RoboCup 2014 heyecanı başladı

Temmuz 2014 | Şaman, İnşaat Mühendisi


1080

Projenin vizyonu kapsamında, 17 Temmuz 2050'de tam özerk, insansı robotların oluşturduğu futbol takımının, o yılın FIFA Dünya Kupası'nın sahibi ile FIFA kurallarına göre oynanacak maçta karşılaşması hedefleniyor.
Türkiye adına turnuvada yer alan Boğaziçi Üniversitesi 25 Temmuz'da sona erecek şampiyonaya iki ayrı takımla katılıyor. Futbol oynayan insansı robotların yarışacağı Standart Platform Lig'de yer alan Cerberus takımı ve Kurtarma Simülasyonu kategorisinde ise RoboAKUT takımı ile turnuvaya katılan Boğaziçi Üniversitesi takımlarının başında Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Akın yer alıyor.
Hakemler de robot
Turnuvada mücadele eden özerk ve kumanda edilmeyen robotlar, şampiyonada FIFA'nın belirlediği futbol kuralları çerçevesinde yarışıyor. İnsanlardan oluşan hakem heyetlerinin yanı sıra ilk defa robot hakemlerin deneneceği turnuvada, geleceğin hatasız hakemleri de aranacak.
Turnuvada futbol dışında birçok ilginç kategori de yer alıyor. Kurtarma Ligi'nde robotlar felaketlere müdahale alanında yarışırken, ev kategorisindeki robotlar, yaşlılar ve engellilere yönelik ev içi yardım özelliklerini ortaya koyacak.

Kaynak: Al Jazeera TürkBu da 2013'den