Rocksmith 2014

Ağustos 2014 | İbrahim Aydın, Bilgisayar Mühendisi
2139

Geçtiğimiz haftalarda tanışmış olduğum bir bilgisayar oyunundan bahsedeceğim. Oyunun Xbox ve
PlayStation sürümleri de mevcut.

Oyun dünyasını iyi kötü takip eden herkes Guitar Hero'yu duymuştur diye tahmin ediyorum. Gitar şeklinde bir oyun kumandası üzerindeki 5 adet buton ile sahte notalarla şarkıyı çalar gibi yaptığınız bir oyun. "Air guitar" çalmanın biraz daha elle tutulabilir bir hali yani aslında...

Peki meraklıları için soruyorum; bu oyunun gerçek bir gitarla, gerçek notalara basarak oynanan şeklini hiç hayal ettiniz mi? Açıkçası ben yıllardır hayal ediyordum ama birilerinin yapmış olabileceğini hiç aklımın ucundan bile geçirmemiştim. Ubisoft firması, 2011 yılında bu amaçla Rocksmith isimli bir oyun çıkarmış. Belki de popüler bir oyundu ama nedendir bilinmez, ben hiç karşılaşmamıştım, hiç de duymamıştım. Ta ki; 10 yaşındaki şu küçük kızın, Slayer grubuna ait bir şarkıyı Rocksmith 2014 sürümünde çalmasına dair video ile karşılaşana kadar:


Az çok müzikle ilgilenirim, ucundan azıcık anlarım... Usta olmasam da amatör olarak iyi kötü çaldığım enstrümanlar var. Seneler evvel aldığım, evimin köşesinde öylece duran, ayda bir kaç kere canım sıkıldıkça elime alıp kulaktan uydurma bir şeyler çaldığım elektro gitarım da bunlardan birisi. Senelerdir bir türlü işi ciddiye döküp, birilerinden kurs alayım, internette derslerine çalışayım, şöyle ileri seviye şarkılar öğreneyim, daha çok alıştırma yapayım havasına giremedim nedense. Vakit ayıramadım. Vakit az olunca her gün sürekli aynı düz modda çalışması sıkıcı geliyor açıkçası.

Sonra Rocksmith 2014'ü duydum, videolarını inceledim ve almaya karar verdim. Oyunun kendisine özel, bir ucu gitar jak girişi, diğeri USB olan bir kablosu mevcut. Eğer yanlış anlamadıysam, kablo üzerindeki devre, gitardan gelen sesin frekansını algılamaya yardımcı oluyor. Oyunun temel amacı gitar öğrenmenize yardımcı olmak. Ama oyun içi bölümler aslında o kadar çeşitli ki; ömründe hiç gitar çalmamış birisi de, gitar duayeni birisi de oyun içinde kendisini tatmin edecek eğlenceli bölümler bulacaktır. Yeni başlayanlar için "Lessons" bölümü var. Gitarla oynayabildiğiniz 8bit atari tarzı oyunlar var. Şarkı öğrenmek için standart, Guitar Hero tarzı arayüzü olan "Learn A Song" var. Oyun sizin seviyenizi otomatik algılayıp, şarkının zorluğunu kendisi ayarlıyor. "Session" bölümü var ki; anlatılmaz yaşanır bence. Belirlediğiniz bir tonda ve tempoda size eşlik eden sanal bir grupla doğaçlama prova yapabiliyorsunuz. Sanal grup elemanları size uygun şekilde çalıyor, gerektiği yerde de siz onlara...

Eğer müziğe ve oyunlara ilgiliyseniz, evinizde akustik, bass veya elektro gitarınız varsa, incelemenizi tavsiye ederim. Kendim son bir kaç haftadır uğraşıyorum. Normalde oturup kendi başıma gitarla uğraşmayacağım alıştırmaları, oyun içinde bir şekilde fark etmeden yapmış olduğumdan, normal öğrenme sürecinden daha hızlı bir şekilde yol kat ettiğimi açıkça fark ediyorum. Ama yanlış anlaşılma da olmasın. Ortada bir sihir yok. Vakit ayırdığınız ve pes etmediğiniz sürece işe yarayacaktır.