenmeyen bilgi ortalıkta dolaşıyor. Çeşitli renklerin bizi nasıl hissettirdiğine dair tarihten, insanların kişisel tecrübeleri ve de psikolojik araştırmalardan yola çıkılarak sunulan bilgiler var. Bu yazıda, her kanaldan elde edilmiş çeşitli bilgileri derledik. Ayrıca sizi de sorularımızla renk bilginiz konusunda test ettik.
1188
Siyah renk, otorite, gücü ve sonu temsil eder. Bu yüzden kötü adamlar, genelde siyah giyer. Ancak bir yandan da siyah teslimiyeti sembolize eder. Ve bu yüzden rahipler, Tanrı’ya teslimiyetlerini göstermek için siyah giyerler.
Beyaz renk, temizliği, saflığı ve başlangıcı temsil eder. Bu yüzden gelinler ve sağlık çalışanları (doktorlar, hemşireler) beyaz giyerler.
1188
Kırmızı renk, duygusal olarak en yoğun renk olup, insanın kalp atışlarının hızlanmasına neden olur. Kırmızı, bir ortamda gözün en çok dikkatini çeken renktir. Bu yüzden de kırmızı giyen kişi ağır ve iddialı görünür.
1188
Mavi renk, hava ve denizin rengi olup, günlük hayatımızda en sık gördüğümüz renklerden biridir. Duygusal olarak, kırmızının tersi bir etki yaratarak kişiyi dinlendirir, huzurlu hissettirir.
1188
Sarı renk, Dünya’mızın enerji kaynağı Güneş’in rengi olarak çok dikkat çekici ve insanı mutlu eden bir renktir. Ancak psikolojik araştırmalar gösteriyor ki, insanlar sarı odalarda daha çabuk sinirlenip, bebekler de daha kolay ağlayabiliyorlarmış.
1188
Yeşil renk, doğanın rengidir. Gözün en kolay bakabildiği renk olması sebebiyle de, dinlenme odalarında ve hastanelerde açık yeşil kullanmaya dikkat edilir. Yeşil aynı zamanda bolluğu simgeler.

Renklerle İlgili Psikolojik Araştırmalar

Renklerin bizim algımızdaki etkisini ölçen psikolojik araştırmalardan birkaç örnek vermek gerekirse, özellikle plasebo araştırmalarında sıcak renkli hapların (kırmızı, sarı) soğuk renkli haplardan (mavi) daha etkili olduğu gözlemlenmiş. Renklerin psikolojik etkisi ile ilgili bir başka sonuç ise Glasgow’da bir saha araştırmasında ortaya çıkarılıyor: Glasgow’da bazı mahallelere mavi ışıklar yerleştiriliyor, ve bu mahallelerde suç oranında önemli bir düşüş gözlemleniyor... ...